خدمات دندانپزشکی بیمارستان صارم درهیچ بیمارستان خصوصی دیگری در سطح تهران وجود ندارد

تاریخ 1396/09/25 زمان 09:03:55 بازدید 1233

در گفت‌وگو با جناب آقای دکتر سلیمانی مطرح شد


خدمات دندانپزشکی بیمارستان صارم درهیچ  بیمارستان خصوصی دیگری در سطح تهران وجود ندارد

 

کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم چند وقتی است که روند  توسعه و گسترش خدماتش را به شکل چشمگیری رونق بخشیده است. امروز و به بهانه آغاز فعالیت دکتر علی‌اصغر سلیمانی، متخصص دندانپزشکی کودکان و فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و تحت آرام‌بخشی، سری به این بخش زده‌ایم تا با ایشان به گفت‌وگو پرداخته و زوایای مختلف فعالیت تخصصی ایشان را مورد بحث قرار دهیم. در زیر گزیده این گفت‌وگو را می‌خوانید:‌
 آقای دکتر اگر در ابتدا بخواهید از حوزه تخصصی خودتان صحبت کنید درباره آن چه می‌گویید؟‌
بنده بعد از فارغ‌التحصیل شدن در مقطع تخصصی دندانپزشکی اطفال دوره فلوشیپ دندانپزشکی بیمارستانی و تحت آرام‌بخشی را گذراندم و اکنون به عنوان استاد در دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی مشغول به فعالیت می‌باشم.
 دندانپزشکی اطفال تحت آرام‌بخشی به چه معناست و چه تفاوتی با سایر روش‌ها دارد؟‌
کار کردن با اطفال آن هم در حوزه دندانپزشکی کار سختی است. چون سن و سال آنها به ما امکان کار کردن راحت را نمی‌دهد. به علاوه شرایط سنی آنها نیز به شکلی است که نمی‌توان از آنها انتظار همکاری داشت. به همین جهت در علم دندانپزشکی روش‌هایی به کار گرفته می‌شود تا با بهره گرفتن از آنها بتوان بدون عوارض و در کمترین زمان ممکن عملیات مورد نیاز را روی دندان کودک انجام داد. امروزه دو روش متداول برای این کار وجود دارد که یکی بیهوشی و روش دوم آرام‌بخشی است که بنده بیشتر در حوزه دندانپزشکی تحت آرام‌بخشی فعالیت دارم. استفاده از این روش در واقع به دندانپزشک این امکان را می‌دهد تا با روش‌هایی خاص و تزریق داروهایی که عموما عوارضی هم در پی ندارند کودک را در حالت خواب قرار داده تا اعمال مورد نیاز را روی دندان او به انجام دهد. 
  بیشتر پدر و مادرها که با این روش آشنا نیستند ممکن است فکر کنند برای کودکشان عوارضی در پی دارد. نظر شما چیست؟‌
 من اعتقاد دارم اگر عوارض ناشی از این روش را در یک کفه ترازو و فواید آن را در کفه دیگر قرار دهیم به مراتب کفه فواید آن سنگین‌تر است. زیرا بهداشت دهان  و دندان از همان دوران کودکی از الزامات سلامتی به شمار می‌رود و اگر تمام شرایط و ضوابط آن به خوبی اجرا نشود ممکن است پیامدهای ناگواری را در آینده به دنبال داشته باشد. با توجه به تغییراتی که در سبک زندگی اتفاق افتاده است و همچنین روش‌های تغذیه‌ای نادرست که نهادینه شده است توجه به سلامت دهان و دندان بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد. گاهی اوقات کار کردن بر روی دندان‌های کودک به مدت زمان زیادی نیاز دارد و طبیعی است که کودک این زمان طولانی را نمی‌تواند تحمل کند. اما اگر تحت روش آرام‌بخشی قرار گیرد هم کودک اذیت نخواهد شد و هم دندانپزشک با خیال راحت می‌تواند کارهای مورد نیاز را انجام دهد. 
  این روش‌ها تا کنون خیلی شناخته شده نیستند.  دلیل خاصی دارد؟‌
این روش‌ها عموما روش‌های جدیدی هستند و در سراسر شهر تهران هیچ بیمارستان خصوصی از آن استفاده نمی‌کند. در واقع بهتر است بگویم دندانپزشکانی که بتوانند در این حوزه فعالیت کنند آنقدر زیاد نیستند که همه مراکز بتوانند از آن استفاده کنند اما خوشبختانه با جدیت و توجهی که مسوولان بیمارستان صارم داشته‌اند ما اکنون قادر به ارائه خدمات در این حیطه هستیم. جا دارد که از مسوول کلینیک دندانپزشکی، سرکار خانم دکتر رئوفیان و همچنین مدیران ارشد بیمارستان تشکر ویژه نمایم که زمینه این فعالیت را فراهم کردند. اما نکته قابل توجه اینجاست که اگر به این موارد بها داده شود در آینده‌ای نزدیک بیمارستان صارم به قطب پایتخت تبدیل می‌شود که تعداد زیادی از مراجعین حتی از کلینیک‌های مجهز سطح شهر به اینجا ارجاع داده خواهند شد تا بیمارانشان با استفاده از روش‌های بیهوشی و تحت آرام‌بخشی مورد معاینه و درمان قرار گیرند. این ظرفیت در این مرکز وجود دارد و امیدوارم در جلسات آینده ما با مسوولان بیمارستان زمینه گسترش این موارد فراهم گردد. 
  به صورت تخمینی می‌توانید آماری از تعداد مراجعه‌کنندگانی که نیاز به استفاده از این روش‌ها دارند ارائه نمایید؟‌
آمار دقیقی وجود ندارد اما در اولین روز حضور من در این بیمارستان، بیش از 70 درصد از مراجعین با استفاده از این روش مورد درمان قرار گرفتند و قطعا این آمار در آینده نیز تکرار خواهد شد. 
  شما چه روزهایی در کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم فعالیت دارید تا مراجعین در صورت نیاز بتوانند از تخصص شما استفاده نمایند؟‌
در حال حاضر روزهای یکشنبه در کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم مشغول به فعالیت هستم و ان‌شاءا... در آینده‌ای نزدیک این حضور پررنگ‌تر خواهد شد. هر چند دیگر همکاران نیز در دیگر روزهای هفته مشغول ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی در حوزه‌های مختلف دندانپزشکی در این کلینیک هستند که مراجعین می‌توانند با دریافت نوبت قبلی از این خدمات استفاده کنند. 
  از اینکه با ما همکلام شدید از شما سپاسگزاریم و برایتان آرزوی موفقیت داریم. 
من هم برای شما آرزوی توفیق دارم و امیدوارم بتوانیم در کنار هم شرایط مناسبی را برای توسعه همه جانبه کلینیک دندانپزشکی فراهم کنیم.