لطفا صبر کنید ...کلینیک بیماری های پستان


کلینیک پستان

کلینیک پستان بیمارستان صارم در یک نگاه

این کلینیک دارای پنج بخش اصلی به شرح ذیل می باشد:

 • بخش معاینه کلینیکی
 • بخش ماموگرافی
 • بخش سونوگرافی
 • اتاق عمل سرپائی
 • مشاوره ژنتیک

اهم خدماتی که در این کلینیک ارائه می گردد عبارتند از:

– آشناسازی با مراقبت‌های خاص از پستان

– معاینات ادواری، پیشگیری و غربالگری سرطان پستان

– برنامه ریزی برای نمونه برداری و جراحی پستان

– جراحی های پستان

کلینیک پستان

از آنجایی‌که بیماری های مربوط به نسج پستان از شایعترین بیماری های بانوان می‌باشد و سرطان سینه یکی از مهمترین دغدغه‌های بهداشتی خانم ها در سراسر دنیا می‌باشد که اهمیت بسیاری برای آن قائل هستند و برای چک آپ آن به‌ طور منظم اقدام می‌کنند، کلینیک بیماری های پستان بیمارستان صارم برای ارائه خدمات به بانوان در زمینه چک آپ، تشخیص و درمان بیماری های پستان طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا تأسیس شده است. قسمت‌های مختلف این کلینیک عبارتند از:

 • بخش معاینه کلینیکی
 • بخش ماموگرافی
 • بخش سونوگرافی
 • اتاق عمل سرپائی
 • مشاوره ژنتیک
 • بخش معاینه کلینیکی

در این قسمت (پزشک متخصص) با سابقه در امر تشخیص و درمان بیماریهای پستان مراجعان را ویزیت نموده و در صورت لزوم برای آنها اقدامات تشخیصی لازم را درخواست می‌کند.

با وجود اینکه در حال حاضر وسایل کمک تشخیصی بسیاری به کمک پزشکان آمده است، اما هنوز هیچ چیز جای یک معاینه دقیق توسط پزشک متبحر را نمی گیرد لذا اولین قدم در تشخیص بیماری های پستان معاینه توسط جراح پستان و سپس اقدامات دیگر تشخیصی می باشد که در این مرکز انجام می پذیرد.

 • بخش ماموگرافی

در این قسمت یکی از پیشرفته ترین دستگاه های ماموگرافی برای تشخیص دقیقتر به کمک پزشک و بیمار می آید و به دلیل پایین بودن میزان اشعه در این دستگاه تصویر مناسب بدون هراس از خطرات اشعه ایکس بدست می آید. انجمن سرطان امریکا توصیه می کند که بانوان از سن 40 تا 50 سالگی هر دو سال یکبار و از سن 50 تا 75 سالگی هر سال یکبار ماموگرافی انجام دهند تا در صورت وجود ضایعه در سینه سریعاً تشخیص داده شده و درمان لازم انجام گیرد.

 • بخش سونوگرافی

در این بخش دستگاه سونوگرافی پیشرفته با پروب مخصوص پستان نصب شده است که در بسیاری از موارد تکمیل کننده ماموگرافی می باشد. سونوگرافی کاملاً بدون اشعه بوده و در خانم های جوان و حامله یا در حال شیردهی نیز کمک شایانی به تشخیص بیماری های پستان می کند. در بعضی از موارد نیز از سونوگرافی برای نمونه برداری از توده های سینه یا تخلیه کیست با هدایت سونوگرافی استفاده می شود که این روش نوین نیز در این مرکز قابل انجام است.

 • اتاق عمل سرپایی

در این قسمت تخلیه کیست ها و برداشتن توده های کوچک و سطحی سینه با بی حسی موضعی بدون هیچگونه درد و ناراحتی و توسط متخصص بیماری های پستان انجام می شود. عمل های جراحی بزرگتر که نیاز به بیهوشی یا وسائل و امکانات خاص داشته باشند در اتاق عمل مجهز و پیشرفته بیمارستان انجام خواهد شد.

 • مشاوره ژنتیک

در این قسمت برای افرادی که در خانواده درجه اول آن ها سابقه سرطان سینه وجود داشته مخصوصاً اگر این سابقه در دو یا چند نفر از افراد خانواده باشد، یا در عضو مذکر خانواده مثلاً پدر یا برادر باشد مشاوره انجام شده و در صورت لزوم آزمایش های خاصی انجام می شود و اگر ریسک ابتلا بالا باشد روش های پیشگیری داروئی یا روش های دیگر توصیه می شود.

 • بیماری های ژنتیکی

در این قسمت برخی از بیماری های ژنتیکی تشریح می گردد.

 • سرطان سینه چیست؟

سرطان وقتی اتفاق می‌افتد که سلول های یک قسمت از بدن شروع به رشد خارج از کنترل می‌کنند و برای سلول های طبیعی بدن مزاحمت ایجاد می‌کنند. در حالت طبیعی سلول های بدن طبق قاعده خاصی تکثیر می‌شوند، اما در سرطان ها تکثیر و رشد سلولی بدون قاعده و قانون است. این سلول ها علاوه بر رشد در منطقه اولیه ممکن است از طریق خون به ارگان های حیاتی بدن رفته و با رشد خود آسیب های جدی به این اعضا وارد نموده و باعث ناتوانی و حتی مرگ بیمار شوند. این رشد در منطقه‌ای غیر از محل اولیه تومور را متاستاز می گویند. سرطان سینه از سلول های مجاری شیری یا غدد سینه منشأ گرفته و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود چون محدود به قسمتی از سینه است به راحتی و بدون برداشتن تمام سینه قابل درمان است اما اگر این توده ها زود درمان نشوند و رشد کنند به غدد لنفاوی زیر بغل و سپس به بقیه ارگان های بدن انتشار پیدا می‌کنند و در این مرحله درمان مشکل، پر هزینه و کم نتیجه است. لذا توصیه می گردد به محض آن که توده‌ای در سینه احساس شد بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه گردد.

 • خودآزمایی سینه

خودآزمایی یا معاینه سینه توسط خود فرد یکی از روش های تشخیص زودرس سرطان سینه است و چون نیازی به صرف وقت و هزینه ندارد و به راحتی در منزل قابل انجام است، می‌تواند به تشخیص و درمان زودرس مخصوصاً در افرادی که وسایل تشخیصی پیشرفته مانند ماموگرافی در دسترس ندارند، کمک کند.

خود آزمائی سینه دو مرحله دارد:

 1. نگاه کردن: که علائم ظاهری را مشخص می‌کند.
 2. لمس کردن: که توده‌ها را تشخیص می‌دهد.
 • مرحله اول: ابتدا در جلوی یک آینه پهن ایستاده و به سینه‌های خود در چهار حالت ذیل نگاه کنید:
 1. دست ها بالای سر
 2. دست ها به کمر زده
 3. دست ها در کنار بدن آویزان
 4. خم شده به سمت جلو (شکل1 تا 3)

در صورت وجود هرگونه علامت غیر عادی مانند فرورفتگی پوست یا نوک سینه، زخم های مزمن، پوسته پوسته شدن نوک سینه یا حالت پوست پرتقالی سینه به پزشک مراجعه کنید.

 •   مرحله دوم: به پشت بخوابید و دست سمتی را که می خواهید معاینه کنید زیر سر بگذارید و با قسمت نرم بند آخر انگشتان دست مقابل تمامی سینه را معاینه کنید. نسج پستان را به آرامی روی قفسه سینه با حالت دورانی بلغزانید. نسج سینه را مانند یک ساعت در نظر بگیرید و تمام قسمت های آن را معاینه کنید

این کار را می‌توانید در حمام  و در حالت ایستاده نیز انجام دهید . در انتها نوک سینه را به آرامی فشار دهید تا از وجود یا عدم ترشحات نوک سینه مطلع شوید. در صورت لمس توده‌ یا سفتی در سینه یا ترشح از نوک سینه بدون اضطراب و نگرانی به پزشک مراجعه کنید زیرا در بسیاری از موارد این علامت ها مربوط به بیماری های خوش خیم سینه بوده و درمان آن ها بسیار راحت می‌باشد.


کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.توصیه های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه های کلی بوده شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.مطالب این سایت ممکن است در گذشت زمان و با توجه به یافته های جدید علمی تغییر کنند.

تماس فوری با ما