IVF چه بود؟ چه شد؟

تاریخ 1396/10/06 زمان 14:44:39 بازدید 512

رویایی که آن روزها وجود داشت ...


از ورود و شکل‌گیری IVF در ایران بیش از سه دهه می‌گذرد. 
سالهایی‌که هر‌روزش یادآور داستان‌های زیادی است. آن زمان کسی فکر نمی‌کرد علم نوپای IVF به جایگاهی برسد که ناباروری را درمان کند. رویایی که آن روزها وجود داشت، امروزه به واقعیتی انکار ناپذیر تبدیل شده است. اما در تمام این سالها چه بر سرِ این علم آمده است را اگر بخواهیم مورد بحث قرار دهیم ساعت‌ها که هیچ، روزها و ماه‌های زیادی برای بازگو کردن آن کم است. داستانی که در کلاس دیروز گروه نازایی بیمارستان صارم بخش‌هایی از آن در قالب یک مستند روایت شد. مستندی که حکایت تولد اولین دوقلوهای به دنیا آمده با استفاده از روش‌های کمک باروری را به تصویر کشیده بود. جذاب بود و خاطره‌انگیز. آن هم اگر از نگاه کسی به این تصاویر بنگریم که خودش لحظه‌لحظه‌ی آن را زندگی کرده است. داستان از این قرار بود که بعد از پایان کلاس آموزشی روش‌های کمک باروری و پیشرفت‌های نوین آن، مستندی نمایش داده شد که مربوط به 30 سال پیش بود و در آن، داستان اولین IVF موفقیت‌آمیز دکتر صارمی و تیم همراهش نمایش داده می‌‌شد. یک جمله از آن مستند در میان همه‌ی صحبت‌ها و گفته های ضبط شده بیشتر خودنمایی می کند آن هم دقیقا بعد از تولد دوقلوهای حاصل از IVF بود که دکتر صارمی با لبخند همیشگی می‌گوید « شاید تولد بچه‌ی خود آدم اینقدر لذت نداشته باشد.»
و این عشق و علاقه است که از آن روز تا‌کنون موفقیت‌های دیگر را تضمین کرده است. راهی که فراز و فرودهای زیادی داشته است اما چون از این کار عشق زاییده می‌شد هرروز دکتر صارمی را علاقه‌مندتر کرده است. در خلال نمایش مستند دیروز، تصاویر ضبط شده از عکس العمل‌های حضار دیدنی بود.تعدادی از پزشکان طوری محو مستند شده بودند که انگار تمام آن لحظات را در کنار این تیم حضور داشتند. بعد از پایان این فیلم دکتر صارمی در رابطه با آن گفت: « تمام تصاویری که دیدید برای ما و تیم همراهمان هم جذابیت وصف ناپذیری داشت و هم استرسی غیرقابل وصف. تصور کنید اولین IVF ایران در حال انجام است. فرآیندی که در آن روزها هیچ کس آن را آنطور که امروز هست، قبول نداشت و قبول کنید کار بسیار سختی بود. از یک طرف نگران بودیم مشکلاتی برای جنین‌ها به وجود بیاید و از طرف دیگر تا آن موقع تجربه‌ی مشابهی در ایران ثبت نشده بود تا از آن الهام بگیریم.  واقعا اولین‌ها همیشه سخت و البته ماندگار خواهد بود. من اکنون پس از گذشت 30 سال هنوز هم لحظه‌لحظه ی آن از ذهنم پاک نشده و نخواهد شد. اینها را برایتان بازگو می کنم تا بدانید علم وسیع IVF و روش‌های کمک باروری به راحتی تکامل پیدا نکرده است و بیش از سه دهه است که لحظه‌لحظه‌ی زندگی‌ام را به خودش اختصاص داده است و خوشبختانه امروز آن‌قدر گستره شده است که در جاهای مختلفی از این سرزمین شاگردان تربیت شده‌ی ما به مردم خدمت می‌کنند. اینها دستاورد من از سالهای طبابت بوده است و حاضر نیستم آن را با هیچ چیزی در دنیا عوض کنم.» 
لازم به ذکر است قبل از نمایش این مستند، کلاس آموزشی درمان‌های کمک باروری و پیشرفت های نوین در این حوزه با شرکت تعداد زیادی از پزشکان و پرسنل کلینیک نازایی بیمارستان توسط ستاد آموزش بیمارستان برگزار شد.