لطفا صبر کنید ...

برخی مراجعین،برنامه‌ها را خانوادگی و گروهی تماشا می‌کنند

آذر ۱, ۱۳۹۹ توسط Sarem admin
rsz_niknafs_1.jpg

دکتر فرزانه نیک‌نفس، متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ پریناتال بیمارستان صارم که یکی از کارشناسان پرطرفدار برنامه‌های آموزشی بیمارستان صارم در فضای مجازی می‌باشند گفت‌و‌گوی کوتاهی با ما داشتند و نظرات خود را پیرامون برنامه‌های آموزشی در فضای مجازی بیان کردند.

این عضو گروه پریناتولوژی بیمارستان صارم در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت موجود در جامعه که نشأت گرفته از شیوع کرونا بوده است می‌گوید:

«همانطور که همه می‌دانیم مدتی است به خاطر شیوع بیماری کرونا، شیوه‌ی زندگی ما تغییرات زیادی کرده است. یکی از موا ردی که در جامعه دچار رنسانس شده است روش‌های آموزشی و تغییرات عجیب در این رسته است. از کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها گرفته تا تمام موارد آموزشی. بیمارستان صارم که در این رسته (آموزش) فعالیت زیادی داشته و دارد، پیش از این کلاس‌های آموزشی مختلفی را برگزار می‌کرد که مهمترین آن کلاس آموزشی مادران باردار بود که روزهای دوشنبه و پنجشنبه در سالن همایش بیمارستان تشکیل می‌شد و در آن اطلاعات بسیار مفید و کاربردی به صورت تئوری و عملی به مادران و همسران آنها از طریق سخنرانی، نمایش فیلم و … آموزش داده می‌شد. اما اهمانطور که گفتم به دلیل ریسک بالای برگزاری این کلاس‌ها در حال حاضر و همچنین جهت رعایت پروتکل‌های آموزشی ، امکان برگزاری کلاس‌ها نیست اما نمی‌توانستیم آموزش را متوقف کنیم. همانطور که در حال حاضر دانش‌آموزان به مدرسه نمی‌روند اما روش‌های آموزشی به شکل‌های مجازی و … جایگزین شده‌اند. ما هم با همین تفکر و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، اقدام به راه‌اندازی تلویزیون اینستاگرامی صارم کردیم و مطابق یک برنامه‌ریزی مدون شروع به برگزاری کلاس‌های متنوع با موضوعات مختلف و حضور پزشکان با تخصص‌های مختلف به عنوان کارشناس در آن برنامه‌ها نمودیم.»

دکتر نیک‌نفس در ادامه می‌گوید:

«در رسته فعالیت و تخصص خودم باید عرض کنم که بعضی نکات و موارد هستند که مادرها حتما باید بدانند و ندانستن آن باعث بروز مشکلات عدیده‌ و حتی اتفاقات ناگواری می‌شود. به طور مثال مادران بایدبا مراحل و روش‌های مختلف زایمان، علائم مختلف در بارداری و … آشنا باشند. ارائه این آموزش‌ها به مادران و بالابردن سطح دانش و آگاهی آنها باعث اطمینان خاطر و کاهش استرس آنها می‌شود. به سادگی و باداشتن یک سری اطلاعات اولیه می‌توان این دوران را تبدیل به یکی از بهترین دوران زندگی یک مادر کرد؛ دورانی پر از خاطرات خوب و لذتبخش. »‌

او با تاکید بر تأثیر چشمگیر این آموزش‌ها بر بالا رفتن سطح علمی و اطلاعات مادران باردار و تسهیل در کار رسیدگی به امور درمانی مادران باردار می‌گوید:

«از زمانی که کلاس‌های آموزشی شروع و بعدها بخش پاسخ دهی به سوالات مخاطبین نیز به آن اضافه شده است، تأثیر مستقیم آن را می‌توان در مراجعین بیمارستان به وضوح دید. بسیاری اوقات زمانی که قصد داریم توضیح خاصی راجع به یک موضوع را ارائه کنیم و از بروز نگرانی احتمالی در آن مادر باردار جلوگیری کنیم، متوجه می‌شویم که این نکته را از قبل می‌دانند. بعضی اوقات می‌گویند که در فلان جلسه و فلان برنامه این سوال را پاسخ داده بودید.»‌

نیک‌نفس همچنین می‌گوید:

«برخی مخاطبین موارد جالبی را پیرامون این کلاس‌ها بازگو می‌کنند. مثلا یکی از آنها می‌گفت زمانی که من این برنامه‌ها را می‌بینم بسیاری از اقوام همزمان بیننده آن می‌شویم. مثلا دخترخاله، دخترعمو، دوست و همکار نیز بیننده آن برنامه هستند و همزمان به هم یادآوری هم می‌کنیم تا کسی فراموش نکند و از برنامه جا نماند.برخی می‌گویند پس از زایمان نیز همچنان بیننده برنامه هستند و سوالات خود را پیرامون دوره‌ی جاری زندگی‌شان می‌پرسند. البته کلاس‌های آموزشی صارم مختص دوره‌ی بارداری نیست و برای تمام دوران و رشته‌ها آموزش‌های خاص خودش وجود دارد و صرفا برنامه‌های آموزشی و پاسخ‌دهی برای گروه پریناتال نیست.»‌

او با ابراز رضایت از این برنامه‌ها و البته تمایل زیاد مخاطبین به ادامه آن می‌گوید:

«مادران باردار که مراجعین اصلی کلینیک ما هستند می‌گویند در شرایط فعلی که بسیاری از مطب‌ها تعطیل می‌باشند و غالب فعالیت‌های جامعه به حالت نیمه‌تعطیل و تعلیق درآمده‌اند وجود چنین برنامه‌هایی قوت قلب است و ما همیشه می‌دانیم شما در دسترس هستید. این دسترسی دلگرمی ماست و می‌دانیم نباید نگران بروز مشکلات باشیم و شما همیشه هستید. نیازی نیست خودمان از شما سوال کنیم و سوالات بسیاری از مادران باردار مشترک است و این یکی از امتیازات برنامه‌های آموزشی شماست که حتی برخی مواردی که به ذهن ما نمی‌رسد هم مطرح می‌شود و پاسخ آن را به بهترین شکل ارائه می‌کنید.»‌

او در ادامه می‌گوید:

«برخی سوالات شاید با درجه کیفی بسیار پایین و چیزهایی که اصلا نباید نگرانی به بار بیاورد در ذهن عده‌ای تبدیل به دغدغه می‌شود و مرجع مناسب و مطمئنی برای استعلام پاسخ آن در دسترسشان نیست. این موارد از جمله نکاتی است که ما را در ادامه‌ی راه دلگرم می‌کند. آموزش‌های عمومی باعث شده سواد گروهی مادرها بالا رفته و به این روش هم به خودمان خدمت کرده‌ایم هم به جامعه.»

نیک‌نفس از کلاس های آموزشی خاطره هم دارد:

«‌مراکز خدمات درمانی و به طور کلی کار پزشکان و پرسنل درمان هرگز قابل پیش‌بینی نیست. مثلا یک جراحی ممکن است چند برابر زمان پیش‌بینی شده زمان برد و همین موضوع باعث می‌شود برنامه‌ریزی و زمان‌بندی بسیاری از کارها به هم بریزد. حالا به این موارد اضافه کنید کلاس‌های آموزش مجازی که در ساعت خاصی با پیش‌تبلیغات و اطلاع‌رسانی قرار است پخش شود و مخاطبین منتظر آن هستند. یکی دوبار این اتفاقات برای من رخ داده که با مشکلات فراوان آن را مدیریت کرده‌ایم. مثلا یک روز به خاطر زایمان اورژانسی یکی از مادران، زمان کلینیک من کمی به تعویق افتاد و باعث شد ساعتی که به پخش برنامه لایو من رسید، من همچنان سه مراجعه‌کننده داشتم که دو ساعتی هم منتظر بودند که نوبتشان بشود تا ویزیت شوند. با عذرخواهی فراوان خدمتشان از آنها خواستم اجازه بدهند من به برنامه لایو بروم و بعد از آن برای ویزیتشان به کلینیک برگردم. جالب است آنها با روی باز پذیرفتند و اصلا ابراز نارضایتی نکردند.

من لایو خود را برگزار کردم و وقتی به کلینیک برگشتم باز هم از آنها بابت تأخیر به وجود آمده عذرخواهی کردم. پاسخ آنها جالب بود؛ می‌گفتند ما در طول یک ساعت همراه شما بودیم و برخی موارد و سوالاتمان را نیز مطرح کردیم که پاسخ دادید و انگار داشتید در مطب پاسخ ما را می‌دادید و خیلی فرقی نکرد. این همراهی و همکاری‌شان شایسته تقدیر و ستودنی است و با چنین مراجعینی ما هرگز خسته نمی‌شویم و اینکه شخصاً برای رسیدگی به بیمارها هرگز کم‌انرژی نیستم. به طور کلی جو بیمارستان و جو نوزادان و مادرها بسیار مثبت است و هرگز کسل‌کننده نیست.»

کليه حقوق اين سايت متعلق به بیمارستان صارم می‌باشد.

تماس فوری با ما