لطفا صبر کنید ...بخش مراقبت های ویژه ی نوزادان NICU


خدمات ارائه شده در این بخش عبارتند از:

  • ارائه خدمات جهت تحویل نوزاد و ادمیت آن، توزین و حمام کردن نوزادان، تغییر پوزیشن نوزادان و تمیز و مرتب کردن آن ها
  • حضور در زایمان نوزادان پره ترم
  • حضور 24 ساعته پزشک متخصص و فوق تخصص نوزادان و ارائه خدمات مورد نیاز
  • مراقبت از نوزادان اینتوبه و پره ماچور
  • مراقبت از نوزادان با زردی بالا
  • انجام اقدامات تخصصی شامل TPN،گذاشتن کاتتر نافی وPICC(کاتتر ورید مرکزی)،LPو….
  • کنترل BS و فتوتراپی
  • CPR نوزادان
  • واکسیناسیون بدو تولد

بخش مراقبت ویژه نوزادان بیمارستان فوق تخصصی صارم در حد استانداردهای بین‌المللی و قابل قیاس با NICU های پیشرفته دنیا می‌باشد و از آنجایی که حضور متخصص نوزادان موقع زایمان در این بیمارستان الزامی می‌باشد لذا در بدو تولد، نوزاد توسط متخصص مورد معاینه قرار می‌گیرد، اقدامات مورد نیاز صورت می‌پذیرد و با توجه به شرایط نوزاد تصمیمات لازم جهت انتقال نوزاد به NICU، Post NICU یا نوزادان اتخاذ می‌گردد.

  • NICU و POST

بلافاصله بعد از تولد نوزاد در اتاق عمل یا اتاق زایمان که پزشک متخصص نیز حضور دارد، اقدامات اولیه انجام می شود و سپس نوزاد به اتاق معاینه منتقل و توسط پرستار اتاق معاینه تحویل گرفته می شود و پزشک مقیم در اطاق معاینه اقدام به معاینه اولیه نوزاد می‌نماید. معاینۀ تمامی سیستم‌های بدن نوزاد که عبارتند از:  سر و گردن، جمجمه، دهان، گوش و حلق و بینی، سیستم قلبی، عروقی و تنفسی، شکم، نواحی ژنیتال، مقعد، اندام ها، ستون مهره‌ها و سیستم عصبی مرکزی و معاینه مفاصل ران از نظر در رفتگی مورد معاینه قرار می‌گیرد. سپس واکسن هپاتیت B و ویتامین K به نوزاد تزریق و تریاژ نوزاد انجام می‌شود. نوزادانی که احتیاج به مراقبت‌های بیشتر دارند، به بخش NICU یا Post NICU، منتقل می‌گردند. نمونۀ خون بند ناف جهت تعیین میزان گازهای شریانی به آزمایشگاه بیمارستان ارسال می‌گردد.

چنانچه پزشک متخصص پس از تولد نوزاد در همان اتاق زایمان یا سزارین تشخیص دهد که نوزاد نیاز دارد در بخش NICU بستری شود بلافاصله نوزاد به داخل انکوباتور مخصوص که برای نوزادان بدحال یا نارس در نظر گرفته شده انتقال می یابد و با کلیه تجهیزات لازم به بخش مراقبت ویژه نوزادان منتقل و از دستگاه‌های پیشرفته (مانند فتوتراپی، رادیولوژی و سونوگرافی، اکوکاردیوگرافی و نبولایزر، پمپ‌های تغذیه جهت نوزادان نارس، اکسی هود، دستگاه EKG، ونتیلاتور، انکوباتور،ABG ، مانیتورینگ و …) جهت اقدامات تشخیصی و درمانی بهره مند می‌شوند. در این بخش یک اتاق ایزوله نیز با تمامی امکانات برای نوزادانی که عفونت‌های شدید دارند، پیش‌بینی شده است.

پزشک فوق تخصص نوزادان مجرب، بطور دائم در این بخش مقیم بوده و کلیه نوزادان توسط سیستم مانیتورینگ از نزدیک تحت مراقبت دائم خواهند بود و روزانه حداقل 2 بار، معاینه کامل و ویزیت شده و دائماً توسط پرستاران مجرب و دارای سابقه کافی، از نزدیک تحت نظر قرار خواهند گرفت.

در صورت نیاز، نوزادان توسط پزشکان مشاور قلب، عفونی، جراحی اطفال، غدد، گوارش، متابولیک و ارتوپدی و … ویزیت‌های فوق تخصصی خواهند شد.

نوزادان بعد از بهتر شدن حال عمومی و جدا شدن از دستگاه تهویه مکانیکی، با نظر پزشک ارشد بخش، به بخش Post NICU منتقل خواهند شد.


کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما