لطفا صبر کنید ...


تاثیر اختلالات عفونی و فیزیکی بر ناباروری زنان

اختلالات عفونی

تخمدان ، رحم و لوله های فالوپ از جمله بخش هایی است که ممکن است تحت تاثیر یکسری عفونت ها قرار بگیرند که نتیجه عفونت این بخش ها می تواند چسبندگی بین رحم ، لوله فالوپ و یا تخمدان را شامل شود.البته مسدود شدن لوله های فالوپ علاوه بر التهاب که در این لوله ها ایجاد می شود به وسیله التهاب لگن نیز ایجاد می شود التهاب لگن عفونتی است که بخش بالایی دستگاه تناسلی زن را (که شامل رحم، لوله ‌های فالوپ و تخمدان‌ها) است را درگیر می‌کند و معمولاً به دلیل عفونت جنسی ایجاد می‌ شود و با مسدود سازی لوله های فالوپ از انتقال تخمک به درون رحم جلوگیری می کند.

کلامیدیا تراکوماتیس

عامل بیماری کلامیدیا باکتری کلامیدیا تراکوماتیس می‌باشد که منجر به عفونت‌ در چشمی، دستگاه تناسلی و تنفسی می‌شود. مشخص ترین علامت این عفونت در زنان التهاب لگن است با این حال در مواردی علائم این عفونت خفیف بوده و بدون اینکه تشخیص داده شود پیشرفت می ‌کند. به طوری که سه چهارم زنان مبتلا ممکن است علائمی را بروز ندهند

علائم در زنان معمولاً :
 • التهاب دهانه‌ی رحم
 • التهاب مجرای پیشابراه و
 • التهاب مخاط رحم مشخص می شود.

در مطالعات انجام شده در این سال ها مشخص شده است که درمان نشدن این عفونت ها با نازایی و حاملگی خارج رحمی ارتباط دارد.

سوزاک

عامل بیماری سوزاک نایسریا گونوره‌آ می‌باشد.این عفونت می تواند به صورت مخاطی و در اکثر موارد به‌صورت موضعی بروز نماید. از طریق تماس جنسی انتقال می‌یابد

مشخص ترین علامت این عفونت در زنان:
 • داشتن التهاب در دهانه رحم
 • همچنین افزایش ترشحات واژن می باشد

شایع‌ترین عارضه‌ی التهاب لگن می باشد که مسدود شدن لوله فالوپ می باشد که منجر به بارداری خارج رحمی و ناباروری می شود.

سل

عامل بیماری سل مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. این باکتری در بیشتر نقاط بدن ممکن است عفونت ایجادکند ولی اغلب ریوی بوده و به ‌راحتی از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد.

مایکوپلاسما ژنیتالیوم

عامل ایجاد التهاب دهانه‌ی رحم و التهاب مخاط رحم مایکوپلاسما ژنیتالیوم می‌باشد. این باکتری نیر یا عفونتی که در لوله رحمی ایجاد می کند بر ناباروری فرد تاثیر می گذارد

توکسوپلاسما گوندی

انگل اجباری درون سلولی است که بیشتر در گربه ها یافت می شود و معمولاً در جنین (خانم بارداری که دچار عفونت می‌گردد، می‌تواند آن را به جنین خود منتقل کند) و افرادی که دستگاه ایمنی ضعیفی دارند، عفونت ایجاد می‌نماید.

تاثیر اختلالات فیزیکی بر ناباروری زنان

از دیگر عوامل تاثیرگذار در ناباروری زنان می توان به اختلالات فیزیکی در آنها اشاره که شامل وجود ناهنجاری در رحم و دهانه‌ رحم، لوله ‌‌های رحمی و تخمدان ها اشاره کرد.در این مطلب قصد داریم به بررسی هرکدام از این موارد بپردازیم

 1. ناهنجاری های رحمی:

از شایع ترین علل ناباروری در زنان می باشد و این اختلال می تواند به علت حفره‌ی رحم یا وجود فیبروم رحم می‌باشد. فیبروم رحم از راه های زیر ممکن است باعث ایجاد ناباروری گردند:

 • ایجاد انسداد در لوله های رحمی ؛
 • حفره رحم را از شکل طبیعی خارج کند؛
 • تغییر در دهانه رحم؛
 • ایجاد اختلال در جریان خون رحم
 1. ناهنجاری ‌های دهانه‌ رحم:

به علت وجود مشکلاتی در شکل و مخاط دهانه‌ رحم می باشد به طوری که کیفیت مخاط در عبور اسپرم تاثیرگذار است. همچنین به علت عفونت ‌هایی که در دهانه‌ی رحم  وجود دارد و کیفیت نامناسب ترشحات رحم می‌باشد.

 1. ناهنجاری های لوله های رحمی

به علت وجود منافذی در لوله ها، نداشتن کامل لوله ها و غیره می باشد. ، از شایعترین ناهنجاری مربوط به لوله های رحمی کیست خوش خیم کوچکی است که با یک اتصال کوچک به انتهای لوله فالوپ متصل می باشد.

 1. ناهنجاری های مربوط به تخمدان:

نقص در روند تخمک گذاری می تواند به دلیل وجود سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا آسیب فیزیکی به تخمدان‌ها باشد. در مواردی وجود کیست نیازمند عمل های جراحی می باشند.

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما