پزشک خوب یک شنونده‌ی خوب است

تاریخ 1396/10/06 زمان 15:24:12 بازدید 853

سری جدید کلاس آموزشی فلوشیپ


سری جدید کلاس آموزشی فلوشیپ، از امروز صبح در مرکز همایش‌های بیمارستان صارم شروع شد. دکتر صارمی در این کلاس از ضرورت ارتباط درست و موثر با بیمار سخن گفتند و با تأکید بر شنیدن تمام سخنان بیمار توسط پزشک، گفت: «یک پزشک خوب در درجه‌‌ی اول باید شنونده‌ی خوبی باشد. لازم است تمام حرف‌های بیمار را کامل بشنوید. همین نکته می‌تواند در ارتباط درست و اصولی شما با بیماران، نقش اساسی داشته باشد. 
تا با بیمار به خوبی ارتباط عاطفی برقرار نکنید و حس اعتماد وی را جلب نکنید نمی‌توانید راه درست درمان را پیدا کنید.»
دکتر صارمی در ادامه افزود: «وجود انسان از 3 بعد جسم و جان و روح تشکیل شده‌است. پزشک باید اشراف کامل نسبت به همه‌ی این موارد داشته باشد. سلامت جسم و جان و روح با هم می‌تواند یک بیمار را درمان کند.»
شرح‌حال‌گیری درست یکی از اصلی‌ترین اقدامات  پزشک در روند پذیرش و درمان بیمار است. دکتر صارمی با اشاره به این موضوع خطاب به حضار در کلاس گفت: «فراموش نکنید اولین اقدام در انتخاب راه درست درمان، شرح‌حال‌گیری درست است. با یک شرح حال‌گیری درست می‌توان بسیاری از ابهامات و سوالات پیش‌آمده را پاسخ داد. پزشک در شرح‌‌حال‌گیری سوالاتی را مطرح می‌کند که در ادامه، نقاط مبهم را روشن می‌کند و با استفاده ار پاسخ‌های بیمار می‌تواند تشخیص درست دهد.»
پدر علم IVF ایران با مشارکت دادن اعضای حاضر در کلاس در مباحث ارائه شده به صورت پرسش و پاسخ بحث را ادامه داد و در نهایت با نمـایش دادن فیلمی از روزهای ابتدایی ورود و شکل‌گیری IVF در ایران، این کلاس را به پایان رساند.
لازم به ذکر است از این به بعد هر هفته روزهای سه شنبه این کلاس ادامه پیدا می‌کند و در چند جلسه متوالی به بررسی ابعاد مختلف درمان نازایی پرداخته خواهد شد.