نسترن صادقی: رسیدگی‌های دکتر مرتضوی به پسرم شگفت‌انگیز بود

تاریخ 1397/08/12 زمان 13:04:18 بازدید 558

چند روز پیش با مراجعه‌کننده‌ای همصحبت شدیم که دو فرزند داشت و سومین فرزندش زود به دنیا آمده و نارس بود. بنابراین در NICU‌ بستری شده بود و حکایت معاینات دکتر مرتضوی و رسیدگی‌های پرسنل محترم این بخش. باقی ماجرا را از زبان خانم نسترن صادقی، مادر این نوزاد بشنوید.


نسترن صادقی:  رسیدگی‌های دکتر مرتضوی به پسرم شگفت‌انگیز بود

آرامش و توضیحات دکتر نیک‌نفس من را آرام می‌کرد

 
از قدیم گفته‌اند هر گل یک بویی دارد.  داشتن فرزند دلیل نمی‌شود که تولد فرزند جدید از اهمیت کمتری برخوردار شود یا اینکه تمام تلاش خودتان را نکنید برای اینکه سلامت او را حفظ کنید. این یک طرف ماجرا، حالا تصور کنید برای پزشکی که شبانه‌روز ده‌ها بیمار را معاینه و معالجه می‌کند، کسی نسبت به دیگری برتری ندارد و برای تمام آنها تلاش خود را می‌کند و واژه تکرار و کم اهمیت بودن برای پزشک بی‌معنا است. چند روز پیش با مراجعه‌کننده‌ای همصحبت شدیم که دو فرزند داشت و سومین فرزندش زود به دنیا آمده و نارس بود. بنابراین در NICU‌ بستری شده بود و حکایت معاینات دکتر مرتضوی و رسیدگی‌های پرسنل محترم این بخش. باقی ماجرا را از زبان خانم نسترن صادقی، مادر این نوزاد بشنوید. 
   
 
سرکار خانم صادقی، کمی از خودتان،  نحوه آشنایی‌تان با صارم و همچنین تولد زودتر از موعد فرزندتان برای ما بگویید. 
  آشنایی من با صارم به سال‌ها قبل برمی‌گردد و برای بسیاری از  رسیدگی‌های پزشکی و آزمایشات مختلف به اینجا می‌آمدم و از همه لحاظ از این مرکز درمانی راضی بودم. در بارداری این فرزندم هم به صارم مراجعه کردم و تحت نظر دکتر نیک‌نفس مراقبت‌های این دوران را طی کردم. در هفته 28 بارداری‌ام کیسه آبم پاره شد و صورت اورژانسی به بیمارستان صارم آمدم  و دو روز بستری شدم، بعد از آن زایمان کردم و سامان 12-10 هفته‌ای زود به دنیا آمد.  پسرم را بعد از زایمان یک راست به NICU‌ بردند.

 

 

از اینجا به بعد حکایت رسیدگی‌های خاص به فرزندتان شروع شد. 
  بله، رفت و آمد من به صارم تا آن موقع زیاد بود اما دکتر مرتضوی و پرسنل بخش NICU‌ را ندیده بودم. تا قبل از این ماماها، پرستارها و پزشکان مختلف از جمله پزشک خود را زیاد ملاقات کرده بودم و از همه راضی بودم. از اینجای ماجرا به بعد با پرسنل محترم این بخش آشنایی پیدا کردم و تلاش‌های شبانه‌روزی آنها برایم تحسین‌برانگیز بود. دکتر مرتضوی را تا قبل از زایمان ندیده بودم اما قبل از زایمان به دلیل اینکه فرزندم قرار بود زودتر از موعد به دنیا بیاید به اتاق عمل آمدند و با من صحبت مفصلی انجام دادند. مرا برای همه نوع اتفاق آماده کردند و توضیحات بسیار جالب و کاملی به من دادند. حتی اینکه احتمال ماندن فرزندم 50-50 است را نیز توضیح دادند. من دو فرزند دیگر یکی پسر 19 ساله و دیگری دختر 17 ساله دارم و سامان فرزند سوم من است؛ اما این دلیل بر این نبود که سلامت او برای من از درجه اهمیت کمتری برخوردار باشد. خوب به خاطر دارم که در طول عمل همه نگاهم به دکتر مرتضوی بود و با زبان بی‌زبانی از ایشان خواهش می کردم که هر چه در توان دارد برای سلامتی پسرم به کار بگیرد. زمانی که سامان به دنیا آمد خیلی دوست داشتم او را ببینم، به محض به دنیا آمدنش تحویل دکتر مرتضوی دادند و ایشان نیز با تبحر خاصی رسیدگی‌های لازم ا انجام داده و پسرم را همانطور که گفتم یک راست به بخش NICU‌ بردند. 

 

 

قاعدتا شما هم به بخش رفتید. 
  بله، روز بعد برای دیدن سامان به NICU‌ رفتم.  رسیدگی‌های پرستاران و دکتر را  که دیدم  خاطر جمع شدم اگر قرار باشد سامان زنده بماند با این رسیدگی‌ها قطعا خواهد ماند و اگر خدای نکرده  عمرش به دنیا نباشد هیچ قصور پزشکی در کار نیست و آنها تمام تلاش خود را کرده‌اند. 

 

 

چه مدتی سامان بستری بود؟ 
  دقیقا یک ماه  بستری بود. از مننژیت گرفته تا عفونت‌های مختلف و ... همگی توسط کادر درمان تشخیص داده شد و درمان به موقع انجام شد و واقعا دکتر مرتضوی و پرستارها همه جوره پای کار بودند و خیلی خوب رسیدگی می‌کردند. از آن مهمتر برخورد بسیار محترمانه و مودبانه‌ای با ما و دیگر مراجعین داشتند و این به نظر من برای یک مجموعه خیلی تعیین‌کننده است.  پسرم 30 فروردین به دنیا آمد و دقیقا تا 30 اردیبهشت بستری بود. ابتدا اینقدر کوچک بود که نمی‌شد به آن دست زد. زمان به دنیا آمدنش یک کیلو و 100 گرم وزن داشت و 34 سانتی‌متر قد. 

 

 

از روز ترخیص سامان برایمان بگویید. 
  آن روز بهترین روز زندگی من بود. هیچ وقت آن روز را فراموش نمی‌کنم. در مجموعه صارم خیلی‌ها زحمت کشیدند تا خاطره‌ای خوش برای من به جا بماند اما باید شخصا از جناب آقای دکتر صارمی برای تاسیس و مدیریت چنین مجموعه‌ای تشکر کنم. بعد از آن از آقای دکتر مرتضوی که نمونه یک انسان کامل هستند صمیمانه سپاسگزاری می کنم. از خانم‌ها مقدم، بناییان، عابدینی، هاشمی و کلیه پرسنل NICU‌ نیز واقعا ممنونم و امیدوارم بتوانم محبت‌های آنها را جبران کنم. برخی اسامی بعد از این مدت از یادم رفته که امیدوارم چون نام آنها را نبردم ناراحت نشوند. از همگی ممنونم. 

 

 

پیام خاصی برای کسی ندارید؟ 
  باید از پزشکم سرکار خانم نیک‌نفس تشکر ویژه کنم که با آرامش ایشان، من هم آرام می‌شدم و توضیحات کامل درباره روند درمان که ارائه می‌کردند برای من فوق العاده بود. از دکتر مرتضوی که به طور شفگت‌انگیزی به پسرم رسیدگی می‌کرد واقعا ممنونم.  سامان را هنوز هم غیر از اینکه نزد آقای دکتر مرتضوی بیاورم جای دیگری نمی‌برم. اگر چه دو فرزند دیگرم دکتر دیگری دارند و آن پزشک هم حاذق و قدیمی است اما پزشک سامان، دکتر مرتضوی است. 

 

 

 
صارم را به دیگران هم توصیه می‌کنید؟ 
  صارم را قبل از سامان هم به دیگران توصیه کردم. همانطور که گفتم آشنایی قبلی با اینجا دارم و بعد از به دنیا آمدن پسرم هم مصمم‌تر شدم و در واقع کسانی را که دوست دارم با صارم آشنا می‌کنم چرا که اعتماد دو طرفه دارم و می‌خواهم خدمتی به دوستان کرده باشم. 

 

 

همسرتان هم در این مدت در کنار شما بوده و نگران شما و سامان بوده. از  ایشان هم خواهش می‌کنیم اگر پیشنهاد یا انتقادی دارند برای ما بگویند. 
  من هم تشکر می‌کنم و اصلا چیزی به عنوان انتقاد به صارم در ذهنم وجود ندارد. اینجا همه چیز عالی بود و از همگی تشکر می‌کنم.