لطفا صبر کنید ...

زهره عابدینی: با اینکه خودم پرستار هستم اما پاسخ بسیاری از سوالاتم را در برنامه 9 ماه عاشقی گرفتم

جولای 19, 2020 توسط Sarem admin
5a7aaab5-e9ab-4d00-804c-f15da1f08238.jpg

زهره عابدینی، همکار پرسابقه‌ی جزیره‌ی صارم چند روزی است که فرزندش را به آغوش کشیده و این بار به عنوان یک مراجعه‌کننده مخاطب روزنامه صارم قرار گرفته است.
عابدینی با اشاره به سابقه حضورش در صارم می‌گوید: « 12 سال است که در جزیره صارم فعالیت می‌کنم. اگر بخواهم دقیق بگویم تیر ماه سال 1387 در صارم شروع به فعالیت کردم و حالا که با شما مصاحبه می‌کنم نیز دقیقا در تیر ماه قرار داریم و مقارن با آن روزهاست. »
این همکار گرامی که به تازگی مادر شده است در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «در بخش NICU مشغول به فعالیت هستم و میزبان نوزادانی هستیم که کمی زودتر از موعد به دنیا می‌آیند یا اینکه مشکلات خاصی هنگام تولد دارند. ما زمانی‌که یک نوزاد وارد NICU می‌شود علاوه بر رسیدگی به نوزاد به مادر و پدر آن نوزاد نیز باید توضیحات کافی بدهیم و از نگرانی‌ آنها کم کنیم. حالا متوجه می‌شوم که آنها چه حالی دارند. واقعیت این است که من 17 تیر ساعت 19 برای سونو و چکاپ به بیمارستان آمدم که با خبر نسبتاً ناخوشایندی روبرو شدم. آن روز من در هفته 37 بارداری بودم و بعد از چکاپ پایان بارداری را به من اعلام کردند و گفتند باید به صورت اورژانسی زایمان کنم. از آنجا که خودم در NICU فعالیت می‌کنم می‌دانستم نوزاد زیر 37 هفته نارس است که باید به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شود. تصور و تحملش برایم سخت بود. به لطف خدا ، دعای اطرافیان، زحمت پزشکان و همکاران عزیزم حال دخترم بسیار مساعد است و همانطور که می‌بینید در آغوشم قرار دارد. »‌
وقتی از خانم عابدینی پرسیدیم که شما که خودتان در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان فعالیت می‌کنید چرا از این موضوع نگران بودید، گفت: «این موضوع کاملا درست است. باور کنید زمانی که ما میزبان نوزادان مراجعین در این بخش هستیم هیچ کم و کاستی نمی‌گذاریم و دقیقاً حسی را که به نوزادان داریم مانند نوزاد خودمان است؛ مخصوصاً آنهایی که روزهای بستری‌شان طولانی می‌شود. این احساس عاطفی بین ما برقرار می‌شود و مانند فرزند خودمان به آنها وابسته می‌شویم و در عین حال می‌دانیم مادری که نوزادش در آنجا بستری می‌شود استرس زیادی دارد و سعی می‌کنیم آنها را آرام کنیم و از نگرانی برهانیم. اما نمی‌دانم چه حکایتی است که خودم هم استرس زیادی گرفتم. جالب است بدانید که قبل از زایمان آنقدر در زایشگاه گریه کردم که همکاران زایشگاه اصلاً متوجه نمی‌شدند من چه می‌گویم. فکر می‌کردند اتفاق خاصی افتاده که حالم اینقدر بد است و زمانی که متوجه شدند صرفا موضوع زود به دنیا آمدن دخترم است به من دلداری می‌دادند و می‌گفتند از شما بعید است! شما که خودتان اینکاره‌اید و می‌دانید همه جوره به شما رسیدگی خواهد شد و جای هیچ نگرانی نیست.»
عابدینی در ادامه می‌گوید: «بین ساعت 19:35 لحظه ورودم به زایشگاه تا 22:30 که زایمان به اتمام رسید زمان خیلی طولانی برای من گذشت و خیلی استرس داشتم. اما خدا را شکر به لطف خدا و تلاش همکاران و پزشکان خبره‌ی بیمارستان صارم همه چیز به خوبی و خوشی پیش رفت و اتفاق ناخوشایندی نیفتاد.»
وقتی از نام نوزادش پرسیدیم گفت:‌«راستش را بخواهید هنوز به جمع‌بندی نرسیده بودیم و قرار بود اسم دخترمان را قبل از به دنیا آمدنش (5/5/99)انتخاب کنیم اما او عجله کرد و ما هم غافلگیر شدیم. البته الان دیگر نامش را انتخاب کرده‌ایم و اسمش «نورا» است. هر چند روز تولدش از پنج مرداد به هفدهم تیرماه جابجا شد اما تاریخ میلادی‌اش 7/7/2020 شده و بدون اینکه ما بخواهیم جابجایی انجام بدهیم به قول معروف «رُند» شده است. »
از پزشک معالجش جویا شدیم: «واقعا باید از خانم دکتر سیدی‌مقدم تشکر ویژه کنم. وقتی مراجعین نزد پزشک می‌روند، سوالاتی دارند که پزشکان نیز به آن پاسخ می‌دهند اما ما که خودمان دستی بر آتش داریم و جزو کادر درمان هستیم سوالاتمان بیشتر و تخصصی‌تر می‌شود و به همین دلیل می‌دانم پزشکان مخاطب ما نیز بیشتر اذیت می‌شوند. به همین جهت باید از دکتر سیدی مقدم تشکر ویژه نمایم که با صبوری، متانت و تجربه‌ی بالای خود تمام سوالات من را پاسخ می‌دادند و هیچ نگرانی خاصی برای من باقی نمی‌گذاشتند. البته زحمات سونوگرافی و یک سری راهنمایی‌دیگر را هم خانم دکتر گیتی کشیدند که انصافاً ایشان نیز بسیار زحمتکش و متبحر هستند و بر خود وظیفه می‌دانم از او هم تشکر نمایم.»‌
اینکه چرا صارم را انتخاب کردید سوالی است که از مراجعین مختلف می‌پرسیم اما پاسخ این سوال از یک پرسنل نیز جواب جالبی در پی دارد: «وقتی من در این سیستم کار می‌کنم یعنی قبولش دارم. مشخص است که نباید جای دیگر بروم . بارداری من تقریباً پرخطر به حساب می‌آمد و هیچ کجا بهتر از صارم نمی‌توانست به من کمک کند. »
عابدینی در پایان صحبت‌هایش با اشاره به فعالیت‌ها و آموزش‌های مجازی بیمارستان صارم گفت: «من صفحه اینستاگرام صارم را دنبال می‌کنم و زمانی که برنامه‌های زنده‌ی بیمارستان شروع می‌شود پیغامی برایم ارسال می‌شود که باعث می‌شود متوجه شروع آن بشوم و آن را تماشا کنم. درست است که خودم پرستار هستم اما من هم مثل بسیاری از مادران سوالات زیادی دارم که به پاسخ اکثر آنها در این آموزش‌ها رسیدم. برخی سوالات مشترک است اما زمانی که پاسخ سوال خودم را نمی‌گرفتم به صورت کامنت مطرح می‌کردم که بسیار جالب است و در شرایط خاص کنونی این آموزش‌ها ارزش ویژه‌ای دارد. برنامه 9 ماه عاشقی برای شخص من بسیار مفید و جالب بود. به همه‌ی همکارانم در سراسر بیمارستان صارم خسته نباشید می‌گویم و برای همگی آرزوی سلامتی و بهروزی دارم.»

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.