سمینار آموزشی «ساعت اول تولد» در صارم برگزار شد

تاریخ 1398/04/20 زمان 13:34:51 بازدید 130

سمینار «مراقبت‌های ساعت اول تولد» برگزار شد. در این سمینار که متخصصین بیهوشی، متخصصین زنان و زایمان،پزشکان عمومی، متخصصین اطفال و نوزادان، کادر پرستاری، ماما و کلیه افرادی که درگیر ساعت اول تولد نوزاد هستند شرکت کرده بودند و اساتید مختلف به سخنرانی درباره موضوعات مختلف پرداختند.


 

سمینار آموزشی «ساعت اول تولد» در صارم برگزار شد
مسئول تغذیه با شیر مادر معاونت درمان:  صارم یک پایگاه آموزشی کامل است
 
سمینار «مراقبت‌های ساعت اول تولد» برگزار شد.  در این سمینار که  متخصصین بیهوشی، متخصصین زنان و زایمان،پزشکان عمومی، متخصصین اطفال و نوزادان،  کادر پرستاری، ماما و کلیه افرادی که درگیر ساعت اول تولد نوزاد هستند شرکت کرده بودند و اساتید مختلف به سخنرانی درباره موضوعات مختلف پرداختند. 
سرکار خانم ولی‌اللهی مسئول تغذیه با شیر مادر بیمارستان صارم در این باره به روزنامه صارم گفت: «مدتی است که قانونی تحت عنوان «مراقبت‌ها و اقدامات ساعت اول تولد»  به تصویب رسیده و تمام مراکز درمانی و بیمارستان‌هایی که بخش زنان و زایمان داشته باشند موظف به اجرای آن هستند. برای اجرای هر چه بهتر این قانون، پرسنل باید آموزش‌های لازم را هر 6 ماه یک بار طی کنند. برخی مراکز خودشان اقدام به برگزاری کلاس‌ها می‌کنند و برخی مراکز نیز که توانایی برگزاری کلاس را ندارند، پرسنل خود را به دیگر مراکز  اعزام می‌کنند تا آموزش‌های لازم را ببینند.»
 
خانم ولی‌اللهی در ادامه گفت: «صارم در موضوع آموزش به شدت فعال می‌باشد و با برنامه‌ریزی‌های لازم توسط دفتر پرستاری به خصوص سرکار خانم طاهری و معماری کلاس‌های مختلف آموزشی برگزار می‌شود که این کلاس نیز هر 6 ماه یک بار در صارم تشکیل می‌شود و علاوه بر پرسنل خودمان، میزبان تعدادی از همکاران‌مان از سایر مراکز درمانی و بیمارستان‌ها نیز هستیم.»
خانم ولی‌اللهی در ادامه صبحت‌هایشان از اهمیت آشنایی پرسنل درگیر با تولد نوزاد گفت: « زمان به دنیا آمدن نوزاد در 5 دقیقه اول  باید تماس پوستی بین مادر و نوزاد برقرار شود و همین موضوع باعث می‌شود ضربان قلب و تنفس نوزاد تثبیت ‌شود و  گریه و استرسش کاهش یابد. با تماس پوستی نوزاد و مادر دمای بدن بچه با دمای بدن مادر متعادل می‌شود.   همچنین باعث ترشح هورمونهای لازم برای تولید شیر در سینه مادر می‌شود. شیردهی در ساعت اول تولد بسیار مهم است و تاثیر به سزایی در شیردهی موفقیت‌آمیز و ادامه آن می‌شود. غالب مادرانی که در ساعت اول تولد به نوزادشان شیر می‌دهند در شش ماه اول تولد نوزاد به صورت انحصاری می‌توانند نوزادشان را تغذیه کنند و  تا دو سال این موضوع ادامه خواهد داشت.  اهمیت و مزایای این قانون باعث شده اجرای آن اجباری شود اما اجرای صحیح آن نیاز به آموزش دارد که همین کلاس‌ها این نقش را به عهده دارند.»
خانم ولی‌ اللهی از نقش بیمارستان صارم در آموزش پرسنل خود و دیگر مراکز درمانی گفت: « سرکار خانم فلاح زاده، مسئول تغذیه با شیر مادر معاونت درمان، همیشه  از صارم به عنوان یک قطب و پایگاه آموزشی نام می‌برد و می‌گوید شما نقش مهمی در آموزش کادر درمان دارید و کمک بسیار مهمی در امر آموزش به معاونت درمان می‌کنید. همین موضوع باعث شده پرسنل سایر مراکز درمانی نیز در این کلاسها ثبت‌نام کنند و با شرکت در این کلاس‌ها وظیفه صارم را در امر آموزش سنگین‌تر از قبل کنند. »
خانم ولی‌اللهی در پایان صحبت‌هایشان گفتند: « هر قانونی که وضع می‌شود قطعا مطالعه و اهداف مهمی پشت آن است و افراد درگیر با آن قانونی زمانی که نسبت به مزایای و لزوم آن آگاهی‌های لازم را کسب می‌کنند باعث می‌شود که به خوبی نسبت به اجرای آن نیز اقدام کنند و با کیفیت لازم آن را عملی کنند. بنابراین شناخت کافی نسبت به یک قانون دلیل اصلی برای اجرای درست آن خواهد بود و مهمترین هدف این سمینار نیز همین است. آموزش لازم به پرسنل می‌تواند افزایش کیفیت و خدمات ارائه شده را نیز  در پی داشته باشد و امروز میزبان حدود 80 نفر از کادر درما ن و ... از صارم و سایر مراکز هستیم که باعث خوشحالی است.»
لازم به ذکر است این کلاس از ساعت 8 صبح شروع شده و تا ساعت 12 ادامه داشت و طی آن مدرسین مختلف از جمله  جناب آقای دکتر علی ناظم بکائی با موضوع مدیریت دوره‌های زایمانی، سرکار خانم دکتر زرینی با موضوع اهمیت تماس پوست با پوست مادر و نوزاد طی ساعت اولیه، سرکار خانم دکتر کرم‌نیا‌ی‌فر با وضوع شرایط و مراقبت‌های لازم برای موفقیت تغذیه با شیر مادر،  جناب آقای دکتر مرتضوی با موضوع چگونگی تولید شیر، ادامه شیردهی، ارزیابی مادر و نوزاد و چگونگی انجام آن در زایمان طبیعی و سزارین و سرکار خانم  ولی‌اللهی با موضوع موانع احتمالی برقرار زودرس تماس پوست با پوست، پایش و ارزیابی کلی موضوعات مطروح د رکلاس، به سخنرانی پرداختند و حاضرین در کلاس از این سخنرانی‌های علمی بهره‌مند شدند.