افتتاح کلینیک جامع ضایعات مادرزادی نوزادان در بیمارستان صارم

تاریخ 1397/10/19 زمان 14:02:18 بازدید 330

بیماری‌های مادرزادی از جمله دغدغه‌های هر پدر و مادری است و نگرانی‌های حاصل از آن می‌تواند روزهای پر تب و تاب و سراسر هیجان دوران بارداری را برای والدین سخت کند. غیر از بروز و ایجاد آنها که طبق آمار کم هم نیستند یافتن مراکزی مطمئن برای درمان و پیشگیری هم برای پدران و مادران این قبیل نوزادان هم از چالش‌های همیشگی و البته پردردسر بوده است.


 

گفت‌وگوی اختصاصی روزنامه صارم با دکتر علیرضا زالی رییس سابق سازمان نظام پزشکی ایران
زمان تشخیص، فاکتور اصلی در درمان بیماری‌های مادرزادی است
 
افتتاح کلینیک جامع ضایعات مادرزادی نوزادان در بیمارستان صارم
 
 
بیماری‌های مادرزادی از جمله دغدغه‌های هر پدر و مادری است و نگرانی‌های حاصل از آن می‌تواند روزهای پر تب و تاب و سراسر هیجان دوران بارداری را برای والدین سخت کند. غیر از بروز و ایجاد آنها که طبق آمار کم هم نیستند یافتن مراکزی مطمئن برای درمان و پیشگیری هم برای پدران و مادران این قبیل نوزادان هم از چالش‌های همیشگی و البته پردردسر بوده است. از این رو بیمارستان فوق تخصصی صارم در راستای سیاست توسعه‌ای خود کلینیک جامع ضایعات مادرزادی نوزادان را راه‌اندازی کرده است. دکتر علیرضا زالی رییس سابق سازمان نظام پزشکی و فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب مسئولیت این کلینیک را بر عهده دارند. به همین دلیل امروز در گفت‌وگویی اختصاصی با ایشان راجع به این موضوع صحبت کرده‌ایم که در ادامه از نظر می‌گذارنید: 
  
آقای دکتر زالی در ابتدا بفرمایید در کلینیک ضایعات مادرزادی نوزادان به چه گروهی ارائه خدمت می‌دهید؟ 
 گروه هدف ما در این کلینیک طیف وسیعی از خانواده‌ها را در برمی‌گیرد. از خانواده‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند تا خانواده‌هایی که به دلایل مختلف فرزندانی با بیماری‌های مادرزادی دارند. البته نباید فراموش کرد که متاسفانه آمار این دسته از مردم در جامعه‌ی ما کم نیست  وشمار آنها قابل توجه است. 

 

اصولا بیماری‌های مادرزادی چه نوع بیماری‌هایی هستند؟ آیا می‌شود از آنها پیشگیری کرد؟‌
 بیماری‌های مادرزادی همه‌ی بیماری‌هایی که از طریق وراثت منتقل می‌شود را شامل می‌شود. نوزادانی که این قبیل بیماری‌ها را دارند از همان بدو تولد با این بیماری‌ها متولد می‌شوند و شناخت و درمان به مو قع این اختلالات بسیار مهم است. به طور مثال اگر نوزادی دارای کم‌کاری تیروئید مادرزادی باشد و در 5 رو ز ابتدایی تولد تشخیص داده شود تا حد زیادی می‌توان به درمان آن امیدوار بود و پس از درمان‌ها و مراقبت‌های لازم می‌توان انتظار داشت که زندگی عادی را مثل سایر کودکان داشته باشد اما اگر تشخیص و درمان لازم در همان 5 روز انجام نشود تقریبا نمی‌توان برای او کاری کرد و در آینده فردی با انواع اختلالات و عقب‌ماندگی‌های ذهنی و جسمی خواهد بود. قطعا هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد و به همین دلیل لازم است این ضایعات از همان زمان تولد  و قبل از آن رصد ‌شوند. 

 

چرا این کلینیک را در بیمارستان صارم راه‌اندازی کرده‌اید؟ دلیل خاصی دارد؟‌
 اصولا مراکز درمانی که خواهان توسعه و گسترش خدمات هستند به دنبال این چنین رویکردهای درمانی و احداث این کلینیک هستند چون در کل در سیستم‌های درمانی کشور این بیماران به خوبی دیده نشده‌اند و متاسفانه در سراسر کشور در سطح شهرها به دنبال پزشکان و مراکز درمانی مناسب می‌گردند و مجبور هستند هزینه‌های بالایی را متقبل شوند. این مسائل را که با جناب آقای دکتر صارمی مطرح کردم ایشان قبول کردند که این کلینیک در بیمارستان صارم افتتاح شود تا بهتر بتوانیم به بیماران ارائه‌ی خدمت کنیم. از طرف دیگر صارم مجموعه‌ای از کلینیک‌ها و  امکانات جامع در حوزه‌های مرتبط با مادران و نوزادان و کودکان در خود دارد و NICU آن بسیار مجهز و کامل است؛ به همین دلیل می‌تواند بهترین گزینه برای احداث این کلینیک باشد. 

 

این کلینیک چه روزهایی در بیمارستان صارم فعال است؟ 
 فعلا هر هفته روزهای سه‌شنبه در صارم این کلینیک را خواهیم داشت و امیدواریم در آینده فعالیت آن بیشتر هم بشود. ما تا کنون در بیمارستان صارم جراحی‌های  موفقیت‌آمیزی روی نوزادان  با زمینه‌ی ضایعات مغزی و نخاعی انجام داده‌ایم و به جرات می‌توانم بگویم یکی از نادرترین اعمال جراحی در حوزه‌ی جراحی مغز و اعصاب  نوزادان بوده است. به یاری خدا و مساعدت استاد بزرگوار جناب آقای دکتر صارمی امید داریم که در آینده با استمرار فعالیت‌ها و گسترش آنها بتوانیم نمونه‌ی این اعمال را که در مراکز معدودی در کشور انجام می‌شود در صارم بیشتر انجام دهیم و به مردم خوب سرزمین‌مان خدمت کنیم. هموطنان عزیز می‌توانند برای دریافت مشاوره و  ویزیت از طریق سیستم نوبت‌دهی بیمارستان صارم جهت بهره‌مندی از این خدمات اقدام نمایند. 

 

فعالیت شما در صارم فقط به همین زمان مشخص شده محدود می‌شود یا اگر موارد اورژانسی هم اتفاق بیفتد حضور خواهید داشت؟‌
 بنده در هر زمان که مردم سرزمینم نیاز به ارائه‌ی خدمات داشته باشند با کمال میل آماده هستم. در موارد اورژانسی هم قطعا حضور خواهم داشت و به عنوان یک ایرانی این وظیفه را بر خودم وجب می‌دانم که در این مواقع که می‌توانم مثمر ثمر باشم حضور فعال داشته باشم. 
 
برای شما آرزوی موفقیت می‌کنیم. امیدواریم که بتوانید به اهدافتان در این راه جدید هم دست پیدا کنید. 
 سپاسگزارم. بنده هم از شما و همکارانتان و همچنین از مساعدت‌ها و همکاری‌های بی‌دریغ جناب آقای دکتر صارمی کمال تشکر را دارم.