ساعت اول تولد و تماس پوست با پوست

تاریخ 1397/05/06 زمان 14:59:40 بازدید 550

صبح امروز و در ادامه کلاس‌های آموزشی ستاد آموزشی بیمارستان صارم سمیناری تحت عنوان «ساعت اول تولد و تماس پوست با پوست» برگزار شد.


 

در ادامه کلاس‌های آموزشی ستاد آموزشی بیمارستان صارم برگزار شد
ساعت اول تولد و تماس پوست با پوست
 
صبح امروز و در ادامه کلاس‌های آموزشی ستاد آموزشی بیمارستان صارم سمیناری تحت عنوان «ساعت اول تولد و تماس پوست با پوست» برگزار شد.  
این کلاس که جزو الزامات آموزشی می‌باشد در چند بخش و با سخنرانی پزشکان و اساتید بیمارستان برگزار گردید. 
دکتر نصیری متخصص بیهوشی در ابتدا از مدیریت دردهای زایمانی گفت و روش‌های مختلف کاهش این دردها و مدیریت آنها را برای شرکت‌کنندگان تشریح کرد. در ادامه سرکار خانم دکتر کرم‌نیا، شرایط و مراقبت‌های لازم برای موفقیت تغذیه با شیر مادر را تشریح و از فواید شیر مادر برای نوزاد و مادر مطالبی ارائه کرد که مورد توجه حضار قرار گرفت و در پایان به پرسش و پاسخ انجامید. 
فواید و اهمیت تماس پوست با پوست  مادر و نوزاد در ساعت اول، مطلبی بود که توسط جناب آقای دکتر مرتضوی فوق تخصص نوزادان به بحث گذاشته شد و آخرین مطالب علمی تایید شده در علوم پزشکی مرتبط با مادر و نوزاد را در قالب سخنرانی و پاورپوینت ارائه کرد. 
همچنین ایشان از چگونگی تولید و ترشح شیر، ادامه شیردهی و ارزیابی مادر و نوزاد نیز سخن گفت و چگونگی انجام این مراحل را در زایمان طبیعی و سزارین 
تشریح کرد. 
پس از استراحت میان‌برنامه‌ای سرکار خانم دکتر نقاش متخصص اطفال مطلبی تحت عنوان «موانع احتمالی برقراری زودرس تماس پوست با پوست» را برای حاضران تشریح کرد و به تفصیل در رابطه با نوع مدیریت و برخورد با این موانع سخن گفت. 
در پایان مراسم سرکار خانم مریم ولی‌اللهی مسئول ترویج تغذیه با شیر مادر بیمارستان صارم پایش و ارزیابی را انجام داد و به جمع‌بندی مطالب ارائه شده پرداخت. 
این کلاس به صورت مستمر و هر ساله توسط ستاد آموزش بیمارستان صارم برنامه‌ریزی و برگزار می‌شود و نکته جالب توجه آن ارائه برنامه‌هایی در خصوص هفته جهانی شیر مادر بود که با توجه به نزدیک شدن به این هفته توسط کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر بیمارستان برنامه‌ریزی و اجرا شد.