مهربانی کنید تا مهربانی ببینید

تاریخ 1396/10/15 زمان 10:46:55 بازدید 707

گاهی اوقات که تجربه‌ی روزهای نخست کاری و آموزشی‌ام را که مرور می‌کنم ...


گاهی اوقات که تجربه‌ی روزهای نخست کاری و آموزشی‌ام را که مرور می‌کنم، به این نتیجه می‌رسم که رویاهای انسان در گذر زمان دست‌خوش تغییرات زیادی می‌شود و اصلا ممکن است بعد از گذشت چندین سال، آرزوها و رویاهای ما به کلی جایشان را به تفکرات جدید بدهند. این تغییر لازمه‌ی تداوم نظام هستی است. اما نکته‌ی قابل تأمل آن است که بخشی از چیزهایی که به فراموشی سپرده می‌شوند جزو اولویت‌های ما بوده‌اند. البته قبول دارم‌که در گذر زمان ممکن است انواع نیازهای مادی و فردی و‌ اجتماعی ما را به این سمت سوق دهد، اما هرچه‌قدر هم که کفه‌ی ترازو به سمت این نیازها سنگینی کند، نمی‌توانم بپذیرم که شاخص‌های ارزشی ما تحت تأثیر قرار گیرد. یکی از این ارزش‌ها، تعریفی است که هرکدام از ما در روزهای ابتدایی شروع به کار از آینده خودمان در این جایگاه از خودمان داشتیم. شک ندارم همکاران پرستار من روزهای اول که وارد دانشگاه شده بودند، آنچنان خودشان را در تفکرات شیرین و روشن شغل پرستاری غوطه‌ور کرده بودند که از این کار تندیسی مقدس در ذهنشان ساخته بودند. بدون شک سایر پرسنل و همکاران در جایگاه‌های دیگر نیز این احساس را داشته‌اند.
به یاد داشته باشیم که ما تنها در صورتی احترام خواهیم دید که خودمان ابتدا احترام بگذاریم. وقتی در جایگاهی قرار می‌گیریم که به خودمان؛ طرف مقابل و شرایط و حتی سختی‌های کار احترام می‌گذاریم، در واقع وزنه‌ی شخصیتی خودمان را سنگین‌تر کرده‌ایم. آنگاه طرف مقابل هم لاجرم با ما برخوردی محترمانه خواهد داشت.
اگر ما قداست کلام را رعایت کنیم و کلمات را بدون شتابزدگی ادا کنیم و یا همیشه حق را به مخاطب و مراجعه‌کننده بدهیم و سعی کنیم به وقت خودمان؛ همکارمان و مراجعه‌کنندگان احترام بگذاریم و‌ برای آن ارزش قائل شویم، نمونه‌ی کامل یک رفتار اجتماعی را در محیط کار به اجرا درآورده‌ایم. آن گاه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که دیگران هم ما را در جایگاه خودمان بپذیرند.
شک نکنید اگر این کارها را درست انجام دهیم هم خودمان از جایگاهی که در آن قرار داریم احساس رضایت می‌کنیم و هم در ذهن مخاطب خاطره‌ی زیبایی ثبت خواهیم کرد. مهربانی در وجود انسان‌ها تکثیر می‌شود وقتی شما به کسی مهر می‌ورزید، آن را چند برابر دریافت می‌کنید. نعمت بزرگی  است که امروز ما می‌توانیم چشم در چشم برترین مخلوق خدا از کارش گره‌گشایی ‌کنیم. اگر به کار اینگونه فکر کنیم، کار و سختی‌هایش برایمان لذت‌بخش خواهد شد و حواشی ایجاد شده در آن، ذهنمان را آشفته نخواهد کرد، پس مهربانی کنید تا مهربانی ببینید. به یاد داشته باشید که من و شما هرکداممان به تنهایی می‌توانیم ردی از خودمان برجا بگذاریم که تا مدتها از ما به نیکی یاد شود. 


گیتا محمدظاهری
۱۳۹۶/۱۰/۱۳