فیزیوتراپی

تاریخ 1395/10/26 زمان 09:20:53 بازدید 1406

فيزيوتراپى يكى از رشته هاى حوزه علوم پزشكى است كه از طريق ارزيابى و بررسى اختلالات جسمى ناشى از طيف وسيعى از بيماريهاى ارتوپدى(مثل كمر درد، سياتيك، آرتروز، فتق ديسك كمر و گردن، تنگى كانال نخاعى، آسيب هاى ورزشى و... ) بيماريهاى مغز واعصاب(مثل سكته مغزى، آسيب نخاعى، فلج مغزى، ام اس، پاركينسون و... ) و بيماريهاى قلبى و ريوى، زنان، اطفال و... را با به كارگيرى پروتكل هاى درمانى متنوعى كه شامل استفاده از عوامل فيزيكى، الكتروتراپى، تمرين درمانى، درمان هاى دستى، DryNeedling، Kinesiotaping و... در پيشگيرى، درمان و بازتوانى اين اختلالات نقش موثرى ايفا مى كند. 
هدف از انجام فيزيوتراپى كاهش درد، درمان و پيشگيرى از بيماريها و افزايش سطح عملكردى، استقلال فردى مى باشد. ديدگاه منحصر به فرد فيزيوتراپيست از بيماريها و شناخت ويژه‌اش از عملكرد و ساختار طبيعي بدن در كنار معاينه و ارزيابى دقيق ... . اين توانايى را مى دهد تا بيماران را جهت رسيدن به اهدافى مانند پيشگيرى از بيماريها، كاهش درد، تطابق افراد با محيط كار، افزايش كيفيت زندگى، كاهش نياز به برخى جراحى‌ها و درمان هاى دارويى طولانى مدت كه عوارض خاص خود را دارند سوق دهد. 
روش‌ها و تجهيزات درمانى در بخش فيزيوتراپى بيمارستان صارم:
الكتروتراپى: روش درمانى كه از جريان الكتريكى براى درمان اسپاسم عضلانى، تقويت عضلات و كاهش درد استفاده مى شود. 
مگنت تراپى (مغناطيس درمانى): آسيب هاى فيزيكى، مكانيكى و شيميايى به بافت باعث رپلاريزاسيون غشاء سلولى گرديده و در نتيجه باعث برهم خوردن نفوذپذيرى يون سديم به داخل سلول مى گردد مغناطيس درمانى باعث رپلاريزاسيون غشاء سلولى و درنتيجه تعادل يونهاى سديم و پتاسيم بيرون و درون سلول مى گردد كه اين عمل موجب تسريع روند ترميم بافت مى شود و با اثرات ضدالتهابى، اثرات ترميمى بافت و اثرات ضد ادم در جهت ترميم مفاصل و عضلات آسيب ديده، پوكى استخوان، بهبود شكستگى ها، رفع التهاب تاندونها، ترميم آسيب هاى بافت نرم و عضلات در بيماريها استفاده مى گردد. 
ليزرتراپى: كاهش درد و التهاب و افزايش سرعت ترميم سلولى، ترميم آسيب هاى بافت نرم و عضلات
منوال تراپى و درمان هاى دستى: موبيليزيشن و منيپوليشن، تكنيك هاى انرژى عضلانى، آزادسازى بافت همبند
Dry Needling(سوزن خشك): سوزن بسيار نازك جهت رفع و درمان اسپاسم عضلات و نقاط حساس عضلانى(نقاط ماشه اى يا تريگرپوينت)، سردردهاى با منشاء عضلانى و تاندونيت هاى مزمن
Kinesiotaping(كينزيوتيپينگ): نوارهاى درمانى كشى كه با عنوان كينزيوتيپ شناخته ميشود و با تكنيك هاى خاصى و به منظور درمان آسيب هاى ورزشى و اختلالات فيزيكى گوناگون جهت كاهش درد و التهاب تاندونها، افزايش قدرت و عملكرد عضله، محافظت و حمايت از آسيب ديدگى هاى خاص، كاهش حركت مفصل و جلوگيرى از بروز آسيب هاى بعدى استفاده مى شود. 


شما ميتوانيد در بخش فيزيوتراپى بيمارستان صارم از خدمات زير بهره مند شويد:
ترميم آسيب هاى ورزشى (پارگى منيسك، رباط و... )
از بين بردن نقاط ماشه اى و اسپاسم ها
درمان سردرد‌ها و سر گيجه هاى ناشى از اسپاسم و گرفتگى هاى عضلات گردن
افزايش دامنه حركتى و بازگرداندن قدرت عضلات بعد از جراحى هاى ترميمى وتعويض مفاصل
درمان پيچ خوردگى مفاصل و كشيدگى عضلات
ترميم شكستگى ها
تقويت عضلات
بهبود عوارض ناشى از آرتروز مفاصل
آرتريت روماتوئيد
كاهش التهاب مفاصل
كاهش ناتوانى حركتى
درد مفاصل، گردن درد، كمر درد، فتق ديسك و تنگي كانال نخاعي
سندرم تنگى كانال مچ دست
خشكى و يخ زدگى شانه
ضايعات تاندون و بورس
فلج بلز
رفع بى حسى در انگشتان دست و پا
رفع خشكى و كوتاهى بافت نرم
رفع مشكلات تنفسى
رفع اختلالات ستون فقرات
توانبخشي و بازتواني بعد ازسكته مغزي و ضايعه نخاعي
كمردردهاي دوران بارداري