تمام خدمات دندانپزشکی اطفال درکلینیک بیمارستان صارم قابل انجام است

تاریخ 1396/09/14 زمان 18:59:40 بازدید 1363

خانم دکتر مارال جعفری، متخصص دندانپزشکی اطفال:


کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم اکنون به یکی از مجهزترین کلینیک‌های پایتخت تبدیل شده است. این واحد درمانی در چند وقت اخیر با اضافه کردن دندانپزشکان متبحر در حوزه‌های متفاوت گستره ی خدماتش را افزایش داده است و در حال حاضر یکی از معدود مراکزی است که خدمات دندانپزشکی ویژه‌ی مادران باردار را به صورت کامل و با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌ها و تجهیزات مورد نیاز ارائه می‌نماید. 
اکنون و با تلاش همه جانبه مسئولان بیمارستان و کلینیک دندانپزشکی و به جهت ارائه‌ی خدمات مطلوب‌تر به مراجعه‌کنندگان، خدمات دندانپزشکی در حوزه‌ی اطفال هم به صورت متمایز و ویژه در این کلینیک ارائه می‌شود. امروز و در بررسی موضوعی خدمات اضافه شده به این واحد با سرکار خانم دکتر مارال جعفری، متخصص دندانپزشکی اطفال به گفت‌وگو پرداختیم که خلاصه‌‌ی آن را از نظر می‌گذرانید. 
***
- خانم دکتر ابتدا در مورد رشته ی تخصصی خودتان بفرمایید. دندانپزشکی اطفال چه تفاوتی با دندانپزشکی بزرگسالان دارد؟ 
علم دندانپزشکی با توجه به گستردگی آن به صورت تفکیک شده و در حوزه‌های مختلف تقسیم‌بندی شده است. اطفال یکی از بخش‌های بسیار مهم از آنهاست. با توجه به شرایط سنی کودکان و اهمیت ویژه‌ای که سلامت دندان در این سنین دارد لازم است که والدین این بحث را جدی بگیرند. 

- در مورد آگاهی والدین صحبت شده ا این آموزش و آگاهی از چه سنی لازم است؟‌
به اعتقاد من آموزش باید از دوران بارداری آغاز شود. یعنی مادر قبل از زایمان باید آموزش ببیند و نسبت به مشکلات احتمالی برای دندان کودک خود آگاهی کافی بدست آورد. در آن شرایط می‌تواند در اولین فرصت نسبت به تشخیص و درمان و حتی پیشگیری از بروز آن مشکلات، اقدام نماید. 

- برای پیشگیری از بروز این قبیل مشکلات که صحبت شد بعد از تولد چه اقداماتی لازم است که انجام گیرد؟ 
بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد هر نوع مشکل، ویزیت دوره ای در فواصل 4 الی 6 ماهه است. دندانپزشک در طی این ویزیت‌های دوره‌ای می‌تواند قبل از بروز مشکل یا در همان مراحل اولیه آن را تشخیص دهد. از جمله مشکلاتی که ممکمن است پیش بیاید ECC یا پوسیدگی شیر است. برای جلوگیری از بروز این پوسیدگی مادران لازم است در 6 ماه اول بعد از رویش اولین دندان شیری آموزش ببینند. همچنین استفاده از مشاوره تغذیه و پیشگیری از انواع تروما کارهای دیگری است که مادران باید نسبت به آنها حساسیت لازم را داشته باشند. 

- با حضور شما در کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم چه خدمات متمایزی قابل ارائه است؟‌
در کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم قادر به ارائه‌ی خدمات ویژه‌ی اطفال هستیم. این خدمات در شرایط خاص و با تشخیص دندانپزشک و البته رضایت کامل پدر و مادر می‌تواند تحت بیهوشی و سدیشن (آرام‌بخشی) صورت گیرد. چون به طور کودکان و مخصوصا کودکان زیر 3 سال هنوز شرایطی را پیدا نکرده‌اند که بتوان از آنها انتظار همکاری در حین اقدامات دندانپزشکی را داشت. خدمات دندانپزشکی تحت بیهوشی و سدیشن در کمتر مرکز درمانی قابل انجام  است ولی خوشبختانه ما اکنون در کلینیک دندانپزشکی بیمارستان صارم امکان ارائه‌ی این خدمات را داریم. البته این را هم متذکر شوم که استفاده از این شرایط زیر نظر متخصص بیهوشی خواهد بود و پدر و مادر کاملا نسبت به مزایا و معایب استفاده از این روش‌ها با توجه به شرایط کودک توجیه خواهند شد و در نهایت با رضایت آنها این اتفاق رخ خواهد داد. 

- سوالی که اینجا پیش می‌آید  عوارض و پیامدهای استفاده از روش بیهوشی و داروهای دیگر برای کودکان است. ممکن است این شرایط برای کودک عوارضی در پیش داشته باشد؟ 
در کل استفاده از هر گونه مواد شیمیایی و دارویی ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. اما مهم شرایطی است که کودک در آن قرار دارد. ما شرایط کودک را برای پدر و مادر تشریح می‌کنیم و آنها با در نظر گرفتن مشکلاتی که ممکن است برای دندان فرزندشان پیش بیاید تصمیم‌گیری می‌کنند. اما این را بدانند که خود دندانپزشک بهترین مشاور برای آنها است. چون هم ضرورت‌ها را می‌داند و هم شرایط کودک را چه به لحاظ سلامت دندان و چه به لحاظ عوارض بیهوشی با هم مقایسه می‌کند و می‌تواند بهترین تصمیم را بگیرد. علاوه بر این متخصص بیهوشی هم شرایط را بررسی می‌کند و پس از بررسی تمام این موارد نسبت به انجام خدمات دندانپزشکی تحت بیهوشی و سدیشن (آرام‌بخشی) اقدام خواهد شد. 

- پس با این شرایط پدران و مادران نگران این موضوع نباشند؟ 
صد درصد. ما تمام شرایط را مورد بررسی قرار می‌دهیم و تنها در صورتی که نیاز باشد این کار را آن هم با رضایت والدین انجام می‌دهیم. باید بدانیم بیهوش شدن چه عوارضی در پی دارد و احیاناً مشکلات دهان و دندان چه مشکلات و عوارضی را برای کودک به همراه خوهد داشت. 

- امیدواریم مراجعه‌کنندگان بتوانند از این خدمات به بهترین نحو بهره‌مند شوند و از شما هم بابت وقتی که گذاشتید سپاسگزاریم. 
من هم از شما و سایر همکارانتان سپاسگزارم و امیدوارم بتوانم در کلینیک دندانپزشکی صارم مثمر ثمر باشم.