دکتر صارمی: مردم اکباتان اصلی‌ترین بهره‌بردار خدمات بیمارستان صارم هستند

تاریخ 1397/06/07 زمان 14:42:43 بازدید 637

توسعه مراکز درمانی در هر جامعه‌ای از نیازهای اساسی و بنیادی به شمار می‌رود و میزان توسعه و پیشرفت این مر اکز شاخصی برای سنجش توسعه همه‌جانبه آن جامعه به حساب می‌آید.


 

دکتر صارمی در مراسم کلنگ‌زنی رادیوتراپی بیمارستان صارم:
مردم اکباتان اصلی‌ترین بهره‌بردار  خدمات بیمارستان صارم هستند
 
توسعه مراکز درمانی در هر جامعه‌ای از نیازهای اساسی و بنیادی به شمار می‌رود  و  میزان توسعه و پیشرفت این مر اکز شاخصی برای سنجش توسعه همه‌جانبه آن جامعه به حساب می‌آید. 
مراکز درمانی در ایران هر چند در چند سا ل گذشته وضعیت بهتری پیدا کرده‌اند اما هنوز هم در مقایسه با جوامع پیشرفته شرایط خوبی ندارند و این را با نگاهی  اجمالی به آمار و ارقام می‌توان دریافت. 
با نگرش توسعه‌ای و تکمیل بخش‌های مورد نیاز بیمارستان صارم تا کنون بخش‌های مختلفی به آن اضافه شده است که هم‌اکنون در بالاترین سطح کیفی مشغول ارائه خدمات به عموم مردم است اما نیاز به توسعه بیش از پیش مجموعه‌های درمانی مسئولین این بیمارستان را بر آن داشت تا در صدد احداث بخش‌هایی باشند که شاید از روز اول در برنامه‌ توسعه بیمارستان گنجانده نشده بود اما ضرورت احداث آنها شرایطی را به وجود آورد تا امروز شاهد راه‌اندازی آنها باشیم. 
 
 
رادیوتراپی و شیمی درمانی از جمله بخش‌های حیاتی و حساس در سیتسم درمان هر کشور هستند که امروزه و با توجه به افزایش روزافزون آمار سرطان‌ها نیاز به ایجاد آن، از حد یک نیاز فراتر رفته و به ضرورتی انکارناپذیر تبدیل شده است. 
به همین منظور  راه‌اندازی بخش رادیوتراپی از چند ماه گذشته در دستور کار بیمارستان صارم قرار گرفته و دیشب مراسم کلنگ‌زنی آن با حضور ریاست بیمارستان جناب آقای دکتر صارمی و تعدادی از مسئولین فنی و عمرانی و درمانی آن برگزار شد. 
 

دکتر صارمی در این مراسم با اشاره به هدف‌گذاری اولیه احداث بیمارستان صارم گفتند: «ما در ابتدا می‌خواستیم فضای امیدبخش، شادی و تولد را در بیمارستان به وجود بیاوریم. به همین منظور تمام سعی ما بر این بود که مقدمات تولد یک نوزاد سالم را مهیا کرده و خانواده‌ها را به سمت زایمانی سالم و بی‌خطر برای مادر و نوزاد سوق دهیم. برای رسیدن به این هدف تمام کلینیک‌ها و خدمات پاراکلینیکی حوزه زنان، زایمان و نازیی را در یک مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی جمع کردیم و اکنون در بالاترین سطح کیفی و مطابق با بالاترین و به روزترین استانداردهای جهانی به ارائه خدمت به مردم عزیز کشورمان مشغول هستیم. این برای ما افتخار است که می‌توانیم باری از دوش مردم برداریم. ما نمی‌خواستیم فضای شادتولد را با دیگر بخش‌های حزن‌انگیز ادغام کنیم. اما امروز به این نتیجه رسیدیم که با گسترش آمار سرطان‌ها و نیاز مبرم کشور به بخش‌های رادیوتراپی و شیمی‌درمانی،  نیاز است که این بخش را در بیمارستان صارم احداث کنیم؛ چون اعتقاد داریم همانگونه که تولد و زایش فرصت زندگی برای یک نفر است، رهایی از سرطان هم فرصت مجددی است که می‌تواند زندگی دوباره‌ای به متبلایان این بیماری خانمان‌سوز  هدیه کند.»

دکتر صارمی در ادامه با اشاره به شعار و رسالت بیمارستان صارم خط سوم درمان را راه نجات جامعه درمانی در ایران خواند و گفت: «تجربه‌های متفاوتی در زمینه‌های مدیریت‌ خصوصی و دولتی در حوزه‌های بهداشت و درمان در طول سالیان متمادی در کشور به ثبت رسیده است که هر کدام دارای ویژگی‌های مثبت و منفی بوده‌اند اما ما بر آنیم که فضای جدیدی را در حوزه مدیریت بهداشت و درمان در کشور پایه‌ریزی کنیم که خوشبختانه با افتتاح بیمارستان صارم و تبیین رسالت این مجتمع آموزشی و پزشکی و درمانی توانسته‌ایم به بخش عمده‌ای از اهدافمان دست یابیم. رسالت ما در این بیمارستان ارائه خدماتی در خور و شایسته و با بالاترین کیفیت ممکن به مردم عزیز کشور و حذف تمام رابطه‌های پولی و مالی بین پزشک و تیم درمان با بیمار است. خط سوم درمان شعار اساسی و اصلی بیمارستان صارم است و می‌خواهد مردم را به فضای جدیدی دعوت کند که خودشان تصمیم‌گیرنده و مالک دارایی‌های اجتماع باشند که بیمارستان‌ها نیز یکی از اصلی‌ترین دارایی‌ها هستند.  بیمارستان باید توسط مردم مدیریت شود و بهره‌بردار آن نیز خود مردم باشند. در واقع سیستم مدیریتی بیمارستان تنها به نمایندگی مردم کارهای آن را پیگیری و رصد می‌کند. اگر ارزش افزوده‌ای وجود دارد از آن مردم است و حتی اگر خدمتی در آن ارائه می‌شود  مردم صاحبان آن خدمت به حساب می‌آیند. از مردم که حرف می‌زنیم منظورمان تک‌تک افراد جامعه است و توسعه بیمارستان‌ها شرایطی برای استفاده همه آنها ایجاد می‌کند. در منطقه غرب تهران وجود بیمارستانی با امکانات درمانی کامل یکی از واجب‌ترین نیازهاست و ما در حد توان خودمان، خود را موظف به تامین این نیاز می‌دانیم و  در همین راستا نیز می‌خواهیم بخش‌های مختلفی را به مجموعه خدمات بیمارستان صارم اضافه کنیم که رادیوتراپی یکی از آنهاست.» 
 

 رییس بیمارستان صارم با تاکید بر محور بودن مردم در ارائه خدمات با کیفیت درمانی افزود:‌ «در شهرک اکباتان جمعیت زیادی زندگی می‌کنند، البته ممکن است تعدادی از افراد که منافع خودشان را پیگیری می‌کنند نسبت به برخی از اتفاقات و طرح‌های توسعه‌ای ابراز نارضایتی کنند ولی مهم این است که با توسعه مراکز درمانی امکان ارائه خدمات به جمعیت زیادی فراهم می‌شود. در طول چند سال گذشته که از افتتاح بیمارستان صارم می‌گذرد تعداد قابل توجهی از پرسنل آن را جوان‌های همین شهرک  تشکیل داده‌اند و ارائه خدمات درمانی با دستان توانمند و خوب آنها به مردم سراسر کشور صورت پذیرفته است و این برای مردم اکباتان یک افتخار است. اکنون نیز بیش از یکصد نفر از ظرفیت‌های شغلی ایجاد شده در بیمارستان صارم متعلق به ساکنان شهرک اکباتان است و این اشتغالزایی و توسعه در درجه اول به سود همین مردم بوده است. نکته جالب توجه دیگر این است که در طول شبانه‌روز تعداد زیادی از مراجعین اورژانسی بیمارستان از اهالی همین شهرک هستند. یعنی بهره‌بردار خدمات درمانی بیمارستان صارم نیز در درجه اول خو د اهالی شهرک اکباتان هستند. با این تفاسیر انتظار دارم این مردم فهیم و با دانش ما را با نقطه‌نظرات ارزشمندشان در راستای ارائه خدمات ارزشمند به خود و خانواده‌شان یاری رسانند. من هم عضوی از اهالی این شهرک هستم و بر خود واجب می‌دانم تا همچون سال‌های گذشته با مردم، در کنار مردم و همراه با آنها باشم. تردید نکنید من و تمام تیم مدیریتی و پرسنل بیمارستان صارم زمانی به خوشحالی و مسرت خواهیم رسید که بتوانیم باری از دوش مردم عزیز کشورمان برداریم. این نقطه قوت کار ماست. خوشحالم که تا کنون تعداد قابل توجهی از مادران این مرز و بوم با دریافت خدمات درمانی از این مجتمع آموزشی، پژوهشی و درمانی توانسته‌اند طعم مادر شدن را بچشند و از درد نازایی و ناباروری رهایی یابند . در کنار آن مادران باردار زیادی بودند که جزو گروه بارداری‌های پر خطر به شمار می‌رفتند و سایر مراکز درمانی به دلایل مختلف از پذیرش و مراقبت از آنها امتناع می‌کردند اما تیم متعهد و دلسوز پزشکان و پرسنل درمانی صارم آنها را با آغوش باز پذیرفته‌اند و باعث تولد یک نوزاد سالم از یک مادر سالم شده‌اند. اینها افتخاراتی است که با هیچ متر و معیاری قابل سنجش نیست و بزرگترین دارایی من در دنیا همین اتفاقات است.»
 

دکتر صارمی همچنین به وظایف ذاتی پز شک و تیم درمان اشاره کردند و آن را جزو بخش‌های انکارناپذیر حرفه پزشکی خواندند و خطاب به حضار در مراسم گفتند: «من زندگی‌ام را وقف این مردم کرده‌ام و این کار را با عشق و علاقه انجام دادم. من از اینکه به مردم خدمت کنم لذت می‌برم و قبل از هر چیز خودم به آرامش می‌رسم. برای من نجات جان مردم اولویت اول و آخر زندگی است. به همین خاطر زندگی در جزیره صارم  و همراه شدن با مراجعین این جزیره را به زندگی در هر کاخ و جاه و جلال دیگری ترجیح می‌دهم. من شبانه روزم را در این بیمارستان می‌گذرانم و هر لحظه آماده و مهیا برای خدمت به مردم هستم. بارها پیش آمده که اگر چند دقیقه دیرتر در اتاق عمل حاضر می‌شدم ممکن بود حوادث جبران‌ناپذیری به وقع بپیوندد اما وقتی که وقت و بی‌وقت و نیمه‌های شب برای امداد و کمک به مردم کشورم فراخوانده می‌شوم احساس می‌کنم هنوز پویایی، تحرک و نشاط جوانی را دارم  و می‌توانم از آن برای نجات جان یک مادر بهره بگیرم. برای من نجات جان یک مادر مساوی با نجات جان کل انسان‌هاست چون معتقدم زیربنای اعتقادی و اجتماعی یک جامعه از تولد نوزادانی سالم و تربیت درست آنها نشات می‌گیرد و این همان وظیفه‌ای است که مادران بر عهده دارند. خوشحالم که امروز در جمع همکارانم حضور دارم و کلنگ این پرو ژه مهم را بر زمین می‌زنم. هر چند در کنار من عزیزان دیگری هم هستند و به من در ارائه خدمات مطلوب به مردم کمک می‌کنند. ما تیم هستیم و تیم ما متشکل از تمام پرسنل بیمارستان است.»
لازم به ذکر است  احداث‌ بخش رادیوتراپی بیمارستان صارم پس از اخذ مجوز از سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت به صورت رسمی از دیشب آغاز به کار کرد و طبق برنامه‌ریزی انجام شده قرار است در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری برسد تا خدمتی جدید به مردم گرامی شهرک اکباتان و تمام کشور
 ارائه شود.