به لطف خدا و تلاش پرسنل NICU ‌فرزندم دوباره به من هدیه شد

تاریخ 1397/08/16 زمان 18:32:39 بازدید 400

خانم شهره شجاعی از مراجعینی بوده که فرزندش چند هفته‌ای زودتر به دنیا آمد و حدود 2 ماه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان NICU بستری شد. به قول خودش بارها ناامید شد و فکرش را نمی‌کرد فرزندش را سالم تحویل بگیرد. ماجرا را از زبان خودش بشنوید:‌


 

خانم شهره شجاعی در گفت‌وگو با صارم:
به لطف خدا و تلاش پرسنل NICU ‌فرزندم دوباره به من هدیه شد
همسر خانم شجاعی:  سطح کیفی صارم با سایر مراکز درمانی که تا کنون دیده‌ام قابل مقایسه نیست
 
شاید از زیباترین لحظاتی که هر کسی در زندگی‌اش تجربه کرده باشد، زمانی است که در اوج ناامیدی، در بسته‌ای به روی آدم باز می‌شود. هنگامی که دستت از همه جا کوتاه می‌شود و دست به دعا برمی‌داری و از او می‌خواهی که با قدرت خودش همه چیز را درست کند. در صارم هم کم از این ماجراها ندیده‌ایم. از مادرانی که سال‌ها انتظار می‌کشند تا طعم شیرین داشتن نوزاد را بچشند تا نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند و مشکلاتی دارند که در نگاه اول تصور می‌کنید زنده‌ ماندنش نیاز به معجزه دارد. 
خانم  شهره شجاعی از مراجعینی بوده که فرزندش چند هفته‌ای زودتر به دنیا آمد و حدود 2 ماه در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان NICU بستری شد. به قول خودش بارها ناامید شد و فکرش را نمی‌کرد فرزندش را سالم تحویل بگیرد. ماجرا را از زبان خودش بشنوید:‌
  ***
سرکار خانم شجاعی، از دوران بارداری و زایمان‌تان برای ما بگویید. 
 پسرم را در هفته 31 باردار بودم که کیسه آب من پاره شد.  به بیمارستان صارم مراجعه کردم و تحت نظر دکتر کرم‌نیای‌فر بستری شدم. معاینات و آزمایشات لازم انجام شد. قرار بر این شد حدود یک هفته دیگر فرزندم را نگه دارم و سپس زایمان کنم. به دلیل اینکه درد زایمان و علائم زایمان شروع شده بود باید زایمان صورت می‌گرفت.  نوزادم به دنیا آمد و به دلیل زایمان زودرس مشکل تنفسی داشت و به صورت مستقیم به بخش NICU‌ منتقل شد.  خودم مرخص شدم و فرزندم در صارم ماند. 

 

احتمالا کار هر روز شما به صارم آمدن شده بود. 
 بله. پسرم حدود دو ماه درNICU بستری بود. البته دقیقا بخواهم بگویم می‌شود 54 روز.  در این روزها اتفاقات متفاوتی برای ما افتاد. بعضی روزها امیدوار می‌شدم و برخی اوقات ناامید. واقعا فرزندم اینقدر کوچک بود و تنفسش سخت که با خودم می‌گفتم مگر می‌شود این نوزاد روزی به صورت عادی زندگی کند و مشکلی نداشته باشد. آن زمان اینقدر دستگاه‌های مختلف به او وصل بود که به گمانم زندگی عادی برای او تقریبا نشدنی بود. 
 

 

از رسیدگی‌های پرسنل NICU‌راضی بودید؟‌
 از راضی هم راضی‌تر. خیلی خوب به خاطر دارم که دکتر مرتضوی، خانم عابدینی، خانم نجفی و ... فوق‌العاده مهربان، متبحرانه و خلاصه همه چیز تمام بودند و به نوزادان بستری در این بخش مخصوصا پسر خودم رسیدگی می‌کردند. همه عالی بودند. آنقدر مهربان بودند و به ما دلداری می‌دادند که گاهی اوقات گمان می‌کردم خواهر و برادر خودم هستند.  هم از این بخش و هم از بخش  زنان که خودم مدتی در آن بستری بودم واقعا راضی بودم. واقعا روزهای سختی را پشت سر گذاشتم و اگر دلگرمی‌ها پرسنل محترم و رسیدگی‌های آنها نبود شاید نه الان مادر بودم و نه امیدی برای مادر شدن داشتم. چیزی نمی‌توانم بگویم جز اینکه باید از همه تشکر کنم. 

 

 
لابلای صحبت‌های خود گفتید بعضی اوقات کاملا ناامید می‌شدید؟ بعضی اوقات امیدوار. کمی از آن روزها بگویید. 
 بله، هر روزی که به فرزندم سر می‌زدم می‌دیدیم که سطح اکسیژن بسیار پایینی دارد و اصلا فکر نمی‌کردم سلامتی‌اش را به دست بیاورد. یکی از همان روزها یک پدر و مادری را دیدم که آمده بودند نوزادشان را ترخیص کنند. آنها دوقلو داشتند و هر دو را سالم و سلامت از این بخش تحویل گرفتند. به من گفتند روز اول اوضاع فرزندان آنها از فرزند من خیلی وخیم‌تر بوده و حالا سالم و سرحال تحویل گرفتند. آن روز به بعد تقریبا همه  وجودم شد انرژی و امید و واقعا درست می‌گفتند؛ همکاران شما در بخش NICU‌فرزندم را سالم و تندرست نزدیک به دو ماه بعد از به دنیا آمدنش تحویل من دادند و حالا یک سال از آن روزها می‌گذرد و من مادر هستم. خدا را شکر که صارم را سر راه من قرار داد و پرسنل متبحر و پزشکان باتجربه آن فرزندم را 54 روز مثل بچه خودشان نگهداری کردند. 

 

حرف پایانی؟ 
 از همه صارمی‌ها تشکر می‌کنم که توانایی آن را دارند که شادی را به همه هدیه کنند. اگر بخواهم صارم را در یک جمله بیان کنم باید بگویم صارم  یک خدمت‌رسان و ناجی است برای همه خانواده‌ها. 

 

در پایان گفت‌وگو یک جمله از همسر شما بشنویم. نظر شما درباره صارم و آن روزها چیست؟‌
 چیزی که در صارم نظر من را جلب کرد رعایت استانداردهای فنی و اخلاقی در سطح بسیار بالا است و باید تشکر کنم از کلیه پرسنل صارم مخصوصا بخش NICU که یک سال پیش زحمات زیادی را برای فرزند من کشیدند. سطح کیفی صارم را با سایر مراکز درمانی که تا کنون  دیده‌ام نمی‌توانم مقایسه کنم و از جناب آقای دکتر صارمی که همه چیز را فراتز ار حد انتظار در این مجموعه فراهم کرده‌اند متشکرم.