لطفا صبر کنید ...

غربالگری مثبت به معنی ختم بارداری نیست مفهومش بررسی‌های بیشتر است

اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ توسط Sarem admin
rsz_792-21.jpg

با دکتر کامران بهادری، که بیش از دو سال است به عنوان مشاور ژنتیک بیمارستان صارم فعالیت می‌کند گپ و گفتی داشتیم.

از دکتر بهادری درباره‌ی زمینه فعالیت و محل استقرارشان در بیمارستان و البته چرایی و ضرورت مراجعه به مشاور ژنتیک سوال کردیم:

«من یک پزشک عمومی هستم که پس از گذراندن دوره‌ی آموزشی شش ماهه که از طرف سازمان بهزیستی برگزار می‌شود به عنوان مشاور ژنتیک فعالیت می‌کنم و حدود دو سال و نیم است که در صارم و در خدمت مراجعین محترم هستم. مطب ژنتیک در کلینیک غربالگری (طبقه دوم) قرار دارد و با این واحد همکاری لازم را داریم. شاید برای برخی از مخاطبین و مراجعین، دلیل مراجعه به مشاور ژنتیک خیلی روشن نباشد و به طور کلی از زمینه فعالیتش بی‌خبر باشند. برخی نیز فکر می‌کنند تنها در صورت ازدواج فامیلی نیاز به مراجعه به مشاور ژنتیک وجود دارد. واقعیت این است که در این بخش، یک پزشک مشاور ژنتیک قصد دارد رد پای مشکلات احتمالی ژنتیک را پیدا کند و بتواند بهترین توصیه و تصمیم را برای ادامه روند درمان پیشنهاد کند. بسیاری از مشکلات سقط‌های مکرر، نازایی، جنین‌های مشکل‌دار، غربالگری‌های توأم با مشکل، ریشه در ژنتیک دارد و با مراجعه به موقع به مشاور ژنتیک می‌توان آنها را مدیریت و کنترل کرد.»‌

او در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید:

«با تحلیل و تفسیر نتایج غربالگری به نتایج ارزشمندی از قبیل اینکه آیا مشکل جدی است یا خیر و به چه اقداماتی نیاز داریم، می‌رسیم و به برخی بیماری‌های ژنتیکی که یک زوج می‌توانند ناقل باشند و به بچه‌ها انتقال بدهند را مورد مطالعه قرار می‌دهیم. به طور مثال در یک زوج مبتلا به تالاسمی مینور (خفیف)، احتمال 25 درصد انتقال به نوزاد وجود دارد و با انجام غربالگری و تفسیر آن این موارد را شناسایی، پیش‌بینی و ردیابی می کنیم. این موضوع که بتوانیم تشخیص بدهیم که جنین دارای بیماری ژنتیکی هست یا خیر بسیار مهم و تعیین‌کننده است. لازم به ذکر است که شانه به شانه‌ی بخش غربالگری و ژنتیک، آزمایشگاه ژنتیک بسیار خوبی هم داریم که انصافا تمام پرسنل آن با اخلاق و با وجدان مشغول به فعالیت هستند و با دقت بسیار بالا کمک شایانی به ما در این امر می‌کنند. »

از دکتر بهادری درباره خاطرات و روزهای خوش و البته سختی‌های کارش پرسیدیم: «باید اعتراف کنم سخت‌ترین قسمت کار ما زمانی است که باید برای تمامی مراجعه‌کنندگان از صفر تا صد ماجرا را طی یک سخنرانی کامل توضیح بدهیم. شاید باورش برایتان سخت باشد ولی برخی از ویزیت‌ها یک ساعت زمان می‌برد تا هم تمام ماجرا را توضیح بدهیم هم کج‌فهمی‌های احتمالی قبلی را رفع و رجوع کنیم. برخی مراجعین اطلاعات ناقص و غلطی را پیرامون ناقل بودن یا مثبت‌بودن غربالگری دارند، مثلا فکر می‌کنند همینکه غربالگری مثبت باشد کار تمام است و باید سقط کنند؛ در صورتی که واقعیت این نیست و مثبت بودن غربالگری مفهومش فقط بررسی‌های بیشتر است و نه هیچ چیز بیشتر. »‌

او در ادامه می‌گوید:

«لحظه به لحظه بودن در صارم را دوست دارم و این را بدون اغراق و تعارف می‌گویم. در این دو سال و چند ماه که اینجا هستم چیزی نبوده که ناراحتم کند مگر لحظاتی که باید به دلیل مشکل‌دار بودن نتیجه یک آزمایش، معرفینامه ختم بارداری را به یک نفر بدهم. این لحظات برایم خیلی تلخ و سخت است اما به طور کلی به کارم علاقمند هستم و از آن لذت می‌برم. »

از دکتر بهادری خواستیم اگر توصیه‌ای به مراجعین دارد مطرح کند:

«زوج‌های محترمی که قصد بچه‌دار شدن دارند پیش از بارداری باید مشاوره ژنتیک بدهند و هیچ ربطی به این ندارد که در خانواده و اطرافیان مشکلی وجود داشته باشند یا خیر؛ فامیل باشند یا نه. شاید جالب باشد بدانید که احتمال انتقال مشکلات ژنتیکی به نوزاد در ازدواج‌های غیرفامیلی حدود یک درصد و در ازدواج‌های فامیلی حدود 6 تا 8 درصد است اما هیچکدام صفر نیست. بنابراین بهترین روش مراجعه پیش از بارداری است و نباید از آن غفلت کرد در عین حال نباید از آن ترسید. زوج‌هایی هستند که ناقل ژن مشکل‌دار هستند و یک فرزند کاملا سالم هم دارند اما در بارداری‌های بعدی دچار مشکل می‌شوند. بنابراین حتی اگر فرزند سالم هم دارند و به فکر بارداری دوم یا سوم هستند هم عقل حکم می‌کند به مشاور ژنتیک مراجعه کنند و خیالشان را راحت کنند و اگر مشکلی وجود دارد خیلی زود متوجه شوند و با روش‌های پیشنهادی آن را کنترل و مرتفع کنند. همانطور که عرض کردم انتقال مشکلات ژنتیکی ارتباط زیادی به ازدواج‌های فامیلی و … ندارد. مثلا برخی بیماری‌ها ربط به جنس دارد و از مادر به پسر انتقال می‌یابد و به دختر انتقال نمی‌یابد.»

دکتر بهادری گفت‌وگویمان را اینطور به پایان می‌رساند:‌

«از جناب آقای استاد صارمی بسیار ممنونم و دلیل این تشکر، تأسیس و مدیریت چنین مجموعه‌ای است که ما در آن مشغول به فعالیت هستیم و به مردم خدماتی با کیفیت ارائه می‌کنیم. از تمام پرسنل صارم نیز که همگی با وجدان و بی‌نقص کار می‌کنند به سهم خودم تشکر می‌کنم و به مردم هم توصیه می‌کنم مشاوره ژنتیک و البته غربالگری بارداری را جدی بگیرند. اخیراً شنیده‌ام که برخی‌ها غربالگری بارداری را زیر سوال می‌برند و عده‌ای نیز مفهومش را خاتمه باردرای می‌دانند که همانطور که گفتم اساساً غلط است و صرفاً برای یافتن مشکلات احتمالی، بررسی، کنترل و رفع آن تلاش می‌کنیم تا خدای نکرده به مشکل بزرگتری ختم نشود.»

 

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما