لطفا صبر کنید ...

افراد با سابقه مشکل قلبی،غربالگری قلب جنین را جدی‌تر بگیرند

اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۰ توسط Sarem admin
rsz_img_4746.jpg

دکتر مازیار رستگار، فوق تخصص قلب جنین کودک در بیمارستان صارم در بخش تصویربرداری قلب جنین فعالیت می‌کنند .

دکتر رستگار با کلام شیوا و سلیس خودشان به قدری خوش‌صحبت هستند که ما کمتر میان کلام ایشان آمدیم و خودشان صفر تا صد کار را دست گرفتند!

رستگار با اشاره به حضور بخش تصویربرداری قلب جنین در طبقه دوم (قسمت غربالگری) درباره‌ی نوع خدمتی که به مراجعین ارائه می‌کنند، می‌گوید:

«از لحاظ اصول غربالگری که قلب جنین باید چک بشود، بررسی اولیه سلامتی قلب قبل از هفته نوزدهم صورت می‌گیرد. این بررسی شامل مطالعه قلب از نظر ساختمانی، عملکرد، عروق متصل، دریچه‌ها و … می‌باشد که باید از عملکرد این عضو حساس از همه نظر اطمینان حاصل شود. در کنار آن، برخی موارد مثل ریتم قلب و … در هفته‌های بعدی هم قابل بررسی است.»

از جذابیت‌ها و مشکلات کار دکتر رستگار سوال کردیم:

«وقتی قلب جنین را مشاهده می‌کنیم هم برای ما و هم برای بارداران عزیز خیلی جالب است. در واقع سمبل حیات بشر، تپش قلب است و سعی می‌کنیم این لحظه خاص را برای باردران نیز به نمایش در بیاوریم که باعث می‌شود خیلی هیجان‌زده و خوشحال شوند.

البته یک سری برخوردهای حرفه‌ای و شغلی هم وجود دارد که جزو کارمان است؛ اما از لحاظ هیجانی، مشاهده‌ی تپش قلب بسیار جالب و خاص است. همه کارها در دنیا هم جذابیت دارد هم سختی؛ اگر بخواهم از سختی‌های فنی کارمان بگویم باید اطلاعاتی هم به شما بدهم. در نظر بگیرید قلب یک جنین در هفته 17 و 18 کمی کوچکتر از یک بادام است. حالا با در نظر گرفتن این اندازه، مجسم کنید که قرار است این قلب مورد مطالعه قرار بگیرد و باید عملکرد چهار دریچه آن، ماهیچه‌ها و … را چک کنیم به همین دلیل گاهی کارمان طولانی می‌شود. سختی غیرفنی اما عاطفی ماجرا از آنجا شروع می‌شود که یک جای کار مشکل داشته و ایرادی در کار باشد. شرح آن برای والدین و بیان مشکل برای پدر و مادر جنین بسیار سخت و تلخ است. ما همیشه دعا می‌کنیم کمتر این مشکلات وجود داشته باشد و سختی کار ما هم صد مرتبه کمتر می‌شود.»‌

نظر دکتر رستگار را نسبت به وضعیت عمومی بیمارستان صارم جویا شدیم:

«به لطف موسس این بیمارستان، صارم بستر و محیط بسیار خوبی برای ارائه خدمات در دوران بارداری (قبل، حین و بعد از بارداری) است. از آنجا که صارم بسیار متمرکز روی یک هدف است و تجهیز بخش‌های مختلف نسبت به ارائه خدمات کامل برای مراجعین باردار، نابارور و … خیلی کامل و قابل استفاده است، همه جوانب برای تأمین آسایش مراجعین فراهم می‌باشد. اینجا تقریباً امکانات لازم برای پاسخ به تمام نیازها و ارائه اقدامات لازم برای مراجعین خیلی جذاب و کاربردی در یک مکان جمع شده است و مثل گذشته و حتی حال حاضر در برخی مراکز اینطور نیست که هر قسمت کار در گوشه‌ای از شهر انجام شود و این برای خانم‌های باردار بسیار حیاتی و نعمت بزرگی است.»

وقتی از خاطرات شیرین سخن به میان آوردیم بلافاصله می‌گوید:

«هر بار که نوزادی به دنیا می‌آید که ما او را در زمان جنینی دیده‌ایم و الان این نوزاد در آغوش مادرش است و والدین از حضورش خوشحالند، لذت بزرگ شغل ما نمایان می‌شود. این یک احساس و لحظه تکرار نشدنی در شغل ماست.»

از دکتر رستگار خواستیم در صورتی که توصیه‌ای به مردم دارد که در گفت‌وگویمان از آن سخنی به میان نیامده، بگوید:

«ابتدا تشکر می‌کنم که این فرصت را به من دادید تا در حیطه کاری خودم صحبت کنم و نکات و پیشنهادات لازم را ارائه نمایم. روی سخنم با زوج‌هایی است که قصد دارند فرزندی را به جمع خانواده‌شان اضافه کنند؛ اگر در خانواده‌ای هستید که ازدواج فامیلی دارید یا ازدوج‌تان غیرفامیلی است اما در خانواده‌ای هستید که سابقه مشکلات قلبی از بدو تولد در یکی از اعضای آن خانواده وجود دارد، بررسی مشکلات قلبی در دوران جنینی را بیش از دیگران جدی بگیرید؛ چون زمینه ارثی در بیماری‌های قلبی بسیار مهم است. ناگفته نماند که این جمله من نباید ایجاد نگرانی کند چرا که مقدار شیوع و احتمال انتقال یک ارث از یک خانواده به خانواده‌ی دیگر بسیار کم است اما چون درصدش صفر نیست قطعاً این موضوع را به اطلاع پزشکشان برسانند تا برای انجام اکوی قلب جنین و بررسی دقیق موضوع راهنمایی شوند تا یک بارداری و تولد بدون دغدغه از این نظر را تجربه کنند.»‌

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما