تغذیه و نقش آن در بارداری

تاریخ 1396/10/06 زمان 14:56:39 بازدید 913

سمینار یک روزه‌ی تغذیه در بارداری توسط استادیار دانشگاه تهران ...


دکتر نوروزی متخصص داخلی و فلوشیپ بیماری‌های متابولیک که برای پزشکان و پرسنل درمان بیمارستان صارم سخن می‌گفت. در این جلسه‌ی آموزشی با اشاره به نقش تغذیه در بارداری و قبل و بعد از آن گفت: «تغذیه از پارامترهای غیرقابل انکار برای حفظ سلامت مادر و نوزاد در دوران بارداری به شمار می‌رود و هرگونه سهل‌انگاری در مورد آن، عوارض و پیامدهایی ناگواری را به دنبال خواهد داشت.»
این استادیار دانشگاه در ادامه افزود: «علم تغذیه یکی از علوم مهم در مراقبت‌های دوران بارداری است. اگر مادر با اصول تغذیه ای در این دوران آشنا باشد و پزشک معالج او نیز راهنمایی های لازم را در این زمینه به وی انتقال دهد. بدون شک بارداری سالم‌تری را تجربه خواهد کرد.»
دکتر نوروزی خاطرنشان کرد، علم تغذیه یک علم کاملا جداست و تنها به تصور اینکه بعضی موارد را در مورد آن مطالعه کرده ایم نمی‌توانیم آن را ساده فرض کنیم. امروزه در اکثر کشورهای دنیا این بخش بسیار اهمیت پیدا کرده است و نیاز است که در ایران هم این اتفاق بیفتد.
ایشان همچنین در ادامه با اشاره به عوارض و پیامدهای تغدیه‌ی نا‌مناسب در دوران بارداری، افزود رعایت نکردن رژیم‌های غذایی و همچنین استفاده از مواد غذایی دارای کربوهیدرات به میزان زیاد باعث شده است تا بروز چاقی در میان خانم‌های باردار در سال‌های اخیر افزایش پیدا کند. این آمار در استان های مختلف فرق می‌کند اما چیزی که ما را نگران کرده است، گسترش اضافه وزن و چاقی در این گروه پرخطر است. مادران باردار با توجه به ویژگی‌هایی که در این دوران دارند لازم است تحت مراقبت‌های خاص و رژیم‌های غذایی مناسب این دوران قرار بگیرند و هرگونه بی‌توجهی نسبت به آن، منجر به عوارض و پیامدهای ناگوار خواهد شد. دکتر نوروزی که دکترای تغذیه را از کشور انگلستان اخذ نموده است در آینده‌ای نزدیک در بیمارستان صارم فعالیت خودشان را آغاز خواهند کرد و به جمع خانواده‌ی بزرگ صــــارم می‌پیوندند.