شما اين اشتباهات را مرتكب نشويد

تاریخ 1396/11/05 زمان 17:04:57 بازدید 768

نگاهي به اشتباهات بهداشتي متداول بعد از 30 سالگي


چشم پوشی از 
سوخت وساز بدن
با بالا رفتن سن، سوخت وساز بدن کاهش می یابد ودليل آن هم موارد گوناگوني از جمله ژنتیک، هورمون ها، رژیم غذایی و... می باشد. در این میان چربی بدن بعد از سن 30 سالگی رو به افزایش می رود. انجام تمرینات قدرتی علاوه بر حفظ توده عضلانی منجر به افزایش متابولیسم بدن می شود. پرهیز از غذاهای فرآوری شده ورعايت رژیم های مبتنی بر پروتئین های بدون چربی، امگا3 موجود در ماهی ،آجیل وهمچنین مصرف میوه ها وسبزیجات نيز از عوامل ديگر افزایش متابولیسم بدن به شمار مي روند.

عدم غربالگری به موقع
غربالگری مشکلات سلامتی بعد از سنین 30 سالگی ضروری است از جمله فشار خون بالا وکلسترول بالا. در حالت ایده آل زنان باید غربالگری را ازسن 20 سالگی به بعد شروع کنند. برنامه غربالگری پانل چربی شامل کلسترول تام، ال دی ال، اچ دی ال وتری گلیسیرید ضروری است. 

پرهیز از سلامت پوست
آکنه بزرگسالان یک مشکل بهداشتی مخصوص زنان بالای 30 سال است که از طریق استرس، رژیم غذایی وعوامل هورمونی خود را نشان می دهد. بزرگترین اشتباه زنان برای درمان آکنه متوسل شدن به مواد شیمیایی طراحی شده برای پوست نوجوانان است. درعوض استفاده از پاک کننده های ملایم پوست، کرم رتینوئید ویا لوسیون ها می توانند مناسب باشند. البته استفاده از کرم‌های ضدآفتاب نباید فراموش شود. آسیب های خورشید از 30 سالگی به بعد باعث افزایش چین وچروک های پوستی می شوند. 

عدم اهمیت به توده عضلانی
اگرچه ورزش هوازی برای حفظ سلامت قلب وعروق بسیار مهم است وخطر ابتلا به انواع سرطان ها وآلزایمر را کاهش می دهد، اما انجام ورزش های قدرتی برای حفظ توده عضلانی را دراین میان را نمی توان کم اهمیت دانست. از سن 30 سالگی به بعد توده عضلانی بدن به اندازه 5 درصد کاهش می یابد. برای کمک به حفظ ماهیچه های قوی در این سنین ترکیب فعالیت های هوازی وآموزش قدرت ضروری است وباعث بازسازی وتقویت بافت عضلانی می شود.

سیگار کشیدن
سیگار بر همه جنبه های سلامتی تاثیرات منفی دارد. ترک سیگار در زنان قبل از 40 سالگی، خطر مرگ ومیر ناشی از بیماری های مرتبط با دخانیات را تا 90 درصد کاهش می‌دهد.