سمینار سه روزه شیر مادر

تاریخ 1397/06/12 زمان 12:06:41 بازدید 518

همایش سه روزه شیر مادر در مرکز همایش‌های بیمارستان صارم برگزار شد.


سمینار سه روزه شیر مادر

همایش سه روزه شیر مادر  در مرکز همایش‌های بیمارستان صارم برگزار شد. 

 

 


در این همایش سه روزه که طبق برنامه آموزشی هر ساله و در دو نوبت برنامه‌ریزی و به اجرا در می‌آید آموزش‌های لازم در خصوص فرهنگ‌سازی ترویج تغذیه با شیر مادر و تبیین فواید و مزایای استفاده از این شیر برای مادر و نوزاد بر طبق آخرین دستاوردهای علمی و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت به بحث و گفت‌وگو گذاشته می‌شود.  سوپروایزر آموزشی بیمارستان صارم در رابطه با این کلاس به خبرنگار صارم گفت: «تغذیه با شیر مادر از اصول حائز اهمیت در سرفصل‌های آموزشی بیمارستان صارم به شمار می‌رود چون فواید آن برای مادر و نوزاد به اثبات رسیده است و ما نیز در جهت افزایش سلامت جامعه بر خود واجب می‌دانیم تا در راستای انتقال درست مفاهیم به کادر درمان و پرسنل آموزش در مراکز درمانی و همچنین کسانی که به صورت مستقیم با مادران در ارتباط هستند با برگزاری این همایش‌ها به نحو احسن مطالب به روز را ارائه نماییم.»


ایشان همچنین در رابطه با برنامه‌های این همایش در سه روز برگزاری این چنین گفتند: «در این همایش نیز مانند دفعات قبل میهمانان ارجمندی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داریم. سرکار خانم فلاح‌زاده که به عنوان مسئول ترویج تغذیه با شیر مادر وزارت بهداشت در همه همایش‌های قبل نیز حضور پررنگی داشتند در این دوره نیز دعوت ما را قبول کردند و در چند نوبت نسبت به ارائه تازه‌ترین اطلاعات علمی و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت به شرکت‌کنندگان مطالب ارزشمندی را ارائه می‌کنند. همچنین مباحث مختلفی در رابطه با ترویج تغذیه با شیر مادر، دارو و شیر مادر، پایش رشد شیرخوار، بیماری مادر و شیردهی، تصور ناکافی بودن شیر، مهارتهای برقراری ارتباط و حمایت از مادران شیرده و تغذیه در دوران بارداری و شیردهی از جمله سرفصل‌های ارائه شده در روزهای اول و دوم هستند. تغذیه نوزاد نارس و اهمیت تغذیه با شیر مادر در نوزادان مبتلا به زردی و همچنین آموزش نحوه صحیح شیردهی، استفاده از ابزار در شیردهی و همچنین راهکارهای افزایش شیر مادر تعدادی از مباحث روز سوم این همایش خواهند بود. از دیگر میهمانانی که دعوت ما را قبول کرده‌اند جناب آقای دکتر راوری، متخصص اطفال و عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر هستند که مانند دوره‌های قبل مطالب مفید و ارزشمندی را در این همایش نیز برای شرکت‌کنندگان به بحث خواهند گذاشت. ارائه باقی مباحث توسط پزشکان و کارشناسان زبده و کارآمد بیمارستان صارم خواهد بود که مسئولیت تهیه و ارائه مباحث را در سرفصل‌های تعریف شده به عهده دارند که از همه آنها و تلاششان سپاسگزاری می‌کنم.»


همایش شیر مادر در هر دوره با استقبال بسیار خوبی از طرف شرکت‌کنندگان مواجه می‌شود و در این دوره نیز بیش از 200 نفر از مراکز مختلف درمانی در آن حضور پیدا کرده‌اند.  مسئولیت برگزاری این همایش در بیمارستان صارم به عهده جمعی از همکاران محترم از جمله سرکار خانم ولی‌ اللهی مسئول تغذیه با شیر مادر بیمارستان، سرکار خانم طاهری سوپر وایزر آموزشی بیمارستان، سرکار خانم معماری مسئول مامای همراه بیمارستان، سرکار خانم طبیبیان، سرکار خانم خانی‌پور و تعداد دیگری از همکاران محترم می‌باشد. 

روز دوم:‌

در دومین روز این همایش نیز سخنرانان در موضوعات متفاوت به صورت علمی و با توجه به جدیدترین مطالب ارائه شده و دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بحث و تبادل نظر با شرکت‌کنندگان پرداختند.  سمینار 3 روزه شیر مادر از جمله برنامه‌های دائم ستاد آموزش بیمارستان صارم است که امسال نیز همچون دوره‌های گذشته با استقبال چشم‌گیر شرکت‌کنندگان مواجه شد. 

پایان سمینار:

سمینار سه روزه شیر مادر دوشنبه به کار خودش پایان داد. در روز سوم این همایش دکتر راوری از چهره‌های بنام و عضو کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر به سخنرانی پرداخت. ایشان با تبیین جایگاه تغذیه با شیر مادر و تشریح مسایل مختلف مرتبط با آن این موضوع را از نیازهای اساسی حوزه‌ی سلامت در کشور خواند.