تفسیر ABG در کلاس آموزشی

تاریخ 1396/10/06 زمان 14:48:52 بازدید 653

اسیدیته‌ی مایعات بدن تأثیر زیادی روی توانایی سلول‌ها و عملکرد ...


اسیدیته‌ی مایعات بدن تأثیر زیادی روی توانایی سلول‌ها و عملکرد طبیعی سیستم‌های بدن انسان دارد. اگر میزان این اسیدیته در بدن از حالت طبیعی خارج شود فعالیت آنزیمی و ترکیب اکسیژن با هموگلوبین دست خوش تغییر می‌شود.
دکتر صامت متخصص بیهوشی در بخش‌هایی از سخنانش در کلاس امروز صبح تفسیر ABG با اشاره به نکات فوق افزود: « تنظیم PH در بدن توسط سیستم‌های فیزیولوژیک انجام می‌شود. سیستم تامپونی بافری، سیستم بافری بی‌کربنات، سیستم تنفسی و سیستم کلیوی، سیستم‌های تنظیم کننده‌ی PH بدن به شمار می‌روند.»
دکتر صامت در ادامه با تأکید بر لزوم دقت و بالا بردن آمادگی پزشک در کلاس‌های بازآموزی یادآور شد: «در بعضی شرایط پزشک امکان استفاده از انواع تجهیزات و امکانات به روز را ندارد مثلا در مواجه شدن با شرایط اضطرار یا زمانی که به هر دلیلی پزشک مجبور است در مناطق محروم خدمت کند ممکن است همه‌ی ابزارهای لازم در اختیار نباشد پس لازم است از قبل و با استفاده از کلاس‌های بازآموزی آمادگی لازم را پیدا کنند. نکته‌ی جالب توجه این است که پزشک باید از ساده‌ترین روش‌ها که برای خودش و با توجه به تجارب قبلی آموزش دیده است به تشخیص برسد.
ایشان در ادامه به پارمترهای اصلی جهت تفسیر گازهای خون شریان ABG اشاره کرد و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
این کلاس با همت سوپروایزر آموزشی بیمارستان سرکار خانم طاهری برگزار شد.