جلسه‌ برنامه‌ی استراتژیک 5 ساله‌ی بیمارستان با حضور اعضای تیم مدیریت اجرایی برگزار شد

تاریخ 1397/10/29 زمان 11:48:18 بازدید 459

هر سازمانی برنامه‌های توسعه‌ای خود را در بازه‌های زمان‌بندی شده و با سرفصل‌های تعریف شده دنبال کرده و نیاز دارد تا روند اجرای آن تحولات صورت گرفته را مجددا مورد بازبینی و ارزیابی قرار دهد.


 

جلسه‌ برنامه‌ی استراتژیک 5 ساله‌ی بیمارستان با حضور اعضای  تیم مدیریت اجرایی برگزار شد
 
هر سازمانی برنامه‌های توسعه‌ای خود را در بازه‌های زمان‌بندی شده و با سرفصل‌های تعریف شده دنبال کرده و نیاز دارد تا روند اجرای آن تحولات صورت گرفته را مجددا مورد بازبینی و ارزیابی قرار دهد. 
بیمارستان صارم نیز به عنوان یکی از مراکز درمانی مدرن و پیشرفته در کشور طبق یک دستورالعمل مشخص برنامه‌های توسعه‌ای خود را مدون کرده و دنبال می‌کند. 
با نزدیک شدن به پایان سال و اتمام برنامه‌ی 5 ساله‌ی قبل تیم مدیریت اجرایی بیمارستان در جلسه‌ای 2 ساعته به تبیین اهداف سازمان پرداختند و نقاط قوت و ضعف را مورد پایش قرار دادند. جناب آقای دکتر صارمی رییس جلسه و مدیر عامل مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی صارم در این جلسه در سخنانی با اشاره به توانمندی‌های این مجموعه بر روند توسعه محور و تکاملی صارم تایید کردند و  افزودند: «بیمارستان صارم ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالایی دارد که با همکاری پزشکان با تجربه و پرسنل کارآزموده و مسئولیت‌پذیر بخش مهمی از اهداف تعیین شده قبلی محقق شده است.»
ایشان در ادامه با مرور توانمندی‌های صارم از امکاناتی مانند اینترنال مانیتورینگ و آمنیوسکوپی به عنوان نقاط برجسته درمانی این مجموعه نام بردند و گفتند: «به اعتقاد بنده اینترنال مانیتورینگ در تمام مراکز باید مورد استفاده قرار بگیرد اما متاسفانه این امکان به دلایل مختلف تا کنون وجود نداشته است اما صارم از مدت‌ها قبل از آن بهره می‌برد. اینجا با سیستم مدیریت خانوادگی که الگویی از مدیریت ژاپنی‌هاست اداره می‌شود. ما اعتقادداریم مجموعه صارم در واقع یک خانواده بزرگ است که هر کدام از اعضای آن نقش ویژه‌ای در آن ایفا می‌کنند. 
اینجا از ابتدا تا کنون یک دفتره بوده است که این یکی از افتخارات سیستم مالی است. صداقت و شفافیت در عمل و احترام به مددجویان صارم از اهداف و شعارهای همیشگی ما بوده است و در آینده 
هم خواهد بود.
ما خودمان را در مقابل مراجعه‌کنندگان مسئول می‌دانیم و به همین منظور از تمام توان و ظرفیت مجموعه برای رفاه بیشتر آنها بهره می‌بریم. احداث فضای سبز منحصر به فرد و بزرگ از جمله تمایزهای جزیره صارم با سایر مراکز درمانی است. ما برای رفاه بیشتر کودکان و خردسالان، فضایی را در داخل حیاط مجموعه به دستگاه‌ها و  وسایل بازی آنها تجهیز کرده‌ایم. این شاید یکی از منحصر به فردترین اقدامات ما بوده است چون تا کنون این قبیل اقدامات در هیچ کدام از بیمارستان‌های خصوصی انجام نشده است. 
 
 
در چند سال گذشته تحولات بزرگی در صارم اتفاق افتاده است. کلینیک اطفال که یکی از نیازهای ما در چند سال گذشته بود اکنون به صورت 24 ساعته دایر است و به یکی از نقاط قوت ما تبدیل شده است. 
مامای ویژه‌ی صارم از دیگر وجه تمایزهای صارم با سایر مراکز است. در اینجا مامای ویژه به صورت 24 ساعته با مادران باردار در ارتباط است و آگاهانه وی را راهنمایی می‌کند. این طرح به صورت ابتکاری در صارم کلید خورد؛ هر چند بعدها در سایر مراکز به صورت ناقص به اجرا درآمد اما اکنون مامای ویژه‌ی صارم به تکامل رسیده است و توانسته است در سیستم درمان کشور نقش به سزایی را در کاهش سزارین انتخابی و ترویج زایمان داشته باشد؛ چون اعتقاد داریم فرهنگ‌سازی با بیانیه و دستورالعمل‌های کارشناسی نشده ایجاد نمی‌شود. طرح مامای ویژه‌ صارم به خوبی این نقص را جبران کرده است و آمارها نشان‌دهنده‌ی موفقیت این طرح است. 
آزمایشگاه مرکزی و مرکز تصویربرداری مجموعه صارم در حال حاضر یکی از کامل‌ترین‌بخش‌های بیمارستان است که شاهد تحولات اساسی و تکامل آن در سال‌های گذشته بوده‌ایم و اکنون به یکی از نقاط قوت بیمارستان تبدیل شده است.»
مدیر عامل مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی صارم در بخش دیگری از سخنان خود از توانمندی‌های رسانه‌ای مجموعه سخن گفتند و با تاکید بر رسالت آموزشی بیمارستان این بخش را از دیگر نقاط قوت صارم برشمردند و تاکید کردند: «اعتقاد ما این است که برای فرهنگ‌سازی درست در جامعه هر کی باید وظایف خودش را در این حوزه به خوبی انجام دهد. ما نیز با همین تفکر به ایجاد بسترهای ارتباطی رسانه‌ای متنوعی اقدام کرده‌ایم و از حوزه‌های متنوع به تلاشمان ادامه داده‌ایم. مجله صارم به عنوان یکی از رسانه‌های قدیمی ایران از سال‌های گذشته و از بدو تاسیس بیمارستان تا کنون به صورت ماهانه به انتشار در می‌آید تا نکات لازم را به مادران و پدران و خانواده‌ها آموزش دهد. امروزه با گسترش اینترنت تقریبا همه‌ی افراد به مطالب آموزشی از این طریق دسترسی دارند اما واقعا همه‌ی مطالبی که در سایت‌های مختلف منتشر می‌شود قابل اعتماد است؟ آیاد خود مردم می‌توانند مطالب درست را از غلط تشخیص دهند؟ این سوالات باعث شد ما به فکر بیفتیم که همراه با تحولات ارتباطی در فضای مجازی هم اطلاعات و مطالب آموزشی صحیح را در حوزه‌های مختلف تولید و تکثیر کنیم تا همه‌ی مردم به صورت راحت و رایگان از آن بهره‌مند شوند. 
هم ‌اکنون با تعاملی که صارم با سایت آپارات دارد صفحه‌ی اختصاصی این بیمارستان به یکی از پربازدیدترین صفحات تبدیل شده است و تا کنون نزدیک به 800.000 بار فیلم‌های آموزشی آن دانلود شده است. هر روز بر این مطالب افزوده می‌شود ویدیوهای آموزشی جدید برای بهره‌مندی طیف‌های مختلف مردم انتشار می‌یابد. 
از طرف دیگر با تکیه بر سلامتی جسم جان و روح و اینکه پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است از سال 95 مجله‌ی دیگری با نام مشق تندرستی را به چاپ رسانده‌ایم که تا کنون بیش از 30 شماره آن منتشر شده است و در همین زمان کوتاه توانسته است جایی برای خودش در بازار مطبوعاتی ایران پیدا کند. 
در آینده‌ای نزدیک و از فروردین سال 1398 نیز با پروژه‌ی دیگری به نام سینمای خانگی در سراسر کشور حضور پررنگی خواهیم داشت تا عدالت آموزشی را در عمل به اجرا درآورده باشیم. این کارها در کنار پوشش 24 ساعته‌ی فیلمبرداری اتقا عمل و زایمان‌ها برای ثبت خاطره‌ی ماندگار خانواده‌ها از تولد نوزادانشان یکی از نقاط برجسته و متمایز صارم با سایر بیمارستان‌هاست و امیدواریم در سایر مراکز هم این تفکر  رسانه‌ای ایجاد شود تا به خوبی و به صورت گروهی در جهت ارتقای سطح کیفی زندگی مردم اثرگذار باشیم.»
در این جلسه که مسئولین و اعضای تیم مدیریت اجرایی بیمارستان در حوزه‌های مختلف حضور داشتند نکات و قابلیت‌های دیگر مجموعه نیز بررسی  شد و مقرر گردید پس از تدوین کامل آن توسط واحد بهبود کیفیت سند چشم‌انداز 5 ساله‌ی بیمارستان آماده و تنظیم گردد.