فوق تخصص باروری و IVF

بیوگرافی دکتر ابوطالب صارمی

بنیان گذار IVF در ایران

 

دکتر ابوطالب صارمی – بنیانگذار IVF در ایران  

(زندگی نامه)

دکتر ابوطالب صارمی در سال 1326ش. در شهرستان درگز، استان خراسان رضوی دیده به جهان گشود، او تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان انوری درگز، سپس شاهرضای مشهد- نزد پدربزرگشان که در این زمان مقیم مشهد بودند- به سرانجام رساند.

پس از اخذ دیپلم در سال 1343ش. و پذیرش در کنکور همان سال در رشته پزشکی دانشگاه ملی پذیرفته شدند و سال بعد به منظور تحصیل در دانشگاه دولتی مجدداً در کنکور شرکت کردند و در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و بنا به اقتضای عصر، مدتی در دانشگاه جندی شاپور اهواز و بعد از دو سال در دانشگاه تهران ادامه تحصیل دادند و موفق به اخذ درجه دکترا شدند. متعاقب آن دعوت همشهری­هایش را اجابت نموده، به مدت یکسال تا دوره سربازی، در مرکز شیر و خورشید سرخ (هلال احمر) درگز منشاء خدمات شایانی به همشهری هایش شد، و در آنجا موضوعی انگیزه او را جهت ادامه تحصیل در رشته زنان یا به تعبیری درست تر «رشته سلامت مادران» برانگیخت، اما ادامه تحصیل منوط به گذراندن دوران خدمت سربازی بود که با عنوان افسر وظیفه در بیمارستان پایگاه ششم شکاری بوشهر مشغول خدمت شدند، و مدتی نیز سرپرست بهداری راه استان بوشهر بودند.

اما دیری نپائید، با عزمی راسخ درصدد ادامه تحصیل برآمدند، به این سبب دوره تخصصی را در رشته زنان و زایمان در بیمارستان تجریش شروع نمودند و در ادامه با اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر اروپایی، در آغاز راهی اسپانیا شدند، همزمان با آن امکان تحصیلش در اتریش نیز فراهم شد و با تلاشی بی وقفه در سال 1980میلادی از دانشگاه وین اتریش ( university of vienna)و در سال 1982میلادی

از دانشگاه مونستر آلمان(  university of munster) موفق به اخذ دیپلم های تخصصی در رشته زنان و زایمان گردیدند و پس از اخذ دانشنامه به عنوان استادیار، فعالیت تخصصی خود را در آلمان شروع کردند، ایشان در ادامه فعالیت هایشان در سال 1986میلادی از دانشگاه وین موفق به اخذ درجه فوق تخصص  در زمینه درمان نازایی و روش IVF  گردیدند.

 بازگشت به ایران 

   گرچه اخذ دانشنامه تخصصی، درجه استادیاری و فعالیت تخصصی در بالاترین سطح  در کشور آلمان موفقیت بزرگی در زندگی ایشان محسوب می شد، اما دعوت گروه اعزامی از ایران- که در آن زمان به  منظور جذب نیروهای متخصص و متعهد راهی اروپا شده بودند- را اجابت کرده و در تاریخ 17 آذر 1361 به ایران آمدند و یک ماه در بیمارستان شهدای تهران مشغول خدمت شدند. سپس در خصوص راه اندازی مرکز تحقیقات جنین آزمایشگاهیIVF– که در آن مقطع زمانی علم نوپایی در دنیا بود- مذاکراتی با دانشگاه تهران صورت گرفت و پس از اخذ موافقت ­های لازم، مرکز تحقیقات در تاریخ 1362/12/26و اوایل سال 1363 به همت ایشان در بیمارستان شریعتی تاسیس و رسماً فعالیت خود را آغاز کرد. دکتر صارمی در بدو راه اندازی مرکز تحقیقات جنین آزمایشگاهی، طی سخنرانی در انجمن نظام پزشکی، هدف از راه اندازی مرکز IVF را به تفصیل بیان داشتند. و بدین ترتیب پس از تاسیس مرکز، علاوه بر اجرای طرح   تحقیقاتی، راه اندازی بخش نازائی و جنین آزمایشگاهی(IVF)، به تدریس در دانشگاه تهران نیز مشغول شدند و حتی تجهیزات لازم و فراتر از آن اخذ استفتاء علماء جهت مشروعیت بخشیدن به این روش درمانی از دیگر اقدامات ایشان بود. اما پس از مدتی پروژه مذکور متوقف و دکتر صارمی از ادامه طرح در دانشگاه استنکاف جست.

  تا این که موقعیتی در بیمارستان آبان فراهم شد و با همکاری زنده یاد دکتر حسن مهاجری بخش IVF را (در بیمارستان آبان) بنیان گذاشت و بدین ترتیب در سال 1367ش.برای اولین بار در ایران، نخستین نوزاد را از طریق روش کمک باروری GIFT بدنیا آوردند و گزارش این موفقیت در کنگره 1368 تهران ارائه شد، متعاقب این فعالیت ها در روز شنبه 7 دی ماه 1370 نخستین دوقلوی آزمایشگاهی با روش IVF توسط دکتر صارمی و دکتر مهاجری بدنیا آورده شدند. 

دکتر صارمی پس از مدتی فعالیت پژوهشی، آموزشی و درمانی در تاریخ 30 مرداد 1372ش. مرکز باروری و ناباروری خصوصی خود را در خیابان خردمند جنوبی تهران تأسیس کردند و از آن پس منشاء نوآوری­های جدیدی در علم و عمل ناباروری، همچنین علاوه بر GIFT و IUI و IVF  روش میکرواینجکشن، ZIFT، هچینگ، استفاده از چسب جنین انجماد اسپرم شوهر، انجماد جنین و باروری موفق با استفاده از اسپرماتید(یاخته اولیه اسپرم) شدند؛ همینطور در مورد سقط های مکرر ایمونولوژیک با استفاده از لنفوسیت تراپی و یا در مرگ های جنین در اثر حساسیت Rh با تزریق خون به جنین داخل رحم(IUT) ، بررسی سلامت جنین و تشخیص پیش از تولد اختلالات ژنتیک و تالاسمی از طریق CVS و آمینوسنتز،‌ کلینیک های فوق تخصصی مربوطه را راه اندازی کردند.همکاری در راه اندازی مراکز ناباروری IVF شیراز، تبریز، ارومیه، اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی (واحد پزشکی تهران) و پیشنهاد دهنده تأسیس حداقل پنجاه مرکز ناباروری در کشور بودند.


سوابق تحصیلی

 • فوق تخصص باروری و IVF از دانشگاه وین(University of Vienna)  اتریش
 • تخصص زنان و زایمان از دانشگاه مونستر (University of Münster) آلمان
 • دیپلم تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه وین (University of Vienna) اتریش
 • دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه های جندی شاپور اهواز و تهران

سوابق اجرایی

 • بنیان گذار IVF در ایران
 •  مؤسس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی  صارم
 •  مؤسس اولین مرکز جراحی محدود و IVF ایران (مرکز پزشکی صارم)
 • همکاری در تأسیس درمانگاه IVF بیمارستان آبان تهران
 • موسس مرکز ناباروری و جنین آزمایشگاهی و استادیار بیمارستان شریعتی تهران
 •  مؤسس انجمن متخصصین زنان و زایمان شاغل در حوزه ی باروری و ناباروری
 • اولین GIFT در ایران در سال 1368
 • بنیانگذار و ریاست پژوهشکده سلولی-مولکولی و سلولهای بنیادی صارم
 • بنیانگذار و ریاست مرکز تحقیقات باروری و ناباروری صارم

سوابق پژوهشی

 • پژوهشگر، مترجم و نویسنده مقاله های متعدد در مجله های معتبر بین المللی پزشکی
 • نویسنده ی اولین و تنها کتاب فارسی زبان در طب تولید مثل در تاریخ علم پزشکی در جهان(درسنامه طب تولید مثل)
 • نویسنده ی تنها مرجع کامل واژه نامه ی تخصصی رشته ی زنان و زایمان و نازایی
 •  صاحب امتیاز و مدیر مسئول فصلنامه علمی و پژوهشی دانشنامه صارم
 • صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه بیمارستان فوق تخصصی صارم
 • صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه مشق تندرستی

امور خیریه

* تولیت موقوفات صارم الممالک


کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما