لطفا صبر کنید ...

جشن بزرگ نوزادان نارس در بیمارستان صارم

آذر ۲۳, ۱۳۹۸ توسط Sarem admin
IMG_5363-1200x674.jpg

انتظاری جذاب و شیرین که در بعضی مواقع پایانی غمناک پیدا می‌کند.

پدر و مادر بعداز مراقبت لحظه به لحظه در دوران بارداری انگار قدرت به پایان رسیدن این دوران را به صورت طبیعی پیدا نمی‌کنند و میهمان کوچولوی آنها به دلایل مختلف زودتر تصمیم به تولد می‌گیرد. علم پزشکی این اتفاق را زایمان زودرس خوانده و نوزادان حاصل از این نوع زایمان نوزادان نارس می‌نامد. این نوع زایمان‌ها تعداد قابل توجهی از تولدها را به خود اختصاص می‌دهند و همین موضوع باعث اهمیت آن در علم پزشکی شده است.

در دسته بندی انواع بارداری‌ها و با توجه به مطالعات صورت گرفته معمولا نوزدانی که حاصل از درمان ناباروری هستند بیشتر در این دسته قرار می‌گیرند و پیش از زمان موعود به دنیا می‌آیند. به همین جهت مراکز درمانی و بیمارستان‌هایی که در شاخه درمان ناباروری فعالیت می‌کنند بیشتر با این گونه بیماران مواجه هستند. البته لزوما همه نوزادان نارس هم حاصل روش‌های کمک‌باروری نیستند.

دکتر سید مازیار مرتضوی فوق تخصص نوزادان و مسئول بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) بیمارستان فوق تخصصی صارم در این باره می‌گوید: «این نوزادان از همان دقایق ابتدایی زندگی نیاز به مراقبت ویژه دارند. عوارضی که این نوزادان را تهدید می‌کند باید از اولین لحظات تولد با پایش لحظه به لحظه کنترل و رفع شوند و هر اندازه که تیم درمانی و مراقبتی در بخش NICU بتواند این عوارض را از بین ببرد شانس بقای نوزاد افزایش می‌یابد.»

وی با اشاره به این عوراض افزود:

:‌« مشکلات تنفسی، قلبی – عروقی، خونی، گوارشی، متابولیک و غددی، عصبی، کلیوی و انوع عفونت‌ها یک نوزاد نارس را تهدید می‌کند. مشکلاتی که هر کدامشان می‌تواند باعث مرگ او شود.»

مراکز درمانی که نوزادان نارس در آنجا به دنیا می‌آیند باید یک بخش مراقبت ویژه نوزادان مجهز داشته باشند. درکنار این موضوع تخصص و تبحر پزشکان، پرستاران و سایر کادر NICU‌در مراقبت از آنها بسیار مهم است و کوچکترین تعللی می‌تواند باعث مرگ نوزاد شود.

دکتر مرتضوی با مهم خواندن این موضوع NICU بیمارستان فوق تخصصی صارم را یکی از مجهزترین مراکز کشور خواند و گفت:

«توجه به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان یا NICU در بیمارستان صارم همواره جزو اولویت‌های اول بوده است و ما تمام امکانات لازم را برای مراقبت حداکثری از آنها به صورت یک جا تجمیع کرده‌ایم و خوشبختانه حاصل این تفکر مثبت را اکنون و با آمار خیره‌کننده‌ی بقای این نوزادان به دست آورده‌ایم. مراقبت از یک نوزاد نارس آن هم زمانی که در سنین بسیار پایین به دنیا می‌آید آن قدر حیاتی است که بسیاری از مراکز از عهده‌ی آن بر نمی‌آیند و معمولا نوزادانی با سن بارداری 25 و 26 هفته یا زنده نمی‌مانند و یا اگر پس از مراقبت زنده بمانند هم دچار عوارض شدید مغزی و جسمی می‌شوند.

اما خوشبختانه در صارم و در بخش NICU‌ این مراقبت‌ها نتیجه داده است و تعداد قابل توجهی از نوزدانی که در سن 25 هفته به دنیا می‌آیند بدون مشکل خاصی تحویل خانواده داده می‌شوند.»

هر ساله روز 17 نوامبر که مصادف با 26 آبان ماه است از طرف سازمان یونیسف به نام روز جهانی نوزادان نارس نامگذاری شده است و در این روز در سراسر جهان با دعوت از نوزادان نارس و خانواده‌های آنها، مراسم‌های ویژه‌ای برگزار می‌شود. در بیمارستان فوق تخصصی صارم هم همزمان با روز جهانی نوزادان نارس مراسمی برگزار شد که تعداد زیادی از خانواده‌های نوزادان نارس با در آغوش داشتن فرزندانشان شرکت داشتند.

نکته جالب توجه در مراسم برگزار شده در این روز حضور جمع کثیری از خانواده‌هایی بود که چند سال از تولد نوزادشان می‌گذشت و بدون هیچ عارضه‌ای اکنون کودکی چند ساله به همراه خود به جشن آورده بودند که مانند سایر کودکان هم‌سن‌وسالشان تحرک، شادابی و شیطنت‌های کودکانه را داشتند.

دکتر ابوطالب صارمی با تاکید بر آمار قابل توجه NICU در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی صارم به تلاش‌های خستگی ناپذیر پرسنل این بخش اشاره کردند و گفتند:

«اینکه نوزادان در سنین پایین تحت مراقبت قرار بگیرند و زنده بمانند شاید در ظاهر موضوع مهمی به نظر بیاید اما اهمیت داستان زمانی خواهد بود که این نوزادان بتوانند بدون عارضه به زندگی برگردند. با توجه به شرایط سخت زندگی برای خانواده‌ها، نوزدانی که دارای مشکلات جسمی، حرکتی، مغزی و .. می شوند نه تنها به لحاظ روانی در آسایش و خوشبختی آنها موثر نخواهند بود بلکه ممکن است مشکلات عدیده‌ای را برای پدر و مادرشان به وجود بیاورند اما زمانی که یک نوزاد نارس با مراقبت‌های شبانه‌روزی و با برطرف کردن تمام عوارض ناشی از زایمان زودرس پس از دوره مراقبتی در NICU سالم به آغوش مادر تحویل داده می‌شود.»

مدیر عامل بیمارستان فوق تخصصی ناباروری صارم با اشاره به عملکرد رضایتبخش پرسنل NICU این بیمارستان خاطر نشان کردند:‌

«ارزش این مراقبت صد چندان می‌شود. من بسیار خرسندم که تلاش همکارانم در بخش NICU بیمارستان فوق تخصصی درمان نازایی باعث برگرداندن زندگی به تعداد زیادی از کودکان امروز و آینده‌سازان فردای ایران زمین شده است و اکنون لبخندی که بر لبان پدر و مادرانشان می‌بینم من را بیش از پیش خرسند کرده است.»

رئیس پژوهشکده صارم در ادامه سخنانش به طرحهای تحقیقاتی متعددی که توسط محققان و پژوهشگران این مرکز در حال انجام است اشاره کردند و افزودند:

«پژوهش و مطالعات مستمری در رابطه با نحوه مراقبت و چگونگی برطرف شدن عوارض زایمان‌های زودرس توسط همکارانم انجام شده است و خوشبختانه حاصل این پژوهش‌ها، تحقیقات و مطالعات علمی را امروز به صورت عملی می‌بینیم. دوران بارداری یکی از مهمترین دوره‌های زندگی خانم‌هاست. مخصوصا در بانوانی که بارداری آنها با استفاده از روش‌های کمک‌باروری بوده است. در این گونه بارداری‌ها با توجه به شرایط ویژه‌ای که مادر و جنین دارند نیاز به آموزش و مراقبت و پایش مستمر دارند و اگر جنین دوران بارداری را به صورت طبیعی به پایان نرساند ممکن است بخش از عملکردهای جنین دچار اختلال شود.
NICU باید شرایطی را برای نوزاد متولد شده ایجاد کند که تک‌تک‌ نواقص را پوشش داده و او را از عوارض مختلفی که ممکن است برایش بوجود بیاید مصون نگه دارد. خوشبختانه NICU بیمارستان صارم با بهره‌گیری از امکانات مدرن و پرسنل با تجربه و کارآمد توانسته است نوزادانی با شرایط حاد و وزن تولد 550 گرم را تحت مراقبت قرار داده و آنها را زنده و بدون هیچ عارضه‌ای تحویل خانواده‌هایشان دهد. این یکی از افتخارات مجموعه صارم است و مشابه آن در دنیا کم‌نظیر است.

البته باز هم تاکید می‌کنم ممکن است در سایر مراکز درمانی در ایران و حتی خارج از کشور نوزادانی با وزن 550 گرم زنده بمانند اما نکته مهم در بروز عوارض در قسمت‌های مختلف بدن آنها مخصوصا مغز است که اگر کنترل نشود و عوارض پابرجا بماند زندگی نوزاد متولد شده در ادامه با سختی‌های فراوانی همراه خواهد بود که زندگی خود او و خانواده‌اش را تحت تاثیر قرار داده و از کیفیت آن می‌کاهد.»

زهره عابدینی سرپرستار بخش NICU بیمارستان فوق تخصصی درمان سقط جنین صارم هم با اشاره به جشن ویژه روز نوزادان نارس به خبرنگار صارم گفت:‌

«این جشن را در سایر مراکز هم برگزار می‌کنند اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ما با دعوت از خانواده‌هایی که نوزاد آنها زیر 32 هفته به دنیا آمده است می‌خواستیم افرادی را به جشن دعوت کنیم که نوزادانشان شرایط حاد و بسیار سختی داشتند که تعدادشان چند برابر سایر مراکز بود. در اصطلاح علمی به نوزادانی که زیر 34 هفته به دنیا می‌آیند پره‌مچور یا نارس می‌گویند که اگر می‌خواستیم از این افراد دعوت کنیم تعداد آنها بسیار بالاتر می‌رفت و ما با در نظر گرفتن تمام شرایط از خانواده‌هایی دعوت کردیم که سن بارداری‌شان دو هفته پایین‌تر از زمان اعلام شده بود.

جشن شکوفه‌های نارس در بیمارستان صارم با مشارکت تعداد قابل توجهی از خانواده ها و پرسنل و پزشکان NICU‌به همراه مدیر عامل و مسئول فنی بیمارستان صارم برگزار شد و این برای ما به عنوان اعضای بخش NICU بیمارستان افتخار بزرگی است. مشابه این جشن را ما در هیچ کدام از مراکز درمانی دیگر نداشته‌ایم و این نشان‌دهنده‌ی توجه و اهمیت بیمارستان صارم و مدیریت آن به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) و این شکوفه‌های نارس است.»

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما