فاطمه کاظمی: پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما هستیم

تاریخ 1396/10/29 زمان 13:17:26 بازدید 767

گفت‌وگو با فاطمه کاظـــــــمی به بهانه هفته تغذیه


چند روزی است که با توجه به هفته‌‌ی تغذیه‌ سالم، برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای در حوزه‌ی تغذیه در بیمارستان، در حال انجام است که از جمله‌ی آن می‌توان به انعکاس پیام‌های آموزشی در روزنامه‌ی صارم و همچنین جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری نمکدان‌ها از میز غذای رستوران اشاره کرد. این دو سوژه به خودی خود کافی بود تا امروز سری بزنیم به همکاران تلاشگرمان در واحد تغذیه و رستوران. کسانی که اگرچه کمتر دیده می‌شوند، اما حاصل دست‌رنج آنها را هر روز نوش‌جان می‌کنید و هنر آشپزی آنها زینت‌بخش میز ناهار و شام رستوران بیمارستان صارم است. در ادامه، گزیده‌ی گفت‌و‌گوی ما با مسئول واحد تغذیه سرکار خانم فاطمه کاظمی را از نظر می‌گذرانید. 

خانم کاظمی با سلام. به عنوان اولین سوال بفرمائید در هفته‌ی تغذیه‌ی سالم چه برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده‌اید؟
- اولین برنامه‌ی ما حذف مواد مضر از میز غذا بود که نمک به عنوان یکی از اصلی‌ترین آنها شناخته می‌شود. در طول این چند روز همکاران محترم سوالات زیادی را در این مورد از ما پرسیده‌اند که در اینجا پاسخ همه‌ی آنها را می‌دهم. دلیل این کار، انجام اقدامی فوری و البته تأثیرگذار در جهت اجرای سیاست تغذیه‌ی سالم بود. نمک به عنوان یکی از مواد مضر می‌تواند سلامتی افراد را تهدید کند البته فراموش نکنید مقدار مشخصی از آن در حدود 5 گرم در روز، مورد نیاز بدن است اما مشکل اینجاست که معمولا ما ایرانی‌ها بیش از این مقدار مصرف می‌کنیم. به همین جهت برای کاهش مصرف مستقیم نمک، نمکدان‌ها را در رستوران بیمارستان در این هفته جمع‌آوری کرده‌ایم. 
یک سوال غیرکاری بپرسیم. واقعا دستورالعمل‌هایی که راجع به افراد دیگر به اجرا در می‌آورید در زندگی شخصی خودتان هم اجرا می‌شود؟
- (با خنده) سعی می‌کنم اجرا کنم هرچند بعضی وقت‌ها ممکن است تنظیم مقادیر مجاز از دست ما هم خارج شود اما واقعا همیشه سعی داشته‌‌ام در زندگی شخصی نیز پایبند اصول علمی و دستورات تغذیه‌ای سالم باشم. 
سوال دیگر ما ممکن است سوال تعداد زیادی از همکارانمان باشد. برنامه‌ی غذایی بیمارستان چگونه تنظیم می‌شود؟
- در درجه‌ی اول ما با توجه به نظراتی که هر 6 ماه یک‌بار جمع‌آوری می‌شود، برنامه‌‌ریزی می‌کنیم. سعی می‌کنیم غذاهای پرطرف‌دار را در برنامه بیشتر تکرار کنیم. در کنار این موضوع نظرات کارشناسی و مسائل بهداشتی و اصول تغذیه‌ی سالم هم شاخص‌های دیگر ما برای چیدن برنامه‌ی غذایی می‌باشد. مثلا تا یک سال قبل سبزی خوردن در برنامه‌ی غذایی ما بود اما با توجه به مسایل بهداشتی که در شست‌وشوی سبزی خوردن در حجم زیاد ممکن است به وجود بیاید آن را از برنامه حذف کردیم. یا غذاهایی مثل مرغ ترش و کباب کوبیده که طرفداران بیشتری دارد را بیشتر از سایر غذاها تکرار می‌کنیم. 
حالا که از تغذیه‌ی سالم صحبت می‌کنیم راجع به هرم غذایی استاندارد نیز توضیحاتی بفرمائید. 
- هرم غذایی مناسب هرمی است که در آن تناسب، تعادل و تنوع رعایت شود. میوه، سبزیجات، کربوهیدرات، لبنیات و پروتئین باید جزو مواد غذایی مصرفی روزانه‌ی هر فرد باشد. در کنار تنوع در مصرف گروه‌های مختلف غذایی توجه به حجم استفاده شده نیز بسیار مهم است. با در نظر گرفتن این اصول، هرکسی می‌تواند بر روش تغذیه‌ای خودش نظارت کند و در جهت سلامت خود و خانواده‌اش گام بردارد. 
در مورد اعمال نظر همکاران در خصوص برنامه‌های غذایی توضیح بفرمائید که چه پیشنهاداتی به اجرا در می‌آید و کدامیک از پیشنهاد غیر قابل اجراست؟
- ما تمام پیشنهادات را می‌خوانیم ولی قبول کنید که همه‌ی آنها قابل اجرا نیستند. به عنوان مثال خیلی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند برای ناهار غذایی انتخاب شود که یا با نان سرو می‌شود و یا به صورت خوراک باشد که این امر اعتراض تعدادی دیگر از همکاران را در پی خواهد داشت. به همین جهت نمی‌توانیم این قبیل پیشنهادات را اعمال کنیم. 
چند روز قبل برگه‌‌های نظرسنجی را بین همکاران توزیع می‌کردید. بازخوردی که از آن گرفتید چه بود؟
- آن برگه‌ها را تک‌تک خواندم اما چیزی که به بهبود مسایل واحد تغذیه کمک می‌کند این است که هر کسی نقدی می‌کند در جهت رفع همان موضوع، پیشنهادی هم مطرح کند. به عنوان مثال در خصوص تنوع غذاها مواردی مطرح شده است اما هیچ پیشنهادی که قابل اجرا باشد به ما نرسیده است. مطمئن باشید که تمامی پیشنهادات همکاران عزیز را با دل و جان پذیرا هستیم و در صورت امکان حتما اجرا خواهیم کرد.  
در مورد همکارانتان در واحد تغذیه صحبت کنید. اینجا حجم کار زیادی دارد. پرسنل شما چگونه می‌توانند آن را مدیریت کنند؟
- درست است که حجم کار بالاست اما مسئولیت‌پذیری پرسنل واحد تغذیه باعث شده است تا این حجم به خوبی به انجام برسد. نکته‌ای که ما را مقداری تحت فشار قرار می‌دهد مراجعه‌ی همکاران بخش‌های دیگر برای میل کردن وعده‌های غذایی در ساعات غیر متعارف است. طبق اعلام قبلی، همکاران می‌توانند در ساعات مشخص شده از فضای رستوران برای غذا خوردن استفاده کنند اما در بعضی موارد همکاران در خارج از ساعات اعلام شده به رستوران مراجعه می‌کنند. خواهشی که داریم این است که برای بهبود روند کار واحد تغذیه این مساله را رعایت کنند. در ارائه خدمات واحد تغذیه، من تنها نیستم و واقعا از تلاش و همکاری تمام پرسنل این واحد سپاسگزارم که با همدلی و همکاری، شرایط سخت کاری را آسان می‌کنند.
ممنون که با ما هم‌صحبت شدید. لذت بردیم و سپاس بابت اين که با تدابیر خاص خودتان در برنامه‌ی غذایی هفتگی به فکر سلامتی پرسنل هستید.
- متشکرم از شما و همه‌ی همکاران که به ما انرژی می‌دهند.