صفر تا صد پیوند رحم

تاریخ 1396/08/22 زمان 09:31:31 بازدید 1533

در جلسه آموزشی بیمارستان و با حضور دکتر علی خطیبی از سوئد بررسی شد


 

 

صبح دیروز و در جریان یک کلاس آموزشی دکتر علی خطیبی متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص نازایی که اکنون در کشور سوئد مشغول طبابت هستند میهمان جمع آمو زشی بیمارستان شدند. 
این کلاس که با هدف بحث و گفت‌وگو پیرامون جدیدترین متد و روش‌های پیوند رحم که توسط تیم کاری ایشان در کشور سوئد در حال انجام است برنامه‌ریزی شده بود از ساعت 9:30 صبح در سالن آمفی‌تئاتر طبقه سوم بیمارستان برگزار شد. در این جلسه آموزشی که با همت معاونت آموزشی بیمارستان و هماهنگی‌های صورت گرفته توسط سرکار خانم دکتر علیرضایی شکل گرفته بود دکتر خطیبی در ابتدا به معرفی تیم کاری خودشان در کشور سوئد پرداختند و سپس به صورت علمی و با استفاده از مستندات قابل ارائه از چگونگی انجام پیوند رحم سخن گفتند. 
ایشان در ادامه صحبت‌هایشان به موارد موفقی که در بیمارستان دانشگاهی Sahlgrenska  تحت عمل پیوند رحم قرار گرفته بودند اشاره کردند و افزودند امروزه در علوم مرتبط با طب تولید مثل پیوند رحم اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است چون می‌تواند افراد زیادی که درگیر مشکلات مرتبط هستند را درمان کند. البته در بسیاری از کشورها ممکن است روش‌های جایگزین از جمله رحم اجاره‌ای مورد استفاده قرار گیرد اما بدون شک استفاده از روش رحم اجاره‌ای مشکلات  عدیده‌ای را در زمان بارداری و حتی پس از آن به دنبال خواهد داشت. 
در کشورهای اروپایی از جمله سوئد قوانین بسیار سخت و پیچیده‌ای برای این کارها وجود دارد و تیم ما در بررسی‌های علمی و عملی کیس‌هایی را مورد مطالعه قرار داده است که عموما پیوند رحم از مادر به دختر صورت گرفته است. 
با توجه به تمام شرایط اجتماعی و علمی موجود در جوامع مختلف ممکن است جهت‌گیری‌ها نسبت به این روش درمانی متفاوت باشد اما بدون شک امروزه و با گسترش همه‌جانبه علوم مرتبط با درمان نازایی این روش در آینده‌ای نزدیک در بسیاری از کشورها نهادینه خواهد شد و افراد زیادی که درگیر این معضل هستند را درمان می‌کند.
در ابتدای این کلاس و قبل از سخنان دکتر خطیبی، جزئیات شکل‌گیری و ورود IVF به ایران توسط جناب آقای دکتر صارمی  با نمایش مستندی کوتاه در سالن تشریح شد تا روند شکل گیری و اجرای پروسه درمان نازایی با استفاده از روش‌های کمک‌باروری که از چند دهه قبل توسط دکتر صارمی بنیان‌گذاری شده بود از نظر شرکت‌کنندگان در کلاس بگذرد. دکتر خطیبی ضمن ابراز خوشحالی از حضور در جمع پزشکان صارم این مجموعه درمانی را از مراکز ممتاز برشمردند و خاطرنشان کردند نام بیمارستان فوق تخصصی صارم را برای اولین بار از زبان یکی از بیمارانم شنیدم. ایشان این مرکز را به خوبی می‌شناختند. پس از توضیحات ایشان راغب شدم تا از نزدیک با این بیمارستان آشنا شوم و دنبال راه‌های ارتباط با آن بودم. تا اینکه در لیست پزشکان صارم که در سایت قرار دارد نام یکی از همکلاسی‌های قدیمی‌ام را دیدم. سرکار خانم دکتر منصوره علیرضایی. و اینگونه شد که پس از ارتباط با ایشان هماهنگی‌های لازم جهت حضور من به عمل آمد و من امروز در جمع شما هستم و از این اتفاق بسیار خشنود و خرسندم. 
دکتر ابوطالب صارمی نیز در پایان صحبت‌های دکتر خطیبی، ایشان را از جوانان موفق ایرانی خواندند و افزودند: «خوشحالم که جوانانی مثل شما در مراکز معتبر پزشکی دنیا مشغول فعالیت هستند. بدون شک حضور شما و امثال شما می‌تواند نویدبخش آینده‌ای روشن برای ایران و ایرانی باشد.»
ایشان همچنین مجموعه‌ای از تألیفات خو دشان را که شامل کتاب درسنامه طب تولید مثل، واژه‌نامه تخصصی زنان و زایمان و همچنین بنیان IVF در ایران می‌باشد را به دکتر خطیبی اهدا کردند و از ایشان خواستند تا در مراجعات بعدی نیز در بیمارستان حضور به هم رسانند تا زمینه همکاری هر چه بیشتر مجتمع آموزشی، پزشکی و درمانی صارم  و مراکز آموزشی درمانی در سوئد فراهم شود.