درباره موسس

تاریخ 1394/10/17 زمان 10:37:46 بازدید 10866

 

زندگی نامه دکتر ابوطالب صارمی

 

 

 

 

 

 

سوابق تحصیلی

 

* فوق تخصص باروری و IVF از دانشگاه وین(University of Vienna)  اتریش

 

* تخصص زنان و زایمان از دانشگاه مونستر (University of Münster) آلمان

* دیپلم تخصصی زنان و زایمان از دانشگاه وین (University of Vienna) اتریش 

* دکترای حرفه ای پزشکی از دانشگاه های جندی شاپور اهواز و تهران

 

سوابق اجرایی

مؤسس بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان و نازائی صارم

مؤسس مرکز باروری و ناباروری IVF صارم

همکاری در تأسیس درمانگاه IVF بیمارستان آبان تهران

موسس مرکز ناباروری و جنین آزمایشگاهی و استادیار بیمارستان شریعتی تهران

مؤسس انجمن متخصصین باروری و ناباروری

بنیانگذار و ریاست پژوهشکده سلولی-مولکولی و سلولهای بنیادی صارم

بنیانگذار و ریاست مركز تحقيقات باروري و ناباروري صارم

سوابق پژوهشی

پژوهشگر، نویسنده مقاله و کتاب های پزشکی

صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه های فصلنامه علمی و پژوهشی دانشنامه صارم و ماهنامه بیمارستان فوق تخصصی صارم

* صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه مشق تندرستی

امور خیریه

تولیت موقوفات صارم الممالک

   دكتر ابوطالب صارمي  بنيانگذار روش هاي نوين ناباروري در ايران

 

 

                                                                         

          

    زندگینامه دکتر ابوطالب صارمی

     دکتر ابوطالب صارمی در سال 1326ش. در شهرستان درگز، استان خراسان رضوی دیده به جهان گشود، او تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان انوری درگز، سپس شاهرضای مشهد- نزد پدربزرگشان که در این زمان مقیم مشهد بودند- به سرانجام رساند.   

 

 

                                                                                   

 

 

پس از اخذ دیپلم در سال 1343ش. و پذیرش در کنکور همان سال در رشته پزشکی دانشگاه ملی پذیرفته شدند و سال بعد به منظور تحصیل در دانشگاه دولتی مجدداً در کنکور شرکت کردند و در رشته پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شدند و بنا به اقتضای عصر، مدتی در دانشگاه جندی شاپور اهواز و بعد از دو سال در دانشگاه تهران ادامه تحصیل دادند و موفق به اخذ درجه دکترا شدند. متعاقب آن دعوت همشهری­هایش را اجابت نموده، به مدت یکسال تا دوره سربازی، در مرکز شیر و خورشید سرخ (هلال احمر) درگز منشاء خدمات شایانی به همشهری هایش شد، و در آنجا موضوعی انگیزه او را جهت ادامه تحصیل در رشته زنان یا به تعبیری درست تر «رشته سلامت مادران» برانگیخت، اما ادامه تحصیل منوط به گذراندن دوران خدمت سربازی بود که با عنوان افسر وظیفه در بیمارستان پایگاه ششم شکاری بوشهر مشغول خدمت شدند، و مدتی نیز سرپرست بهداری راه استان بوشهر بودند.

 

 

 

 

 

        

                                                                     

 

اما دیری نپائید، با عزمی راسخ درصدد ادامه تحصیل برآمدند، به این سبب دوره تخصصی را در رشته زنان و زایمان در بیمارستان تجریش شروع نمودند و در ادامه با اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر اروپایی، در آغاز راهی اسپانیا شدند، همزمان با آن امکان تحصیلش در اتریش نیز فراهم شد و با تلاشی بی وقفه در سال 1980م. از دانشگاه وین اتریش ( university of vienna)و در  در سال 1982م. از دانشگاه مونستر آلمان
(
 university of munster) موفق به اخذ دیپلم های تخصصی در رشته زنان و زایمان گردیدند و پس از اخذ دانشنامه به عنوان استادیار، فعالیت تخصصی خود را در آلمان شروع کردند، ایشان در ادامه فعالیت هایشان در سال 1986م. از دانشگاه وین موفق به اخذ درجه فوق تخصص  در زمینه نازایی و IVF
 گردیدند.

 

 

 

 

 بازگشت به ايران 

   گرچه اخذ دانشنامه تخصصی، درجه استادیاری و فعالیت حرفه­ای در آلمان موفقیت بزرگی در زندگی ایشان محسوب می شد، اما دعوت گروه اعزامی از ایران- که در آن زمان به      منظور جذب نیروهای متخصص و متعهد راهی اروپا شده بودند- را اجابت کرده و در 17 آذر 1361 به ایران آمدند و یک ماه در بیمارستان شهدای تهران مشغول خدمت شدند. سپس در خصوص راه اندازی مرکز تحقيقات جنين آزمايشگاهيIVF- که در آن برهه علم نوپایی در دنیا بود- مذاكراتي با دانشگاه تهران صورت گرفت و پس از اخذ موافقت ­هاي لازم، مركز      تحقيقات در تاریخ 1362/12/26و (اوايل سال 1363) به همت ايشان در بیمارستان شریعتی تاسيس و رسماً فعاليت خود را آغاز كرد. دكتر صارمي در بدو راه اندازي مركز تحقيقات جنين آزمايشگاهي، طي سخنرانی در انجمن نظام پزشکی، هدف از راه اندازی مرکز IVF را به تفصيل بیان داشتند. و بدين ترتيب پس از تاسيس مركز، علاوه بر اجراي طرح   تحقیقاتی، راه اندازی بخش نازائی و جنین آزمایشگاهی(IVF)، به تدریس در دانشگاه تهران نيز مشغول شدند و حتی تجهیزات لازم و فراتر از آن اخذ استفتاء علماء جهت مشروعیت بخشیدن به این روش درمانی از دیگر اقدامات ايشان بود. اما پس از مدتی پروژه مذکور متوقف و دکتر صارمی از ادامه طرح در دانشگاه استنکاف جست.

 

 

  

  تا این که موقعیتی در بیمارستان آبان فراهم شد و با همکاری زنده یاد دکتر حسن مهاجری بخش ivf را (در بیمارستان آبان) بنیان گذاشت و بدین ترتیب در سال 1367ش.برای اولین بار در ایران، نخستین نوزاد را از طریق روش کمک باروری GIFT بدنیا آوردند و گزارش این موفقیت در کنگره 1368 تهران ارائه شد، متعاقب این فعالیت ها در روز شنبه 7 دی ماه 1370 نخستین دوقلوی آزمایشگاهی با روش IVF توسط دکتر صارمی و دکتر مهاجری بدنیا آورده شدند.  

دکتر صارمی پس از مدتی فعالیت پژوهشی، آموزشی و درمانی در تاریخ 30 مرداد 1372ش. مرکز باروری و ناباروری خصوصی خود را در خیابان خردمند جنوبی تهران تأسیس کردند و از آن پس منشاء نوآوری­های جدیدی در علم و عمل ناباروری، همچنین علاوه بر GIFT و IUI و IVF  روش میکرواینجکشن، ZIFT، هچینگ، استفاده از چسب جنین انجماد اسپرم شوهر، انجماد جنین و باروری موفق با استفاده از اسپرماتید(یاخته اولیه اسپرم) شدند؛ همینطور در مورد سقط های مکرر ایمونولوژیک با استفاده از لنفوسیت تراپی و یا در مرگ های جنین در اثر حساسیت Rh با تزریق خون به جنین داخل رحم(IUT) ، بررسی سلامت جنین و تشخیص پیش از تولد اختلالات ژنتیک و تالاسمی از طریق CVS و آمینوسنتز،‌ کلینیک های فوق تخصصی مربوطه را راه اندازی کردند.همکاری در راه اندازی مراکز ناباروری IVF شیراز، تبریز، ارومیه، اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی (واحد پزشکی تهران) و پیشنهاد دهنده تأسیس حداقل پنجاه مرکز ناباروری در کشور بودند.