فکر نمی‌کردم بعد از سزارین زایمان طبیعی را در زندگی‌ام تجربه کنم

تاریخ 1397/05/16 زمان 13:44:44 بازدید 574

تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که نسبت به یک ماجرا، دلشوره فراوان داشته باشید و نگران نتیجه آن باشید. کاری از دستتان بر نیاید و فقط دعا کنید که اتفاق بدی نیفتد. تجربه تلخ و شکست‌خورده قبلی را هم اضافه کنید به این حالت. چه شود!


 

گفت‌وگو با یکی از مراجعین  محترم بیمارستان صارم :
فکر نمی‌کردم  بعد از سزارین زایمان طبیعی را در زندگی‌ام تجربه کنم
 
تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که نسبت به یک ماجرا، دلشوره فراوان داشته باشید و نگران نتیجه آن باشید. کاری از دستتان بر نیاید و فقط دعا کنید که اتفاق بدی نیفتد. تجربه تلخ و شکست‌خورده قبلی را هم اضافه کنید به این حالت. چه شود!  ماجرا از این قرار است که یکی از مراجعین محترم، سرکار خانم هلاکوئی، 6 سال قبل یک زایمان با روش سزارین داشتند و بعد از آن یک تجربه بارداری نافرجام که به سقط منجر شده. حالا تصور کنید برای بارداری سوم و البته فرزند دوم اقدام کرده باشند و بخواهند به صورت طبیعی فرزندشان را به دنیا بیاورند. بعد از زایمان موفقی که داشتند سری به اتاقش زدیم و با او همکلام شدیم. 
 

سرکار خانم معصومه هلاکوئی کمی از خودتان بگویید و مقدمه‌ای از ماجرایی که بر شما گذشته به شما شرح دهید. 
- 35 سال سن دارم. یک پسر 6 ساله دارم و تجربه سقط قبل از فرزند دومم. با پسر دومم که از صارم هدیه گرفتم خانواده‌مان چهارنفری شده است. دو تا پسر، من و همسرم. 

به شما تبریک می‌گوییم قدم فرزند نورسیده‌تان را. از دلایل انتخاب صارم برایمان بگویید. 
-  به دلیل سقط قبلی به دنبال یک مرکز مجهز با کادر درمان و پزشکان متبحر بودیم. از قضای روزگار همسرم در شهرک اکباتان مشغول به کار هستند و همین باعث شد در تحقیقاتش با صارم آشنا شود. در این میان به خواست خداوند و از قضای روزگار دکتر هاشمی‌جم  هم که پزشک من است بر سر راه ما قرار گرفت و به همین دلیل همه چیز به خوبی و خوشی پیش رفت و  فرزند دومم صحیح و سالم در آغوش من است. 

فرزند اولتان را کجا به دنیا آوردید؟‌
- فرزند اولم را در بیمارستان دیگری  به دنیا آوردم اما  شرایط سقط قبل از  این زایمانم جای ریسک برای ما نگذاشت و بنابراین به صارم مراجعه کردم.  در واقع جایی را انتخاب کردم که مطمئن باشم. 

قبل از مراجعه به صارم چه پیش‌زمینه فکری از صارم داشتید و بعد از مراجعه به چه نتیجه‌ای رسیدید؟ تغییر کرد؟‌
-  به دلیل مراجعه به بیمارستان‌های مختلف، انتظارم چیزی شبیه به همه بیمارستان‌ها بود اما با حضور در صارم، اینجا را کاملا متفاوت دیدم. هم از نظر ظاهری و هم از نظر نظم و انضباط. از هر دوی اینها مهم‌تر تخصص و تبحر کادر درمان  این مرکز بود که نظرم را جلب کرد. همه چیز هماهنگ و منظم چیده شده است برای این تجربه موفق. 

فرزند اولتان را با سزارین به دنیا آوردید. فکر می کردید روزی فرزند دومتان را به صورت طبیعی به دنیا بیاورید؟ 
- اصلا نمی‌دانستم چنین چیزی ممکن است. در بارداری دومم شرایط به صورتی پیش رفت که با تشخیص پزشکم سرکار خانم دکتر هاشمی‌جم و همچنین نتایج مثبت آزمایشات و سونوگرافی‌های انجام شده قرار بر این شد که شانسمان را برای زایمان طبیعی امتحان کنیم. تجربه‌ای که شاید اگر به صارم نمی‌آدم طعم آن را دیگر هیچ وقت در زندگی‌ام نمی‌چشیدم. اتفاقی که به لطف خدا و تجربه و تبحر سرکار خانم دکتر هاشمی‌جم و همکارانشان برای من افتاد. از همگی تشکر می‌کنم. دست همگی درد نکند. خدا قوت. 

فکر می‌کنید دلیل این تجربه موفق چه بوده؟ تبحر پزشکتان؟ رسیدگی پرسنل؟ پشتکار خودتان؟ یا ...
- همه این عوامل که نام بردید مهم و موثر بودند. اما به نظر من مهمترین عامل اطمینان کامل من به پزشکم بود. هر آنچه ایشان گفتند رعایت کردم و نهایتان به این نتیجه مثبت رسیدم. ایشان احتمال 60 درصد دادند که در زایمان طبیعی مشکلی نداشته باشم که همین اتفاق هم افتاد. به تشخیص خانم دکتر هاشمی‌جم اگر چسبندگی رحم و عواملی از این قبیل نمی‌افتاد برای زایمان طبیعی مشکلی پیش نمی‌آمد که همین طور هم شد. 

با همه این اتفاقات، صارم را به کسی هم معرفی خواهید کرد؟‌
- چرا که نه. با این کار در حق آن طرف لطف خواهم کرد. آشنایی با صارم سعادت می‌خواهد.  به زودی خواهرم هم تجربه زایمان خواهند داشت که قطعا به صارم و البته دکتر هاشم‌جم معرفی خواهم کرد. ناگفته نماند که مامای من هم خیلی برایم زحمت کشیدند. سرکار خانم حسینی هم تمام زحمت خود را برای من کشید. ایشان را هم حتما به خواهرم معرفی خواهم کرد. 

از نظم و انضباط صارم گفتید.  کمی بیشتر برایمان توضیح می‌دهید؟ 
- اینجا به درخواست های ما سریعا پاسخ می دادند، اتفاقی که در بیمارستان‌ها معمولا مرسوم نیست. علاوه بر این دقت در کار خیلی بالا ست و  احترام و آرامشی در این مجموعه وجود دارد، اینجا را خیلی خاص و متمایز کرده است.  قبل از مراجعه به صارم خیلی استرس داشتم، کابوس‌هایی از قبیل تجربه اتفاقات تلخ گذشته من را رها نمی‌کرد اما هر چه بیشتر به صارم آمدم بیشتر آرام شدم. تلاش و کمک کادر درمان من را آرام می‌کرد. 

از وسایل ارتباط جمعی بیمارستان صارم استفاده کرده‌اید؟ نظرتان را جلب کرده است؟
- در زمان تردد به بیمارستان و تحت نظر بودن، با مجلات، جزوات آموزشی، تلویزیون‌های خاص بیمارستان با برنامه‌های آموزشی که از آن پخش می‌شد، آشنا شدم. در واقع در هر مراجعه با جدیدترین موضوعات آموزشی و پزشکی مواجه می‌شدم.  در کنار این  اطلاع‌رسانی‌های عالی، کلاسهای فوق‌العاده مفید، سمینارهای آموزشی و سایت بیمارستان هم باعث شده بود که ارتباط ما با صارم تداوم داشته باشد و صرفا جهت مراجعه به پزشک به صارم نیاییم. 

پس از کلاس آموزشی ویژه مادران باردار هم استفاده کرده‌اید. 
- بله. در جلسه‌ای که ویژه زایمان طبیعی بود شرکت کردم و به شدت برایم جالب، آموزنده  و مفید بود.  قبل از مراجعه به پزشک و شرکت درکلاس کلی تحقیق کرده بودم اما در کلاس چیزهایی را یاد گرفتم که قبلا به آنها برنخورده بودم. مسائلی مطرح شد که من را خیلی امیدوارتر از گذشته کرد. 

همسرتان هم از صارم راضی است یا خیر؟‌
(در اینجا همسر خانم هلاکوئی به سوال ما پاسخ دادند)

- چرا راضی نباشم. فرزندم و همسرم هر دو در بهترین شرایط جسمی و روحی قرار دارند. از پرسنل به دلیل رسیدگی فوق العاده تشکر ویژه می‌کنم. اینجا را قطعا به دیگران  هم معرفی خواهم کرد. محیط امن صارم  آرامش را به انسان تزریق می‌کند. شاید اگر جای دیگری غیر از صارم  بود زایمان طبیعی را انتخاب نمی کردیم. در کل نمی‌دانستیم بعد از سزارین امکان زایمان طبیعی نیز وجود دارد. به هر حال دست همگی درد نکند. 

سخن پایانی؟ 
امیدواریم هر روزتان بهتر از روز گذشته باشد و کیفیت صارم را در مراکز درمانی دیگر هم ببینیم.