بارداری با میکرواینجکشن (ICSI) یا تزریق درون‌ سیتوپلاسمی اسپرم

تکنیکی در روش درمان ناباروری توسط  IVF می باشد.در این روش متخصصین با تزریق مستقیم اسپرم به درون تخمک، لقاح را انجام می دهند.این روش به طور معمول چناچه مشکلی در اسپرم مرد وجود داشته باشد استفاده می شود.

این روش امروزه یکی از اصلی ترین روش های کمک باروری در نظر گرفته می شود. در روش تزریق درون ‌سیتوپلاسمی اسپرم ICSI، نخست برای وضعیت تخمدان و رحم  طی روز دوم یا سوم قاعدگی سونوگرافی انجام می شود و داروهایی جهت تحریک تخمدان جهت تخمک گذاری تجویز می شود. این روش در درمان ناباروری های شدید کمک کننده است به طوری که به خصوص اگر سایر تکنیک ها جوابگو نباشد. این روش حتی در مردانی که نمی توانند اسپرم تولید کنند یا با اسپرم ناچیز هم کمک کننده است

روش ICSI در موارد زیر معمولا پیشنهاد می گردد:

 • کیفیت پایین مایع منی و همچنین غلظت پایین اسپرم و یا میزان اسپرم به دست آمده از مردان کم باشد
 • حرکت اسپرم کاهش یافته باشد
 • در ریخت و شکل اسپرم مشکل وجود داشته باشد
 • در صورت موفق نبودن آی وی اف در چرخه‌های قبل

مراحل ICSI

به جز در یک بخش در بقیه مراحل مشابه مراحل IVF است. (ممکن است فرایند جمع‌آوری اسپرم متفاوت باشد اگر در آنالیر اسپرم مشکلی وجود نداشته باشد، نمونه‌گیری اسپرم مطابق روش IVFاست)

بعد از آن از یک سوزن جهت بی‌ تحرک کردن و برداشتن یک اسپرم که از طریق استمنا و یا نمونه برداری بیضه به دست می آید استفاده می شود. در نهادیت این سوزن از پوسته تخمک به درون سیتوپلاسم وارد می شود و با تزریق اسپرم سوزن خارج می شود و تخمک ها جهت تایید لقاح بررسی می شوند.

با اتمام این مراحل و تایید لقاح، کارهای لازم جهت انتقال جنین به رحم خانم انجام می شود.از این جا به بعد بایستی منظر نخستین علائم بارداری باشید.البته آزمایش خون و سونوگرافی روش هایی هستند که متخصصین جهت تایید بارداری انجام می دهند

در صورت وجود نداشتن اسپرم در مایع منی دو روش متداول برای جمع‌آوری اسپرم  وجود دارد

 • عمل جراحی میکروسکوپی معمولاً با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پس از این عمل جراحی باید به مدت پنج تا ۱۰ روز از انجام فعالیت‌های شدید خودداری شود
 • نمونۀ برداری بافتاگر انجام عمل جراحی میکروسکوپی موفقیت‌آمیز نباشد

از دارو‌‌های هورمونی به منظور تحریک رشد فولیکول و آمپول HCG به منظور بلوغ تخمک‌ها و تخمک‌گذاری استفاده کرد.

مزایای ICSI

 • اگر همسرتان قادر به انزال مایع منی نیست و یا شرایط نمونه اسپرم برای IVF مناسب نیست، با روش ICSI می توان اسپرم را به وسیله بیوبسی بیضه از بیضه ها استخراج کرد.
 • همچنین در صورتی که زن لوله های رحمی نداشته باشد نیز روش میکرواینجکشن گزینه مناسبی است.
 • همچنین می توان ازICSI برای کمک به برخی از زوجین که دارای ناباروری با علل ناشناخته هستند استفاده کرد و در کل این روش کمک باروری می تواند میزان درصد موفقیت IVF را افزایش دهد.
 • با این حال پزشک در ابتدا IVF را توصیه می کند، زیرا میزان شانس بارداری با روش ICSI و IVF بسیار مشابه است فقط روش درمانی IVF نسبت بهICSI  کوتاهتر و ساده تری می باشد.
متداول ترین معایب میکرواینجکشن عبارتند از:
 • گران بودن نسبت به IVF است.
 • سندرم تحریک بیش از حد تخمدان، حاملگی چندقلویی و حاملگی خارج رحمی

این روش به نسبت به آی وی اف جدیدتر است و در مورد عوارض آن همچنان اطلاعات به روز رسانی می شود

در باروی مقاوم ترین اسپرم ها هستند که می توانند مسافت های طولانی را طی کنند و از غشای تخمک عبور کنند. روش میکرواینجکشن راه حلی برای اسپرم هایی ضعیف جهت طی این مرحله است .اسپرم به طور مستقیم به داخل تخمک تزریق می شود، در نتیجه احتمال انتقال مشکل ژنتیکی توسط اسپرم ضعیف به جنین آینده مقداری افزایش می یابد.

میزان موفقیت میکرواینجکشن

در این روش بیش از 70  درصد تخمک ها  بارور می شوند همچنین نرخ بارداری با این روش نسبت به آی وی اف بیشتر گزارش شده است.

چرا که در این روش تخمک‌ها کیفیت بالاتر و سالم تر هستند و همچنین با توجه با توضیحی که در بالا گفتیم معمولاً علت استفاده از این روش از سمت مرد بوده و در نتیجه مادران در مقایسه با روش آی وی اف جوان تر هستند.

طول درمان ICSI
 • در حدود دو هفته در جهت انجام اقدامات اولیه مثل معاینات ابتدایی و سونوگرافی.
 • بین چهار هفته تا شش هفته از زمان شروع تجویز دارو تا مرحله انتقال جنین (بعد از آن تزریق اسپرم به داخل تخمک در آزمایشگاه صورت می گیرد. )
 • پس از دو تا پنج روز برای طی مراحل انتقال جنین مجددا به مرکز ناباروری مراجعه می کنید
 • .بنابراین برای تکمیلIVF با درمان میکرواینجکشن حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. شما باید منتظر بمانید تا تخمدان همسرتان به دارو پاسخ دهد و تخمک او بالغ شود

حدود دو هفته پس از اتمام طول درمان ICSI، آزمایش بتا یا همان آزمایش خون بارداری انجام می گردد تا وضعیت بارداری مشخص گردد.

تماس فوری با ما