چهارمین سمینار یک روزه ژنتیک پزشکی تشخیصی - تحقیقی

تاریخ 1397/04/04 زمان 13:21:59 بازدید 451

چهارمین سمینار یک روزه ژنتیک پزشکی تشخیصی - تحقیقی توسط مركز تحقيقات باروري و ناباروري صارم با همكاري پژوهشكده سلولي-مولكولي و سلولهاي بنيادي صارم و بيمارستان فوق تخصصي صارم، دیروز در سالن همایش این بیمارستان برگزار شد.


 

چهارمین سمینار یک روزه ژنتیک پزشکی تشخیصی - تحقیقی توسط مركز تحقيقات باروري و ناباروري صارم با همكاري  پژوهشكده سلولي-مولكولي و سلولهاي بنيادي صارم و بيمارستان فوق تخصصي صارم، دیروز در سالن همایش این بیمارستان برگزار شد. 
در این مراسم که از 8 صبح تا  حدود ساعت 7 بعدازظهر  به طول انجامید شرکت‌کنندگانی از گروه‌های مختلف از قبیل:  مسئولین فنی آزمایشگاه‌های تشخیصی ژنتیک پزشکی و اعضای هیئت علمی ژنتیک پزشکی،  پزشکان متخصص ژنتیک، کودکان، نورولوژیست‌ها، زنان و زایمان، پرینالوژیست‌ها، داخلی و ...،  دانشجویان و  فارغ التحصیلان دکتری ژنتیک پزشکی و کارشناسان آزمایشگاه های ژنتیک پزشکی،‌ دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی، اعضای هیات علمی ژنتیک مولکولی وزارت علوم،  دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری ژنتیک مولکولی وزارت علوم و... حضور داشتند. 
هدف از برگزاری این سمینار تبادل علمي و انتقال تجربيات عملي و كاربردي در حوزه تشخيصي ژنتيك پزشكي در حیطه‌های:  سيتوژنوميك ، ژنتيك مولكولي (کلاسیک و NGS)،‌ ژنتيك باليني و ویرایش‌ژنی و مداخلات ژنتیکی (CRISPR)، در قالب معرفي موردي و مطالعات و تجربيات گسترده‌تر بود. 
نکته حائز اهمیت در چهارمین سمینار ژنتیک پزشکی برگزاری پنل‌های علمی به صورت پرسش و پاسخ بود که شرکت‌کنندگان به صورت مجزا در مورد سخنرانی‌ها و موضوعات مطرح شده به بحث و تبادل نظر می‌پرداختند. برگزاری این گونه سمینارها به لحاظ علمی دارای اهمیت زیادی است و در آن می‌توان مجموعه مباحث مطرح شده در بازه‌های زمانی مشخص را در یک روز گردآوری و ارائه کرد. 
در میان مقالات ارائه شده دیروز و سخنرانی‌هایی که در برنامه سمینار گنجانده شده بود بعضی از سخنرانان مطالب و مقالاتی را ارائه ‌کردند که تا کنون در هیچ مجله و محفل علمی مطرح نشده بود و نتایج تحقیقات برای اولین بار در چهارمین سمینار ژنتیک پزشکی تشخیصی تحقیقی ارائه می‌شد. 
حضور چهره‌های نام‌آشنا و تاثیرگذار در علم ژنتیک از اقصی نقاط کشور بار علمی این سمینار را بالاتر برد و باعث شد تا تمامی پنل‌ها با استقبال خوب از سوی شرکت‌کنندگان مواجه شود. 
در حاشیه این سمینار غرفه‌هایی هم به ارائه محصولات علمی از قبیل کتاب و مجلات علمی اختصاص داده شده بود که شرکت‌کنندگان در زمان‌های مشخص شده از آنها بازید به عمل آوردند و با تازه‌ترین دستاوردهای علمی در حوزه ژنتیک آشنا شدند. 
در زیر تصاویری از این همایش را به تصویر کشیده‌ایم  که نکته جالب آن این است که این سمینار، اولین مراسمی است که در سالن همایش طبقه سوم  بعد از ساخته شدن سالن جدید برگزار می‌شود.  به همگی دست‌اندکاران خسته نباشید عرض می‌کنیم وبرای آنها آرزوی موفقیت داریم.