حتی یک درصد هم فکر زایمان طبیعی به صورت دوقلو بعد از سزارین را نداشتم

تاریخ 1397/08/06 زمان 12:57:01 بازدید 1793

زایمان دوقلو به صورت طبیعی برای خودش حکایتی است که همه از آن واهمه دارند. چه مادر و چه برخی از متخصصین زنان و زایمان. حالا تصور کنید این زایمان بعد از یک تجربه سزارین باشد.


 

خام غلامی در گفت‌وگو با صارم:
حتی یک درصد فکر نمی‌کردم  بعد از سزارین امکان زایمان طبیعی آن هم به صورت دوقلو داشته باشم
خانم دکتر کرم‌نیای‌فر  غیرممکن را ممکن کردند، به ایشان مثل چشمم اطمینان دارم
 
هر روز در صارم با موارد و اتفاقات شیرین مختلفی برخورد می‌کنیم که اگر بخواهیم همه را نقل کنیم  می‌شود حکایت مثنوی هفتاد من که نه در حوصله خواننده می‌گنجد و نه مجالی برای گفتن آن است. 
اما برخی سوژه‌ها و موارد آنقدر جالب است که حیف است آن را نقل نکنیم و  شما را از شنیدن آن محروم کنیم. 
چند روز قبل با یکی از مراجعین همکلام شدیم که چند روزی زمان زایمانش زودتر فرارسیده بود و به همین جهت پیش‌بینی لازم برای مراجعه به بیمارستان را نکرده بود؛ از همه اینها خاص‌تر این بود که همسرش نیز در کنارش نبود و دست بر قضا برای یک مسافرت زیارتی عازم کربلا شده بود. همه اینها به کنار، از ساعت مراجعه و زایمان دوقلویی و ... با او گفت‌وگو کردیم که ماحصل آن را از نظر بگذرانید: 
  
سرکار خانم غلامی، برای ما بگویید که از چه زمانی با صارم در ارتباط هستید و چرا صارم را انتخاب کرده‌‌اید؟ 
 این دومین باری است که زایمان می‌کنم. فرزند اولم که 4 سال و نیم قبل به دنیا آمد هم در همین بیمارستان زایمان کردم و به جهت رضایت کاملی که از بیمارستان و کادر درمان داشتم بار دیگر به همین مرکز مراجعه کردم. البته من خودم با محیط‌های درمانی غریبه نیستم و عضو کادر درمان یکی دیگر از بیمارستان‌های تهران هستم اما برای زایمان خودم ترجیح دادم به صارم بیایم و از این انتخابم ابدا پشیمان نیستم . 
 
 

 

خدا را شکر که از ما راضی بودید و هستید. پزشکتان در زایمان قبلی چه کسی بود؟‌حالا  به کدام پزشک مراجعه کرده‌اید؟‌
 در هر دو مورد زیر نظر سرکار خانم دکتر کرم‌نیای‌فر بودم و به قدری با ایشان راحت هستم که صفر تا صد ماجرا را به ایشان سپرده‌ام و خوشحالم که خداوند فرشته‌ای مانند ایشان سر راه من قرار داده است.  اگر در صارم زایمان دومم را انجام نداده بودم نمی‌دانم الان چه حالی داشتم. 

 

مگر اتفاق خاصی افتاده که این موضوع را می‌گویید. 
 اتفاق که نیفتاده، اما اگر در صارم نبودم شاید می‌افتاد. من در زایمان قبلی‌ام سزارین کرده بودم. حالا بعد از چهار سال و نیم به صورت دوقلو باردار شده بودم که حتی یک درصد به زایمان غیر از روش سزارین فکر نمی کردم. اصلا به گمانم این کار فقط یک روش داشت و روش دیگر غیر ممکن بود. اما با دستان توانا و تبحر خانم دکتر کرم‌نیای‌فر اتفاقات دیگری رقم خورد. 

 

برای ما از روز مراجعه‌تان برای زایمان تا بعد از زایمان بگویید. 
 مطابق اعلام پزشکم و معاینات صورت گرفته قرار بود فرزندان من بیست و یکم آبان به دنیا بیاید اما روز سوم آبان بود که ساعت 5 بعدازظهر دچار درد در ناحیه شکم شدم. فکر نمی‌کردم این درد می‌تواند درد زایمان باشد و تا ساعت 7 مدارا کردم اما هر لحظه درد بیشتر می‌شد و تازه متوجه شدم که این درد احتمالا درد زایمان است و فرزندانم کمی برای به دنیا آمدم عجله داشتند.  از آنجایی که تمام روند بارداری را مطابق برنامه پیش برده بودم فکر می‌کردم روز زایمان دقیقا همان بیست و یکم خواهد بود که اینگونه نشد. به صورت اورژانسی به بیمارستان مراجعه کردم  که پرسنل اورژانس بلافاصله تمام رسیدگی‌های لازم را کردند و البته به من گفتند که دیر آمده‌ای و باید همان لحظه اول خودت را به بیمارستان می‌رساندی. ساعت از 7 شب گذشته بود در آن زمان این موضوع را به پزشکم اطلاع دادند. من را به اتاق عمل بردند و پزشک اورژانس هم لباس مخصوص اتاق عمل را پوشیده بود و بالای سر من حضور داشت تا در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهد. حدود ساعت 8 دکتر کرم‌نیای‌فر  هم خودشان را به بیمارستان رساندند که واقعا برای من قوت قلب بودند و به همین دلیل از ایشان ممنونم. آن موقع شب و قتی به بیمارستان آمدند نشان از حس انسان دوستانه و تعهد ایشان داشت. صمیمانه از ایشان تشکر می‌کنم. دکتر کرم‌نیای فر بعد از معاینات لازم و بررسی همه جوانب به من گفت به دلیل چربی خیلی زیاد مجتمع در ناحیه شکمی و همچنین وزن بسیار بالایی که داری اگر سزارین کنی مدت‌ها دچار مشکلات جانبی خواهی شد و با همکاری لازم می‌شود این دو قلوها را به صورت طبیعی به دنیا آورد. 

 

از اینجای ماجرا خیلی جالب شد. چون شما زایمان سزارین در فاصله نزدیکی داشتید و حالا قرار بود زایمان طبیعی داشته باشید آن هم دوقلو؟
 بله، خودم هم نمی‌دانستم ممکن است یا خیر، اما وقتی دکتر کرم‌نیای‌فر می‌گفتند شدنی است یعنی شدنی بود. من به ایشان گفتم هر چه شما صلاح می‌دانید آن را انجام بدهید. در واقع ریش و قیچی را به ایشان سپردم و این ناشی از کمال اطمینانی بود که به ایشان داشتم. در واقع  من مانند چشمم به ایشان اطمینان دارم و به نظرم اتفاقی که افتاد تبدیل غیرممکن به ممکن بود. 
 

 

و زایمان طبیعی انجام شد؟‌
 بله، خانم دکتر از ساعت 8  تا 10:30 بالای سر من بودند و همه چیز را تحت کنترل داشتند. به کمک ایشان، پزشک اورژانس و همچنین کادر درمان و ماماهای حاضر در اتاق زایمان، به لطف خدا توانستم زایمان طبیعی انجام دهم و هر دو فرزندم سالم و سر حال به دنیا آمدند و این را مدیون لطف صارمی‌ها هستم. 

 

قدم نورسیده‌ها را به شما تبریک می‌گوییم. اگر بار دیگر به آن زمان برگردید باز هم زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنید؟‌
 صددرصد. من قبل از مراجعه به بیمارستان درباره  همه جوانب زایمان سزارین مطالعه و کلی در اینترنت جستجو کرده‌بودم و اصلا یک درصد هم فکر زایمان طبیعی نبودم. اما اتفاقات طوری پیش رفت که زایمان طبیعی صورت گرفت. من در زایمان قبلی به دلیل سزارین مدت‌ها مشکلات زیادی داشت و عوراض زایمان سزارین مخصوصا برای من زیاد بود. من وزنم زیاد بود و چربی بالا هم دلیل بر این بود مشکلات جانبی زیادی برای من پیش بیاید. اما بعد از این زایمان خدا را شکر مشکلی ندارم و سالم و سرحال هستم. هم خودم و هم هر دو دخترم. 
 

 

پیغام خاصی برای کسی ندارید؟‌
 اول اینکه هنگام زایمان همسرم در کنارم نبود و ایشان برای زیارت به کربلا رفته بود. از همین جا به ایشان هم پدر شدن دوباره‌شان را تبریک می‌‌گویم.  در مرحله دوم قصد دارم بار دیگر از دکتر کرم‌نیای‌فر تقدیر و تشکر کنم. نمی‌دانم به چه شکلی می‌توانم عمق مهربانی و لطف ایشان را جبران کنم اما به زبان ساده عرض می‌کنم خیلی دوستشان دارم، خیلی زحمت کشیدند و تنها علت زایمان طبیعی من اعتماد به دکتر کرم‌نیای‌فر و کادر بیمارستان بود. همگی خسته نباشید. دست همگی درد نکند.