کلینیک نوزادان

تاریخ 1395/10/16 زمان 08:32:36 بازدید 7000

كلينيك نوزادان

كلينيك نوزادان بيمارستان صارم در يك نگاه

اهم خدماتی که در این كلينيك ارائه می گردد عبارتند از:

- ويزيت توسط فوق تخصص بيماري هاي نوزادان

- ارائه خدمات تشخیصی - درمانی برای نوزادان کمتر از یک ماه

- پيگيري و كنترل نوزادان مرخص شده از NICU و بخش نوزادان

- پيگيري رشد، ‌تكامل و بيماري هاي مرتبط با نوزادان نارس در طي 6 ماه اول عمر

 


 

كلينيك نوزادان

كلينيك فوق تخصصي نوزادان در تمام ايام هفته پذيراي مراجعه كنندگان و همچنين نوزادان ترخيص شده از بخش نوزادان جهت كنترل هاي بعدي مي باشد.

 در اين كلينيك اقدامات مورد نياز جهت ویزیت نوزادان از بدو تولد تا يك ماهگي، موضوعات تغذیه و بهداشت و واکسیناسیون نوزادان صورت مي پذيرد.

در زمان های مقرر، شیرخوار مي تواند در اين كلينيك ویزیت شود و علاوه بر بررسی سلامت جسمی و وضعیت رشد نکات مهمی که باید به موقع به آن ها توجه شود توسط پزشك فوق تخصص خاطر نشان می گردد. نیازهای مرتبط با هر سن، مانند واکسیناسیون یا انجام ختنه پسرها نیز انجام مي پذيرد.

همچنين نوزادان مرخص شده از بخش هاي مراقبت هاي ويژه نوزادان و بخش نوزادان جهت پيگيري روند بهبودي در اين كلينيك ويزيت مي شوند. پيگيري روند رشد و تكامل نوزادان نارس و كنترل سيستم هاي مختلف نوزادان نارس نيز در اين درمانگاه انجام مي شود.

 

 

 • بيماري هاي نورزادان

در اين قسمت برخي از بيماري هاي مرتبط با نوزادان تشريح مي گردد.

 

 

 • کولیک نوزاد

واژه کولیک به معنای اسپاسم یا گرفتگی دردناک عضلات است. اما علت گریه نوزادان دردی است که در ناحیه روده یا شکم، کودک احساس می کند. كوليك نوزاد به حالتی گفته می‌شود که نوزاد بدون وجود بیماری (پس از آزمایش‌های مختلف توسط پزشک) به صورت بی‌وقفه گریه می‌کند. تقریباً ۲۰% نوزادان شیرخوار به‌دلیل نابالغ بودن دستگاه گوارش، دچار کولیک می‌شوند. کولیک از نظر آماری بین کودک اول و سایر کودکان و نیز بین دختر و پسر شیوع یکسان دارد و اغلب مابین عصر و نیمه‌شب رخ می‌دهد. در ایجاد کولیک معمولا تفاوتی میان شیر مادر و شیر خشک وجود ندارد و هر دو می‌توانند عامل تحریک و هیجان سیستم گوارشی نوزاد و شروع کولیک باشند. عموما كوليك در 2 تا 4 هفتگی بروز می کند و تا سه ماه طول می کشد. علائم کولیک به شرح ذيل مي باشد:

 • گریه مداوم نوزادان به مدت طولانی که اغلب در پایان روز آغاز می شود.
 • نوزاد خیلی سخت آرام می گیرد.
 • این درد به صورت موجی نمایان می شود.
 • به هنگام بروز کولیک نوزاد پشت خود را قوس می دهد و یا زانوهای خود را به سمت شکم فرو می برد.
 • نوزاد مبتلا به کولیک اغلب در دیگر ساعت های روز آرام به نظر می رسد، سرحال است و رشد جسمانی خوبی دارد و خوب هم تغذیه می کند.

تاكنون داروی خاصی برای برطرف کردن کولیک نوزادان معرفی نشده است. کولیک به خودی خود و به طور ناگهانی از بین می رود. خواه از دارو استفاده شود یا نشود. اگر احیانا از دارو استفاده می شود حتما با پزشک در موارد میزان مصرف و سن نوزاد مشورت گردد. حذف شیرهای گاوی و فرآورده های لبنی از این قبیل رژیم غذای مادر و نوزاد می تواند در درمان کولیک موثر واقع شود اما حتما زیر نظر پزشک این کار انجام گردد. کاهش مصرف کافئین، مصرف چای، قهوه و دیگر نوشیدنی های غیرضروری نيز می تواند در درمان کولیک موثر باشد. مادران شیرده بايستي از خوردن غذاهایی که می توانند موجب بروز ناراحتی در کودک شود خودداری کنند.

 

 

 • زردي نوزادان

افزايش بيلي روبين اعم از مستقيم يا ‌غير مستقيم در نوزاد را زردي گويند. بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب گلبول های قرمز در داخل بدن ایجاد می شود. رنگ زرد نوزادان به علت تجمع رنگدانه‌های محلول در چربی (بیلی روبین) در پوست است که در مقادیر بالا و در شرایط مختلف برای نوزاد سمی می‌باشد. زردی معمولا در ۶۰ درصد نوزادانی که به موقع متولد شده‌اند و در ۸۰ درصد نوزادان نارس طی هفته اول دیده می‌شود. زردی معمولا از سر و صورت شروع شده و با افزایش سطح بیلی روبین به سمت اندام‌ها انتشار می‌یابد. زردی چهره نشانه وجود ۵ میلی‌گرم و زردی تا اواسط شکم نشانه ۱۰ تا ۱۵ میلی‌گرم و زردی اندام، کف دست و پا نشانه وجود ۲۰ میلی گرم يا بالاتر بیلی روبین در دسی‌لیتر خون است.

به طور كلي زردی بر دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم مي گردد. در نوع فیزیولوژیک، زردی در طی هفته اول بعد از تولد دیده می شود و پس از گذشت چند روز بهبود پیدا می کند. اگر زردی از ۱۳ میلی گرم در دسی لیتر تجاوز کند زردی از نوع پاتولوژیک است و درمان آن ضروری است. زردی ممکن است اثرات شدیدی بر سیستم عصبی گذاشته و بیمار را تا آخر عمر معلول، ناتوان کند يا ناشنوا كند. تعداد دفعات زیاد تغذیه نوزاد از شیر مادر بهترین راه پیشگیری در زردی است.

بر اساس شدت افزایش بیلی روبین از روش‌های زیر جهت درمان استفاده می‌شود:

 • فتوتراپی
 • تعویض خون
 • تجویز دارو