آنچه بايد از لوبيا پلو بدانيد

تاریخ 1396/11/02 زمان 16:31:16 بازدید 1143

به بهانه ي برنامه ي غذايي امروز بيمارستان


به طور کلی لوبیا دارای انواع سفید، قرمز، چشم بلبلی، چیتی و ... است. تا وقتی که لوبیا، سبز و تازه است در گروه سبزیجات جای دارد، ولی وقتی غلاف و دانه‌ های آن خشک شود جزء گروه حبوبات یا بهتر است بگوییم جزو بنشن‌ ها محسوب می‌ شود. 
خوب است بدانید لوبیا سبز در مقایسه با لوبیا خشک کالری بسیار کمی دارد به طوری که در 100 گرم آن تنها 30 کالری انرژی نهفته است، در حالی که 100 گرم لوبیا قرمز و سفید خشک 340 کالری و لوبیا چشم ‌بلبلی 130 کالری انرژی دارد. 
البته ناگفته نماند هنگام طبخ از مقدار کالری انواع لوبیا اندکی کاسته می ‌شود. در کل لوبیا سرشار از ویتامین‌ های A، B، C و مواد معدنی آهن، فسفر، کلسیم و پتاسیم است. البته بد نیست بدانید لوبیا خشک فاقد ویتامین C بوده اما از نظر پروتئین و ویتامین E غنی‌ تر است. لوبیا سبز با این که از کالری کمی برخوردار است از نظر تغذیه ای بسیار مقوی می‌ باشد. 
- کمک به استخوان سازی
- حمایت از سیستم قلبی ـ عروقی
- ارتقاء سلامتی روده و جلوگیری از یبوست
- خاصیت ضد التهابی
- آهن برای تامین انرژی
- تقویت سیستم ایمنی

توصیه ها:
  برای خرید لوبیا سبز بهتر است آن دسته از آن ها را انتخاب نماییم که غلاف آن ها سبز باشد و دارای پوستی لطیف و بدون نقطه های قهوه ای بوده و ترد و تازه باشند.
مدت نگهداری لوبیا سبز در یخچال در صورتی که آن را در کیسه محبوس نکنیم 3 تا 4 روز و در فریزر به صورت وکیوم 1 تا 6 ماه است. البته انجماد طولانی می‌‌ تواند تا حدودی از ویتامین C و اسیدفولیک این سبزی بکاهد و طعم و مزه آن را نامطلوب و تند سازد. لذا بهتر است در هر فصلی از سبزی‌ های تازه آن فصل استفاده کنیم و مصرف سبزی‌‌ های منجمد را به حداقل برسانیم.
بهترین روش طبخ لوبیا سبز، بخارپز کردن آن است و لذیذترین غذایی هم که می‌ توانید از آن تهیه کنید، لوبیا پلو است. در اثر مخلوط کردن لوبیا با برنج پروتئین آن کامل شده و قدرت جذب آن در بدن بالا می ‌رود. از سوی دیگر افزودن دارچین و گوجه فرنگی تازه را به این غذا توصیه می ‌کنیم.
گوجه‌فرنگی در غذاهایی از این دست می‌تواند به عنوان یک رنگ دهنده طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. با علم به این موضوع که لیکوپن یا همان رنگدانه طبیعی موجود در گوجه‌فرنگی که خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد، با حرارت دیدن، بهتر جذب می‌شود. جالب است بدانید که در هر ۱۰۰ گرم از این سبزی ۶۲۰ میکروگرم لیکوپن موجود بوده که دریافت مرتب آن با کاهش کلسترول بد خون، از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند. به علاوه در مطالعه‌ای مقایسه‌ای دیده شده آقایانی که در برنامه غذایی‌شان در هفته ۱۰ واحد گوجه‌فرنگی می‌خورند، نسبت به کسانی که در هفته تنها یک واحد از این سبزی مصرف می‌کنند، کمتر به سرطان پروستات مبتلا خواهند شد و این موضوع به وجود این آنتی اکسیدان در گوجه فرنگی باز می‌گردد.
همجنين اين غذا به دليل دارا بودن گوشت كه ارزش پروتئيني بالايي دارد براي همه ي گروه هاي سني مخصوصا كودكان، مادران باردار و شيرده توصيه مي شود.