هركه قندش بیــــش دردش بيشتر

تاریخ 1396/10/16 زمان 18:25:05 بازدید 968

عادت غذایی خاص، از جمله افراط در مصرف مواد چرب، شکلات ...


عادت غذایی خاص، از جمله افراط در مصرف مواد چرب، شکلات، نوشابه‌های گازدار، چیپس و همچنين عدم تحرک از عوامل موثر در بروز اضافه وزن و چاقی نوجوانان است. چاقی زمینه‌ساز انواع بیماری‌های متابولیک مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت، افزایش فشار خون و انواع سرطان‌ها می‌باشد.

چگونه مصرف قند و شكر را كاهش دهيم؟
مصرف انواع شیرینی، شکلات، آب‌نبات، کیک‌های شکلاتی، بیسکوئیت‌های کرم‌دار و بستنی را محدود کنید.از نان و پنیر کم‌نمک، انواع میوه‌ها و سبزی‌های تازه، میوه‌های خشک، آب‌ میوه‌ی‌ طبیعی، مغزها مانند پسته، گردو و بادام کم‌نمک به جای انواع شیرینی، کیک، شکلات و دسر‌های شیرین استفاده کنید. از آب معدنی، آب میوه‌های طبیعی و دوغ کم‌نمک به جای مصرف انواع نوشابه‌های گازدار، شربت و آب‌میوه‌های صنعتی استفاده کنید. به جای انواع شیرهای طعم‌دار، از شیر ساده کم‌چرب استفاده کنید.

راه ورود نمك به بدنتان را ببنديد

از گذاشتن نمکدان در سفره خودداری نمایید. برای بهبود طعم غذا و کاهش نمک از سبزی‌های معطر تازه یا خشک مانند (نعناع، مرزه، ترخون، ریحان و ...) یا سیر، پیاز، لیموترش تازه و آب نارنج استفاده نمائید.  مصرف سوپ‌های آماده، سس‌ها (سس مایونز، سس سالاد و سس کچاپ) محصولات فرآوري شده مثل فست فود‌ها (پیتزا، همبرگر، سوسیس و کالباس) و غذاهای کنسرو شده را در برنامه‌ی غذایی روزانه کاهش دهید. مصرف انواع شورها و ترشی‌ها را محدود کنید. از مصرف تنقلات شور (پفک، چیپس، چوب شور و سایر تنقلات کم ارزش غذایی و شور) خودداری کنید. از ذرت و حبوبات بو داده خانگی کم نمک مانند عدس برشته شده‌ی کم نمک، مغزها مانند پسته، گردو، فندق و بادام از نوع بو نداده و کم نمک، به عنوان میان وعده در برنامه غذایی روزانه استفاده کنید. از لقمه‌های خانگی نان کم نمک و پنیر کم نمک، نان و تخم‌مرغ و گوجه فرنگی به عنوان میان وعده در برنامه غذایی روزانه استفاده کنید.