درسنامه‌ی طب تولید مثل به مرحله‌ی نهایی جایزه کتاب سال ایران راه یافت

تاریخ 1396/11/02 زمان 16:25:01 بازدید 758

به گزارش صارم و به نقل از خبرگزاری تسنیم سی‌و‌پنجمین ...


به گزارش صارم و به نقل از خبرگزاری تسنیم سی‌و‌پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی کتاب سال ایران، با معرفی آثار برگزیده به مرحله‌ی نهایی رسیده است. 
نامزدهای جایزه‌ی کتاب سال ایران در بخش علوم‌پزشکی، از بین ۱۹۷ اثر انتخاب شده‌اند که در این میان کتاب درسنامه‌ی طب تولید مثل، تألیف دکتر ابوطالب صارمی به عنوان یکی از آثار برجسته‌ی علمی به چاپ رسیده در کشور، قرار دارد. کتاب درسنامه‌ی طب تولید مثل تنها کتاب تألیفی حوزه‌ی طب تولید مثل به زبان فارسی است که در آن تمام مباحث مرتبط با طب تولید مثل به صورت جامع و کاربردی به رشته‌ی تحریر در آمده است. دکتر ابوطالب صارمی در این خصوص می‌گوید: «این کتاب حاصل بیست سال تلاش و تحقیق مستمر بوده است. طب تولید مثل از آن دسته علومی است که آینده‌ جامعه با آن ساخته می‌شود. بدون شک اگر تحقیقات و‌ مسایل علمی منتشر شده‌ی خارج از کشور به صورت ترجمه، فصل‌الخطاب قرار گیرد نمی‌توان انتظار داشت که نتایج مطلوبی حاصل شود. چون هر کشوری با توجه به شرایط اجتماعی؛ محیطی و جغرافیایی ویژه‌ای که دارد باید از دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های خاصي بهره بگیرد که با توجه به آن ویژگی‌ها بومی‌سازی شده‌اند.‌ من در این کتاب با اصل قراردادن شرایط حاکم بر جغرافیا؛ فرهنگ و شرایط محیطی ایران تمام مباحث علم طب تولید مثل را بر طبق مستندات آماری و تحقیقات چندین ساله به زبان فارسی نوشته‌ و از تجربیات چند دهه‌ طبابت در این مملکت بهره برده‌ام. کتاب‌های مرجع ترجمه شده، تنها به ترجمه‌ی علمی و موضوعی پرداخته‌اند که نویسنده‌ی اصلی، آن را منطبق بر شرایط حاکم در جامعه‌ی غربی نوشته است. ناگفته پیداست که شرایط جامعه ما با آنها متفاوت بوده و نمی‌توان تمام آن موارد را در ایران پیاده کرد. درسنامه‌ی طب تولید‌ مثل ، هم در نگارش و هم در گردآوری مطالب به شیوه‌ای عمل کرده است که یک پزشک ایرانی می‌تواند از آن بهره‌مند شود. این کتاب در واقع در بردارنده‌ی تمام مباحث مرتبط با طب تولید مثل است.»
 شایان ذکر است که جایزه‌ی کتاب سال ایران در رشته‌های مختلف، برترین و کامل‌ترین کتاب‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد که برای امسال، از بین تمام کتاب‌های منتشر شده‌ی علوم پزشکی، 5 کتاب به عنوان نامزدهای نهایی دریافت این جایزه، برگزیده شده‌اند که درسنامه‌ی طب تولید مثل یکی از آنها می‌باشد.