آغاز دوره آموزش اصول HSE

تاریخ 1397/05/15 زمان 13:11:22 بازدید 462

HSE از جمله موضوعات مهم و حیاتی در بقا و ایمن بودن یک سازمان است. در بیمارستان صارم از چند وقت قبل توجه به این موضوع توجه ویژه شده و آموزش‌های مرتبط با آن در دستور کار مسئولین آموزشی بیمارستان قرار گرفته است.


 

HSE از جمله موضوعات مهم و حیاتی در بقا  و ایمن بودن یک سازمان است. در بیمارستان صارم از چند وقت قبل توجه به این موضوع توجه ویژه شده و آموزش‌های مرتبط با آن در دستور کار مسئولین آموزشی بیمارستان قرار گرفته است. بدیهی است ایمنی، از جمله اصول پایداری و بقای هر سازمانی است و توجه به نکات آن می‌تواند سازمان را از خطرات احتمالی مصون نگه دارد و به تدریج زمینه رشد و شکوفایی آن را فراهم آورد. 
بر همین اساس کلاس‌هایی تحت عنوان آموزش اصول HSE توسط واحد آموزش دفتر پرستاری برنامه‌ریزی و به اجرا در آمده است. سخنران این دوره جناب آقای گودرزی، کارشناس ایمنی و HSE می‌باشد که به تازگی دوره‌های مرتبط با این عمل را گذارنده و در نظر دارد اصول علمی آن را به همکاران واحدهای مختلف  انتقال دهد. 
در اولین کلاس از این دوره پرسنل واحد حراست شرکت داشتند و در آن آموزش‌های مرتبط با اصول نگهبانی و حراست، امنیت و ایمنی در محیط کار، حساسیت دوربین‌های مداربسته و رصد و شناسایی افراد مشکوک (سارق، خرابکار، برهم‌زننده نظم و ...) را دریافت کردند. 
 
 
مهندس مهدی گودرزی در گفت‌وگو با روزنامه صارم از اهمیت این کلاس گفت و تصریح کرد: «نکاتی که در دوره HSE عنوان می‌شود می‌تواند زمینه آموزش به روز و استفاده از این دانش را در پرسنل مختلف بخش‌های بیمارستان ایجاد کند و باعث شود خطاهای احتمالی قبل از وقوع پیش‌بینی و پیشگیری شوند. با در نظر گرفتن اصول HSE انتظار می‌رود هر کدام از پرسنل بیمارستان در نقش و وظیفه محوله به خوبی انجام وظیفه کنند و خودشان مراقب ایمنی و امنیت خود باشند. هر چند ما در  ساختار HSE واچمن یا دیده‌بان‌هایی هم در نظر گرفته‌ایم تا به فراخور مسئولیت‌ها و موقعیت‌هایشان فراتر از حد معمول به مسائل دقت کنند. افسران ایمنی یکی از آنها هستند که در واقع وظیفه اصلی آنها کمک برای ایمن‌سازی سازمان است. این افسران ایمنی تعاریف مشخص کاری دارند و بر پایه این تعاریف وظایفی نیز برایشان تعر یف می‌شود که لازم است به خوبی بر حسن اجرای آن دقت داشته باشند تا از حوادث و اتفاقات ناگوار پیشگیری شود. بدون شک آتش‌سوزی و نکات ایمنی مرتبط با آن از جمله مسائل بسیار مهم در هر سازمانی است و در کنار موضوعات مختلف امنیتی و ایمنی دیگر باید توجه ویژه‌ای با آن شود. ما در این کلاس پرسنل حراست را نسبت به نکات ایمنی مرتبط با آتش و آتش‌سوزی هوشیار کردیم و از آنها خواستیم تا هر کدامشان در نقش یک دیده‌بان عمل نمایند که خوشبختانه نتایج  خوبی هم در پی داشته است. بخش دیگری از صحبت‌های ما در کلاس HSE به مرور مستند و واقعی  اتفاقات جاری بیمارستان اختصاص داشت و سعی کردیم با نمایش فیلم‌هایی از موضوعات مختلف مورد بحث خطاهای احتمالی را بررسی و راه مقابله با آنها را نیز آموزش دهیم.  همینجا از تمام پرسنل در همه بخش‌های بیمارستان درخواست می‌کنم در صورت مشاهده هر گونه افراد، شیء، بسته و یا هر چیز  مشکوک دیگر  در اولین فرصت حراست را مطلع کرده و وظیفه خودشان را در ایمن‌سازی سازمان و شخص خودشان به خوبی به انجام  برسانند.»
این کلاس روز جمعه 12 مرداد از ساعت 7 الی 10 صبح در سالن همایش‌های بیمارستان برگزار شد.