لطفا صبر کنید ...

موفقیت تیم پزشکی صارم در یک جراحی نادر در جهان

شهریور ۴, ۱۳۹۹ توسط Sarem admin
rsz_عکس_مقاله_عمل_نادر-1.jpg

معجزه گاهی در دستان یک انسان نهفته شده و دقیقا زمانی که زمین و زمان از ناامیدی حرف می زنند جلوه می‌کند.

انگار خدا می‌خواهد با همین معجزات به ما بفهماند که همه در مسیر زندگی هم قرار می گیریم تا گره ای از گرفتاری های همدیگرباز کنیم. تا به حال قصه‌های زیادی را دیدیم و شنیدیم اما هیچکدام به اندازه‌ی زندگی بخشیدن به یک انسان قند را در دلمان آب نمی‌کند و بغض فروخورده را به اشک شوق تبدیل نمی کند.

ماجرای حیات دوباره نوزاد یک روزه ای که چند روز قبل بیمارستان صارم را به سمت خانه پدری ترک کرد، اگر بی نظیر هم نباشد دست کم بسیار نادر و کم نظیر است.
دکتر سیدی یکی از بهترین پزشکان صارم،جراح باتجربه ای که وظیفه‌ی سنگینی را در این باره بر عهده داشت می گوید: «آنومالی های مادرزادی اگرچه امروزه با پیشرفت علم در رشته جراحی نوزادان نسبت به گذشته تحولات زیادی را درخود دیده است اما هنوز هم یکی از بزرگ ترین نگرانی های پدران و مادران به حساب می آید.

در دنیا تعداد قابل توجهی از نوزادان با انواع مختلفی از آنومالی ها به دنیا می آیند که جراحی می شوند و پس از آن به زندگی عادی خودشان ادامه می دهند.»
این فوق تخصص جراحی نوزادان در ادامه با تاکید بر شرایط ویژه ی این نوزاد افزود: «چند روز قبل نوزادی با یکی از انواع آنومالی های مادرزادی متولد شد. در این سوژه ی خاص قسمتی از روده تشکیل نشده

بود و نیاز به جراحی داشت. این عارضه در سونوگرافی های دوران بارداری تشخیص داده شده بود و به والدین این موضوع را اطلاع داده بودند. ما با علم بر اینکه اثنی عشر در این جنین تشکیل نشده به پدر و مادر اعلام کردیم که نگران نباشند و این قبیل جراحی ها قبلا هم سابقه داشته و انجام شده است. حتی ما این آنومالی را دلیلی برای دخالت در نوع زایمان (سزارین یا زایمان طبیعی) ندانستیم و گفتیم روال معمول بارداری طبق صلاحدید پزشک پریناتولوژیست ادامه یابد و پس از زایمان و به دنیا آمدن نوزاد کار ما آغاز خواهد شد.

پس از به دنیا آمدن نوزاد ما مطابق معمول برنامه ریزی های لازم برای جراحی را انجام دادیم، چون در این قبیل مشکلات درصورت جراحی نشدن متاسفانه امکان ادامه حیات وجود نخواهد داشت. درست است که آترزی روده و تشکیل نشدن اثنی عشر در تعداد قابل توجهی از نوزادان در دنیا ممکن است ایجاد شود اما در تعداد بسیار اندکی ممکن است همراه با خونریزی گوارشی باشد که متاسفانه در این نوزاد خونریزی شدید گوارشی یک روز پس از تولد ایجاد شد که منجر به بروز شوک شده و شرایط را بسیار حاد کرده بود.

با این وجود جراحی شروع شد و تیم کاملی از پرسنل و پزشکان در اتاق عمل خودشان را برای نجات زندگی این نوزاد آماده کردند. کار بسیار سنگین و حیاتی بود چون در زمان جراحی هم خونریزی شدید کار را سخت و سخت تر می کرد. تلاش جمعی همکارانم در اتاق عمل و مجموعه اقداماتی که ما در تجربه ی چندین ساله در رشته جراحی نوزادان به دست آورده بودیم باعث شد علی رغم تمام شرایط تهدیدکننده ی حیات بتوانیم این نوزاد یک روزه را با موفقیت جراحی کنیم و اکنون پس از گذشت چند روز وی آماده ترخیص از بیمارستان است و با شرایط مناسب جمعی تحویل خانواده اش می شود.

نکته ی قابل تامل این است که مشابه این نوزاد و مشکلی که حین جراحی (خونریزی شدید گوارشی) برای وی ایجاد شده بود، به صورت انگشت شمار در تمام دنیا اتفاق افتاده و این نمونه ای افتخارآفرین برای پزشکی ایران و بیمارستان صارم است که خوشبختانه با یاری همه همکاران در اتاق عمل توانستیم آن را رقم بزنیم.»
دکتر صامت مسئول تیم بیهوشی در این جراحی هم با اشاره به سنگینی عمل و موفقیت بزرگ تیم پزشکی صارم از حساسیت های آن برای گروه بیهوشی اینگونه توضیح داد: «نوزاد یک روزه ای که قرار بود به علت آترزی روده تحت عمل جراحی قرار گیرد یکی از سنگین ترین روز‌های کاری ما را بوجود آورد.

صبح روز عمل خونریزی شدیدی در دستگاه گوارش این نوزاد مشاهده شد و افت شدید فشارخون در وی ایجاد گردید. این خونریزی یکی از موارد ناشایع در اینگونه اعمال جراحی به شمار می‌رود و در کمتر عملی مشاهده شده است. شرایط حاد و حادتر می شد. نوزاد با فشار بسیار پایین (5روی3) وارد اتاق عمل شد. درکل کار بیهوشی در نوزادان بسیار دشوار است و در این نوزاد دشوارتر.»

دکتر صامت در ادامه می‌گوید: «من و دکتر میرابوطالبی از همکاران باتجربه ما در بیمارستان صارم به همراه 3 نفر از کارشناسان بیهوشی در این جراحی حضور داشتیم. وظیفه ی تیم بیهوشی حفظ آرامش کل عوامل جراحی است حتی در شرایط بسیار نامساعد تیم بیهوشی باید همه چیز را تحت کنترل داشته باشد .

ما با وجود مشکلات عدیده ای که در حین عمل به دلیل خونریزی گوارشی و افت فشار به وجود آمده بود سعی داشتیم تا آرامش را در اتاق عمل ایجاد کرده و به دور از تنش و استرس به کارمان ادامه دهیم. نکته جالب توجه در این قبیل بیماران این است که باید لوله ای در ناحیه حلق و حنجره گذاشته شود و نوزاد به دستگاه بیهوشی متصل گردد تا جراح بتواند کارش را شروع کند.

درواقع اولین و اصلی ترین چالش در همین مرحله ی حساس ایجاد شد و بسیار سخت و طاقت فرسا بود. باتوجه به شدت خونریزی در ناحیه حلق و حنجره ترشحات خون آلود این ناحیه را پر می کرد و امکان لوله گذاری را از ما می گرفت چون دید نداشتیم و نمی توانستیم لوله را در محل مناسب قرار دهیم.

این کار را چندین بار تکرار کردیم تا در نهایت در یک لحظه و با حساسیت زیاد موفق به لوله گذاری شدیم. این کار آنقدر حیاتی و حساس است که اگر عوامل تیم بیهوشی و پزشکان متخصص آن از تجربه ی کافی برخوردار نباشند چند ثانیه فرصت ایجاد شده از دست برود و فرآیند لوله گذاری ناموفق باشد که خوشبختانه توانستیم این کار را در زمان مناسب انجام دهیم. بعد از لوله‌گذاری مسئله ای که حیات این نوزاد را درحین جراحی تهدید می کرد افت شدید فشار خون بود که خوشبختانه باتوجه به تجربیات قبلی ما تمامی ملزومات و دارو های موردنیاز را آماده کرده بودیم و توانستیم این چالش حیاتی را هم پشت سر بگذاریم.»

مسئول تیم بیهوشی می‌گوید: «خونریزی در نوزادان به دلیل حجم کم خون در بدنشان می تواند کشنده باشد به همین دلیل یکی از اصلی ترین نگرانی‌ها حین جراحی نوزادان همین موضوع است. این نوزاد دوست داشتنی اکنون و پس از سپری کردن مراقبت های ویژه پس از جراحی در بخش NICU ترخیص شد. علاوه بر تخصص و تبحر تیم جراحی و بیهوشی درحین جراحی، مراقبت های ویژه از این نوزاد هم بسیار مهم و موثر بود و خوشبختانه با تخصص و تجربه پزشکان و پرسنل NICU بیمارستان صارم این مرحله هم به خوبی سپری شد و اکنون خانواده ی این نوزاد او را در آغوش گرفته و به خانه برده اند.»

خسته نباشید و خداقوت جانانه به همه ی تیم جراحی و بیهوشی، کادرپرتوان اتاق عمل، پرسنل و پزشکان NICU می گوییم و برایشان سلامتی و توفیق روزافزون خواستاریم.

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما