پیام دکتر صارمی به مناسبت روز کارگر

تاریخ 1397/02/20 زمان 20:39:12 بازدید 560

کار، جوهره‌ي مرد است. اين همان کلام نغض نياکان ماست. وقتي به اين جمله فکر مي‌کنيم درمي‌يابيم که امروزه با پيشرفت همه جانبه علوم و فنون در سراسر دنيا، کارها رنگ و شکل ديگري يافتند..


 

پیام دکتر صارمی به مناسبت روز کارگر
کار، جوهره‌ي مرد است. اين همان کلام نغض نياکان ماست. وقتي به اين جمله فکر مي‌کنيم درمي‌يابيم که امروزه با پيشرفت همه جانبه علوم و فنون در سراسر دنيا، کارها رنگ و شکل ديگري يافتند، اما چيزي که مهم است در تعهد و مسئوليت‌پذيري افراد در انجام وظايف محوله‌شان است. کارگران از جمله اقشار تاثيرگذار جامعه هستند که مي‌توانند سنگ‌ بناي تعهد و مسئوليت‌پذيري را در جامعه بنا نهند.
چه بسيار کارهايي که با دستان پرتوان همين قشر به سرانجام رسيده است و امروزه ثمره آن را در زندگي‌مان مي‌بينيم و در حال حاضر هم، کارهايي توسط آنها انجام مي‌شود که زندگي همه اقشار جامعه در حال و آينده به آنها وابسته است. 
جامعه مثل يک زنجير است، هرکدام از حلقه‌هاي اين زنجير براي اتصال و ماندگاري آن، نقشي انکارناپذير دارند. جامعه انساني همان‌قدر که به پزشک، مهندس و مدير نياز دارد به همان اندازه به کارگران نيز نياز دارد. مگر مي‌شود جامعه انساني را به دور از اين قشر زحمت‌کش تصور کرد. اصلاً تبحر و توانمندي کارگران است که به ساير افراد جامعه امکان کار مي‌دهد، همانگونه که تک تک افراد جامعه در پيش‌برد اهداف کلي آن نقش دارند.
به اعتقاد من، کرامت انساني آنقدر مهم است که شغل، در آن کوچک‌ترين تاثيري ندارد و تاريخ گواه اين واقعيت است، کم نبودند افرادي که درجات بالاي تحصيلي را طي کرده‌اند و از اين علم در جهت نابودي جامعه استفاده نموده‌اند و از طرفي ديگر کساني که با قدرت و توان جسماني‌شان و حتي با کم‌ترين امکانات خدمت‌هاي بزرگي به جامعه بشري کرده‌اند.
من به شخصه هيچ‌گاه نمي‌توانم جزيره صارم را بدون کارگران زحمت‌کش و مسئوليت‌پذير آن تصور کنم، به خوبي به ياد دارم در همان روزهايي که سنگ بناي اينجا گذاشته مي‌شد در حالي که من و همکارانم در اتاق عمل مشغول طبابت بوديم، کارگران زحمت‌کشي بودند که شبانه‌روز براي تکميل پروژه بيمارستان تلاش مي‌کردند. به راستي اگر آنها نبودند، امروز جزيره صارم اينگونه بود؟ يا هم‌‌اکنون زماني که ما در حال برنامه‌ريزي و انجام پروژه‌هاي مختلف مديريتي بيمارستان هستيم اگر کارگران وظيفه‌شناس نبودند مي‌توانستيم به اهدافمان برسيم؟
پاسخ روشن است، جزيره صارم همان‌قدر که به پزشک، پرستار و ماما و ... نياز دارد به کارگر هم نياز دارد. خوشحالم که در خانواده چندصدنفري من در جزيره صارم، کارگران به عنوان يکي از ارکان اصلي شناخته مي‌شوند و جايگاه و منزلت انساني ويژه‌اي دارند.
به جرأت مي‌توانم بگويم قابليت‌هايي که کارگران در بخش‌هاي مختلف خدمات، تاسيسات و موتورخانه، نجاري، باغباني، لندري، آشپزخانه، پشتيباني و ساير واحد‌ها دارند زمينه رشد، توسعه و تمايز جزيره صارم را فراهم کرده است.
مسئوليت‌پذيري يعني بدون اينکه چشم ناظري، فرد را پايش کند به بهترين نحو، مسئوليت شغلي‌اش را انجام دهد و من اين را به وضوح در تمامي کارگران جزيره صارم ديده‌ام؛ سند اين واقعيت هم تمامي لحظاتي است که من در جزيره مشغول قدم زدن بوده‌ام و کارگران بدون اينکه متوجه حضور من شوند با جان و دل مشغول کار کردن بوده‌اند. اين براي من جاي خوشحالي است و باعث شده است تا بيشتر به اين واقعيت ايمان بياورم که انسان‌ها در هر شرايطي که باشند مي‌توانند بزرگ‌ باشند و تنها خصلت‌هاي انساني است که به انسان اعتبار مي‌بخشد نه موقعيت‌هاي دنيايي. امروز را بهانه مي‌کنم و روز کارگر را به تمامي کارگران عزيز جزيره صارم تبريک و تهنيت عرض مي‌کنم. بدانيد که شما جزء انکارنشدني اين بيمارستان هستيد، زحماتتان ديده مي‌شود و بدون شک در نيل به اهداف عالي سازمان، تأثير بسزايي داريد.
من به وجود شما افتخار مي‌کنم و برايتان آرزوي سلامتي و عزت روزافزون دارم. خودتان را باور داشته باشيد چون شما قدرتي بي‌انتها داريد و تا زماني که اين خصلت و رويه را دنبال کنيد در مجموعه ما به عنوان يکي از اعضاي اصلي حضور خواهيد داشت.
هيچ‌گاه شأن انساني خودتان را با موقعيت‌هاي دنيايي نسنجيد، شما به حکم انسان بودن، ارزشمند هستيد. به واقعيت ارزشي خودتان پي ببريد و قدر تک تک لحظاتتان را بدانيد، چون هر کدام از اين دقايق فقط يک‌بار در زندگي شما تکرار مي‌شود، پس براي رشد و تعالي انساني خودتان از آنها بهره ببريد.
موفق و کامياب باشيد.

 

ابوطالب صارمي 
 يازدهم ارديبهشت 97