لطفا صبر کنید ...

موفقیت در صارم حاصل کار گروهی است

ژوئن 29, 2020 توسط Sarem admin
خانی-4.jpg

زهرا خانی‌پور، سرپرستار بخش بستری 3 از پرسنل قدیمی و باتجربه‌ی صارم است. از سال 1384 با صارم است و همچنان با انرژی مشغول به فعالیت هستند. او درباره سابقه‌ی کاری خود و مقایسه آنها با سال‌های حضورش در صارم می‌گوید: «در بیمارستانهای مختلف دولتی و خصوصی کار کرده‌ام و باید اذعان کنم از همان ابتدا که وارد صارم شدم نسبت به آن احساس خوبی داشتم. معمولا وقتی برای اولین بار به جایی می‌رویم و قصد شروع فعالیتی را داریم مدتی زمان می‌برد تا با آن اُخت شوی و به اصلاح به کار در آنجا عادت کنی اما از همان لحظه اول هم از صارم انرژی منفی نگرفتم. »
خانی‌پور از مصاحبه ابتدایی‌اش برای پیوستن به خانواده بزرگ صارم به عنوان حسن آغاز کارش یاد می‌کند: «برای ورود به صارم مصاحبه‌ای انجام دادم و گزیش شدم. این مصاحبه توسط همسر آقای دکتر صارمی انجام شد و واقعا یکی از بهترین روزهای زندگی‌ام شد که از آن انرژی خوبی گرفتم. پس از شروع کار نیز متوجه شدم که صارم در واقع یک خانواده بزرگ است و همه‌ی اعضای آن مثل خواهر و برادر هستند. این مثال را می‌توان برای مراجعین نیز به کار برد. بیمارهای صارم اغلب با هم آشنا و فامیل هستند. چرا که هر کسی به اینجا مراجعه کرده به دیگران هم توصیه کرده که به صارم بیاید و این باعث شده که بیشتر مراجعین با هم آشنایی قبلی دارند یا اینکه حداقل به توصیه یکی از اقوام با صارم آشنا شده‌اند. هر از گاهی هم که به برخی مسائل انتقاد دارند می‌گویند چون صارم را خیلی دوست داریم می‌خواهیم کوچکترین اشکال و نقصی نداشته باشد. ما هم با کمال میل می‌شنویم و آن را تا حد امکان منعکس می‌کنیم. در واقع تکریم ارباب رجوع توسط صارمی‌ها از شخص آقای دکتر صارمی به ارث رسیده است و خود ایشان نیز نسبت به همه‌ی اطرافیان اینگونه عمل می‌کنند.»‌
از روزهای ابتدایی شروع کار از خانی‌پور جویا شدیم: «آن زمان که من به صارم آمدم غالب مراجعین موارد نازایی بود و بعدها به تدریج دیگر قسمتها به بیمارستان اضافه شد. بستری‌های مختلف به صورت تخصصی عمل می‌کنند. مثلا در بخش یک، موارد بارداری تحت نظر بستری می‌شوند. در بخش سه نیز مادرانی که زایمان کرده‌اند بستری می‌شوند. البته برخی موارد نیز وجود دارد که نوع زایمان از قبل مشخص شده و سزارین است. بنابراین مادر روز زایمانش را از قبل می‌داند و به بیمارستان مراجعه می‌کند و به شکل اورژانسی اتفاق نمی‌افتد. این نوع مراجعین از قبل در بخش بستری می‌شوند و پس از زایمان نیز به بخش منتقل می‌شوند.»
سرپرستار بخش 3 توضیحاتی کلی از بخش 3 نیز ارائه کرد: «این بخش 22 تخت دارد شامل 8 اتاق دو تخته و 6 اتاق خصوصی. پس از زایمان به غیر از موارد خاص، مادر و نوزادحتما در یک اتاق هستند و در بدو ورود مادران آموزش‌های لازم به مادر داده می‌شود و خدمات به صورت 24 ساعته است. هر ماما ، مادر و نوزادش مشخص هستند و اختصاصا به آن مادر و نوزاد اختصاص دارد. سرویس‌هایی از قبیل دارو، سرم، کنترل علائم حیاتی، آموزش شیردهی، آموزش‌های داخل بخش، آموزش‌های مربوط به تغذیه، آموزشهای پس از ترخیص، موارد خطر، نسخه‌های دارویی و … در طول دوران حضور مادر در بخش به آنها ارائه می‌شود.»
خانی ‌پور با اشاره به امکانات ارائه شده در بیمارستان پس از ترخیص نیز به خبرنگار صارم گفت: «در همان روز اول که نوزاد و مادر در بخش حضور دارند واکسن بدو تولد به نوزاد تزریق می‌شود و حضور نوزاد تا دو ماهگی در بیمارستان هیچ ضرورتی ندارد مگر موارد خاص و اضطراری. آموزش شیردهی به صورت انفرادی و مشاوره شیردهی هر روز صبح تا ظهر در کلینیک اطفال به مراجعین ارائه می‌شود و مادرانی که در این زمینه مشکلی دارند می‌توانند به کلینیک اطفال مراجعه نمایند و از این امکان استفاده نمایند.»
سرپرستار با تجربه‌ی بخش 3 می‌گوید: «در برخی مواقع با بیماران و موارد غیرمعمول مواجه هستیم. در واقع ما در برخورد با تمام مراجعین، خودمان را جای آنها می‌گذاریم و نگرانی، استرس، هیجان، عصبانیت و … آنها را درک می‌کنیم. در نظر بگیرد یک خانواده پس از 15-10 سال از طریق روش‌های کمک‌باروری صاحب فرزند شده‌اند و هنگام زایمان است. هر کسی جای آنها باشد با کوچکترین مورد نامربوطی نیز ممکن است عکس‌العمل نشان بدهد و به طور کلی معقول رفتار نکند. به همین دلیل ما در همه‌ی این موارد با آرامش و طمأنینه برخورد می‌کنیم. حتی در زمانهای خاص و برخورد نه چندان مناسب از طرف مراجعین، همکاران به سعه صدر و احترام پاسخگو بودند و باعث شده مراجعه‌کننده نیز آرام شود و حتی عذرخواهی کند.»
خانی‌پور تفاوت مراجعین صارم با دیگر بیمارستان‌ها را در نکته‌ای جالب بیان می‌کند: «در صارم، مراجعین بخش ما بیمار نیستند و صرفا جهت زایمان و موارد جانبی آن به بیمارستان مراجعه می‌کنند. بنابراین سعی می‌کنیم یک روز خاص و خاطره‌انگیز برایشان رقم بزنیم و حتی اگر موفق نباشیم با روی باز پذیرای انتقادات هستیم. تمام موفقیت یا عدم موفقیت ما حاصل دسترنج گروهی است و اگر همکاران نباشند به نتیجه نمی‌رسد و از همه پرسنل بابت این موضوع متشکرم.»

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.