(IVF) نازایی

تاریخ 1395/10/14 زمان 16:19:11 بازدید 12254

كلينيك نازايي بيمارستان صارم در يك نگاه

 

 

اهم خدماتی که در این كلينيك ارائه می گردد عبارتند از:

- مشاوره نازایی جهت آشنایی بیماران با تکنیک‌های مختلف درمان نازایی و برنامه‌ریزی جهت چگونگی انجام دستورالعمل‌های‌درمان‌نازایی

- پاسخگویی به مشکلات بیماران در زمینه نازایی

- ویزیت توسط فلوشیپ‌های نازایی جهت تشخیص و درمان‌ناباروری

- تهیه ترشحات دهانه رحم برای آزمایش PCT (تست بعد از نزدیکی به منظور ارزیابی کفایت اسپرم و محیط دهانه رحم جهت بررسی علت نازایی) يا تست SPE – Slide (بررسی میزان نفوذ اسپرم در ترشحات دهانه رحم در محیط آزمایشگاه).

- IUI (انتقال مستقیم اسپرم شسته شده و ظرفیت یافته به داخل حفره رحم با استفاده از کاتتر مخصوص در زمان تخمک‌گذاری را Intra Uterine Insemination می گویند).

- تلقیح اسپرم به روش کلاهک یا CUP (قرار دادن اسپرم در ظرف کوچک پلاستیکی به نام کلاهک و گذاشتن آن روی دهانه رحم توسط پزشک معالج در زمان تخمک‌گذاری).

- سونوگرافی واژینال جهت فولیکولو‌گرافی در افرادی که تحت درمان ناباروری هستند.

- برگزاری کلاس‌های توجیهی ناباروری ویژه مراجعه‌کنندگان کلینیک ناباروری به صورت رایگان

- آماده ‌نمودن بیماران کاندیدای ART براي انجام IVF، میکرواینجکشن و میکروزیفت

 

 

 

اقدامات تشخیصی و درمانی کلینیک نازایی

در اين كلينيك از روش هاي علمي براي تشخيص و درمان طبي، جراحي يا تكنولوژي نوين درمان ناباروری و ART  بهره­گيري شده است.

در كلينيك ناباروری بيمارستان صارم علاوه بر پزشكان متخصص ناباروری، كارشناسان مامایي كه دوره آموزش تخصصي هماهنگي بين بيمار و پزشك را ديده­اند، تمام مشكلات و سئوالات درماني را پاسخگو بوده، راهنمايي لازم را مي‌نمايند و در صورت نياز با پزشك معالج هماهنگي به عمل آورده و به اطلاع بيمار مي‌رسانند. از آنجایي كه درمان ناباروری همراه با استرس خواهد بود متخصص روان‌شناسي نيز این بيماران را مورد بررسي قرار داده و راهنمایي لازم را به آنان ارائه مي‌نمايد.

 

 • كلينيك نازايي

مراحل بررسی و درمان يك زوج نابارور در كلينيك ناباروري بيمارستان صارم به شرح ذيل مي باشد:

 • پذيرش

تشكيل پرونده كامپيوتري براي ويزيت اوليه زوج‌ها با حضور هر دو نفر براي بررسي‌هاي اوليه ضروري است.

 • تست‌هاي تشخيص ناباروري در مردان
 • آزمايش مايع مني (Semen analysis): حداقل دو نمونه مايع مني تهيه شده توسط شوهر، در دو روز متفاوت توصيه مي شود. هر نمونه بايد حداقل 48 ساعت حداكثر 5 روز با آخرين انزال فاصله داشته باشد. مايع مني حاصل از انزال كامل بايد در يك ظرف استريل كه توسط آزمايشگاه  بيمارستان در اختيار شوهر قرار مي‌گيرد جمع‌آوري و در فاصله حداكثر 1 الي 2 ساعت مورد بررسي قرار گيرد.

 

 • بررسی اندوکرین (هورمونی): توليد اسپرم و فعاليت جنسي مستلزم سطح هورموني مناسب است. در موارد زير بررسي هورموني بايد انجام شود:
 • تعداد كم اسپرم
 • نقص فعاليت جنسي
 • وجود ساير علائم بيماري‌هاي غدد ترشحي

بررسي هورموني شامل اندازه‌گيري هورمون‌هايFSH ، تستوسترون، پرولاكتين وLH  مي‌باشد.
 

 • تست‌هاي مكمل: اين تست‌ها ممكن است اطلاعات بيشتري راجع به مايع مني يا اسپرم به ما دهند و مي‌توانند به تشخيص موارد غيرطبيعي يا بيماري‌هاي سيستم توليدمثل مرد كمك كنند. در مواردي كه تعداد اسپرم ها نرمال ولي تماما فاقد حركت هستند آزمايشات ذيل ضرورت مي يابد:
 • آنتي اسپرم آنتي بادي (تست‌هايي براي بررسي وجود آنتي‌بادي‌هايي كه با اسپرم تركيب شده و ممكن است قدرت باروري را كاهش دهند)
 • سنجش فروكتوز مايع مني (فقدان فروكتوز كه ماده قندي موجود در مايع مني مي‌باشد، به علت انسداد مجراي وابران يا عدم وجود كيسه‌هاي مني رخ مي‌دهد)
 • كشت مايع مني (بررسي وجود باكتري كه ممكن است باعث عفونت دستگاه تناسلي باشد)
 • تجزيه بيوشيميايي مايع مني (اندازه‌‌گيري مواد  شيميايي متفاوت در مايع مني مثل فروكتوز)

 

 • تست‌هاي خاص: اين تست‌ها ممكن است در تعداد كمي از بيماران براي بررسي علل مربوط به مرد در يك زوج نابارور با علت ناشناخته مفيد باشد. ارزش اين تست ها مورد بحث است. اين تست ها عبارتند از:
 • Hypo – osmotic swelling test  ( ارزيابي غشاء اسپرم از نظر ساختماني)
 • تست نفوذ به تخمك خوكچه هندي (در اين آزمايش نفوذ اسپرم به غشاء تخمك، با استفاده از اسپرم انسان و تخمك خوكچه هندي جهت بررسي توانايي اتصال اسپرم براي نفوذ به تخمك مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد).
 • Human zonapellucida binding test (اندازه‌گيري توانايي اسپرم به زوناي تخمك يا لايه بيروني تخمك. اين تست "ارزيابي همي زونا" نيز ناميده مي‌شود)
 • ارزيابي كامپيوتري مايع مني (اندازه‌گيري دقيق و بررسي صفات ويژه اسپرم)
 • رنگ آميزي vital
 • تعيين تعداد اسپرم‌هاي مرده يا زنده

 

 

 

در آخر، لازم به ذكر است كه هيچ آزمايش مايع مني نمي‌تواند قدرت باروري را پيشگویي كند و نياز به انجام کلیه تست‌هاي ذكر شده براي بيماران وجود ندارد و انجام آن، منوط به يافته‌هايي است كه در طول بررسي بدست مي‌آيد. 

 • آزمايشات لازم برای زوج مونث

در اين ويزيت پزشك بعد از گرفتن شرح حال، تاريخچه بيماري و معاينه، آزمايشات لازم را بسته به نوع تشخیص، درخواست مي‌نمايد. اين آزمايشات عبارتند از:

 • آزمایشات هورمونی: به منظور بررسی عملکرد تخمدان ها و بررسی عفونت‌های مرتبط با ناباروری، آزمایشات روتین مانند قند خون، گروه خونی، CBC و  RHانجام مي گردد.
 • تست پس از نزديكي (PCT): اين تست آسان‌ترين روش براي بررسي عملكرد اسپرم و بررسی فاکتور سرویکس و مسائل ایمونولوژی مي‌باشد، به طور غير مستقيم اثر هورمون هاي بيمار نيز بررسي مي گردد و در زمان تخمك‌گذاري همسر انجام مي‌شود. در اين بررسي نمونه کمی از ترشحات دهانه رحم چند ساعت پس از نزديكي با شوهر زير ميكروسكوپ بررسي مي‌گردد. وجود 5 تا 10 اسپرم متحرك در ميدان بينايي ميكروسكوپي نشانه مثبت بودن تست مي‌باشد.
 • آزمايشات سرومي: به ‌طور روتين قبل از شروع درمان‌هاي کمک باروري بررسی عفونت‌هاي ويروسي و ميكروبي (RPR.VDRL ،HIV، Hbs Ag و ...) به عمل می‌آید.
 • هيستروسالپنگوگرافي (HSG): هيستروسالپينگوگرام يا راديوگرافي از رحم و لوله‌ها روشي است كه با اشعه ايكس جهت تشخيص باز بودن لوله‌هاي رحمي و بررسي شكل رحم انجام مي‌شود. زمان آن معمولاً بعد از پايان قاعدگي و قبل از زمان تخمك‌گذاري مي باشد تا احتمال حاملگي در زمان انجام آن وجود نداشته باشد. روش انجام HSG به شرح ذيل مي باشد:

بيمار روي تخت معاينه زير دستگاه فلوروسكوپ (تصويرگر اشعه x) قرار مي‌گيرد. متخصص راديولوژي بيمار را معاينه كرده و يك اسپكولوم در واژن بيمار مي‌گذارد. بعد از پاك كردن دهانه رحم وسيله‌اي به اسم كانولا را داخل دهانه رحم قرار مي‌دهد. سپس  از طريق كانولا مایع استریل مخصوص حاوی ید را به آرامی وارد رحم مي كند. اين مايع وارد لوله‌هاي رحمي شده و پس از گذشتن از طول لوله‌ها در صورت باز بودن لوله‌ها، از انتهاي آن بيرون آمده و داخل حفره شكم پخش خواهد شد. در اين حالت هر گونه اختلال در شكل رحم و لوله‌ها در مانيتور قابل رويت مي‌باشد (قابل ذكر است اين روش براي بررسي تخمدان‌ها و تشخيص اندومتريوز مفيد نيست). پس از انجامHSG  بيمار بلافاصله مي‌تواند فعاليت هاي روزمره خود را انجام دهد. گرچه برخي از پزشكان توصيه مي‌كنند بيمار تا چند روز، مقاربت نداشته باشند (لازم به توضيح است در بيمارستان صارم به منظور كاهش درد بيمار از بي حسي موضعي استفاده مي شود).

 • هيستروسكوپي: به منظور دیدن داخل فضای رحمی از وسیله ای که شامل یک تلسکوپ و ابزار وابسته آن بوده استفاده مي شود و پزشك آن را از طريق دهانه رحم وارد رحم كرده و وضعيت داخل رحم را به وسيله آن بررسي مي كند. در بعضي موارد مانند فيبروئيد، پوليپ و اختلالات مادرزادي رحم عمل جراحي لازم صورت مي گيرد.
 • لاپاراسكوپي: وسيله اي است كه توسط آن پزشك مي تواند از طريق سوراخ كوچكي در زير ناف و عبور ابزار مخصوص وضعيت ارگان هاي لگني زنان را به وسيله آن بررسي نمايد و در صورت لزوم عيوبي مانند آندومتريوز، چسبندگي و ... را رفع نمايد.
 • سونوگرافي: قبل از شروع سيكل درماني و در طي آن براي بررسي رحم و تخمدان استفاده مي‌گردد و در طي درمان براي بررسي اثر داروها سونوگرافي سريال (فوليكولوگرافي و بررسي آندومتر) انجام مي‌شود.
 • مشاوره قبل از انجامART : پس از تشخيص علل ناباروری، روش‌هاي درماني خاص براي بيمار پيشنهاد و معايب و فوايد آن‌ها به بيمار شرح داده و به سؤالات زوجين توسط متخصصين پاسخ داده مي‌شود.
 • مشاوره روان‌شناسي: بر اساس تجربيات ما و ديگران قبل از اقدام به بررسي طبی، مشاوره روان‌شناسی توصيه مي شود. بهتر است ابتدا زوج تحت بررسي از نظر روحي و رواني و اين كه آيا تحمل بررسي و درمان هاي پر استرس ناباروری را دارند يا خير قرار می‌گیرند. گاهي با چند بار مصاحبه با روان‌شناس اگر مسأله خاصي نداشته باشند بدون اقدام درماني خاص حاملگي صورت مي‌گيرد.
 • مشاوره ژنتيك: با توجه به امكانات وسيع تشخيص عوامل مؤثر ژنتيكي در نازایي، توصيه مي‌شود قبل از بررسي‌هاي پر هزينه، مشاوره ژنتيك و گاهاً آزمايشات خاص صورت گيرد. اخيرا اهميت بررسي ژنتيك در مردان ناباروري كه اوليگواسپرمي شديد دارند، مشخص شده است. اين بيماران ممكن است تعداد كروموزوم (كاريوتايپ) غير طبيعي داشته يا اختلال در كروموزوم جنسي (در كروموزوم Y) داشته باشند. بيماران آزواسپرمي كه از بدو تولد بدون مجراي وابران هستند غالباً يك موتاسيون در ژن مسئول بيماري كيستيك فيبروزيس دارند اما خودشان به اين بيماري مبتلا نيستند. همچنين مي تواند اختلال در DNA كروموزوم اسپرم (DNA Fragmentation) وجود داشته باشد كه باعث عدم حاملگي يا سقط گردد.