مامای همراه


با توجه به نقش زایمان در سلامت مادر و نوزاد و تاثیرات آن بر سلامت جامعه، فراهم کردن بستری مناسب برای زایمان از اهیمت ویژه‌ای برخوردار است، بر همین اساس بیمارستان صارم در کنار تجهیزات و امکانات مناسب به منظور انجام فرآیند زایمان به طور ایمن، با ابتکار و اندیشمندی جناب آقای دکتر صارمی، طرح مامای همراه را برای اولین بار در ایران و به منظور ترویج زایمان طبیعی به اجرا درآورد.
هدف از طرح مامای همراه، تشویق مادران باردار به زایمان طبیعی است، همانطور که می‌دانیم اغلب مادرانی که تمایل به سزارین انتخابی دارند به دلیل ترس از روند زایمان طبیعی است اما حضور یک مامای همراه اختصاصی برای وی می‌تواند عامل مهمی در کاهش و کنترل این ترس و اضطراب باشد. از طرفی نیز با کاهش آمار سزارین‌های انتخابی، می‌توان عوارض مربوط به آن را در مادران و نوزادان آنها کاست.
مادران باردار در هفته‌های آخر بارداری، مامای همراه خود را انتخاب می‌کنند تا در روزهای پایانی بارداری از مشاوره مامای اختصاصی خود بهره‌مند شوند و بتوانند با او ارتباط مناسب و موثری برقرار کنند.
با بروز علائم زایمانی، مادر، مامای همراه خود را مطلع می‌کند تا در اولین فرصت ممکن خود را به بیمارستان برساند تا از همان ابتدای پذیرش تا پایان زایمان در کنار او قرار گیرد. در روند زایمان نیز مامای همراه اطلاعات وضعیتی مادر را در بازه‌های زمانی مشخص در اختیار پزشک متخصص او می‌گذارد تا دستورات پزشکی او را اجرا کند و پزشک متخصص نیز برای انجام زایمان خود را به بلوک زایمان برساند، علاوه بر مامای همراه، پزشک متخصص مقیم در بلوک زایمان به همراه مامای دیگری ناظر بر روند زایمان هستند.
پس از زایمان مامای همراه برای بررسی حال عمومی مادر و شیردهی به نوزادش، مجدد در کنار او قرار می‌گیرد و آنها را تا بخش بستری همراهی می‌کند.
مامای همراه بعد از زایمان نیز تا چهل روز پاسخگوی مشکلات و سوالات مادر است و در صورت شرایط و مشکل خاص او را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد.
این طرح به صورت ابتکاری و با هدف تسهیل فرآیند زایمان برای مادران و بهره‌گیری از توان، تخصص و تبحر ماماهای تحصیلکرده که بالغ بر 18000 نفر هستند برنامه‌ریزی شده است و تا کنون سه دوره آموزشی برای آماده‌سازی ماماهای فارغ‌التحصیل و به کارگیری آنها در رشته تخصصی خودشان برگزار شده است و تعدادی از برگزیدگان این دوره‌ها پس از آزمون، در بیمارستان صارم جذب و به کار گرفته شده‌اند.

تماس فوری با ما