رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به سرطان

تاریخ 1396/11/05 زمان 17:06:16 بازدید 783

رژیم غذایی ویژه بیماران مبتلا به انواع سرطان نوعی


رژیم غذایی ویژه بیماران مبتلا به انواع سرطان نوعی تغییر درمصرف مواد غذایی است که به بیمار کمک می‌کند تا از عوارض شیمی درمانی و اشعه درمانی کاسته شده و از کاهش وزن نیز جلوگیری کند. 

 

چرا رژیم غذایی در این بیماری مهم است؟
از آنجا که درمان‌های تسکینی کنترل سرطان ممکن است عوارض متعددی در بیماران ایجاد کند به علت اینکه در اغلب موارد وزن بیماربه شدت کاهش می‌یابد ادامه  درمان را با مشکل مواجه می‌کند. در کنار کاهش وزن بروز این عوارض وعدم کنترل آنها موجب می‌شود که بیمار دچار مشکلات روحی شده واز کیفیت زندگی او کاسته شود. بنابراین کنترل عوارض ناشی از درمان به بیمار کمک  خواهد کرد که طول دوره درمان را به راحتی طی کرده و دچار مشکلات متعدد تغذیه‌ای و روحی نشود. 
توصیه‌هایی برای پیشگیری از کاهش وزن: 
- زمان‌بندی برای مصرف غذاها و میان وعده‌ها باید به گونه‌ای باشد که تنها در زمان گرسنگی غذا نخورید بلکه در فواصل زمانی معینی از یک ماده غذایی استفاده کنید زیرا ممکن است طبق روال طبیعی احساس گرسنگی نکنید.
- در میان‌وعده‌ها بهتر است از انواع مواد غذایی پر پروتئین و پر کالری از قبیل انواع فرنی‌ها و دسر‌های پر کالری، انواع معجون‌ها، نوشیدنی‌های پر کالری و پر پروتئین، ساندویچ‌ها، انواع مغز‌ها، سوپ‌های خامه‌ای، غلات صبحانه و انواع سبزیجاتی که همراه با کره یا مارگارین پخته شده‌اند استفاده کنید. برای افزایش کالری غذاها می توانید کمی روغن زیتون به آنها اضافه کنید.
- بهتر است در تهیه غذا از انواع ادویه‌جات تازه و سایر طعم‌دهنده‌ها استفاده کنید تا میل و اشتهای بیشتری به خوردن غذا پیدا کنید. تا زمانی که ملزم به کاهش میزان نمک دریافتی نباشید می‌توانید از نمک در تهیه غذا استفاده کنید.
- ممکن است در هنگام صبح اشتهای بیشتری نسبت به سایر اوقات روز داشته باشید؛ بنابراین بهتر است که در آن زمان غذای بیشتری  مصرف کنید.