پزشکی چیزی فراتر از علم درمان است

تاریخ 1396/08/13 زمان 09:43:13 بازدید 1009

پروفسور رنجبر در جلسه انجمن پزشکان ایرانی آلمانی زبان:‌


جلسه انجمن پزشکان ایرانی آلمانی زبان صبح روز جمعه و با حضور اعضای انجمن در بیمارستان صارم تشکیل شد. در این جلسه پروفسور رنجبر که چندین سال است در کشور آلمان به تحقیق و پژوهش در حوزه‌های مختلف مشغول است و از سال 1992 عضو هیأت مدیره آکادمی پزشکان و دندانپزشکان ایرانی در آلمان می‌باشند نیز حضور داشتند. 
این چهره‌ی برجسته‌ی پزشکی ایرانی در جلسه روز 12 آبان ماه به عنوان میهمان حضور داشتند و پس از ارائه‌ی مباحثی در خصوص حوزه‌های مورد بحث خودشان، آکادمی پزشکان و دندانپزشکان ایرانی در المان را معرفی نمودند. ایشان از دستاوردهای این آکادمی در سال‌های گذشته سخن گفتند و به تفصیل در رابطه با نحوه‌ی شکل‌گیری آن توضیحاتی ارائه کردند. 
پروفسور رنجبر که از چهره‌های شناخته شده‌ی علم طب در آلمان به شمار می‌رود از علاقه‌ی وافر به ایران گفتند و افزودند: «ما در طول سال‌های متمادی که در آلمان فعالیت کرده‌ایم کارهای بسیاری را با مشارکت همکاران آلمانی انجام دادیم اما از چندین سال گذشته بر آن شدیم تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های هموطنانمان استفاده کنیم و در راستای همین تفکر همایش‌ها و سمینارهای بعدی را با همت ایرانی‌های توانمند برگزار کردیم.» 
ایشان همچنین نگاه ویژه به آموزش پایه‌ای را ضروری‌ترین نیاز جامعه‌ی پزشکی خوانده و افزودند: «با تمام مطالعاتی که در حوزه‌های مختلف انجام داده‌ام اکنون و پس از دریافت درجه‌ی پروفسوری اذعان می‌کنم دانسته‌های من در مقابل عظمت وجودی خلقت و گستردگی علم طب و همچنین در مقایسه با علومی که از آنها اطلاعی ندارم بسیار اندک است و هنوز در ابتدای راه درک عمیق پزشکی و سلول‌شناسی هستم.»
در ادامه دکتر صارمی، رییس انجمن پزشکان ایرانی آلمانی زبان هم ضمن خیر مقدم به پروفسور رنجبر ایشان را از چهره‌های ماندگار خوانده و افزودند: «بسیار خوشحالم که امروز میزبان شخصی هستیم که توانسته است به اصل مطلب پی ببرد. دانش پزشکی چیزی جز شناخت سلول و اعجاز آن نیست. اگر می‌خواهید دنیا و هر  آنچه در آن است را بشناسید کافی است سلول را به خوبی بشناسید. هر آنچه که لازم  است در مورد اعجاز خلقت بدانید در مفهوم به ظاهر ساده‌ای به نام سلول نهفته است و این همان چیزی است که من بارها روی آن تأکید کرده‌ام.»
ایشان همچنین در ادامه به رسم یادبود دو کتاب از مجموعه کتابهای تألیفی خودشان را به نام‌های درسنامه طب تولید مثل و بنیان IVF در ایران به پروفسور رنجبر اهدا کردند و خطاب به ایشان افزودند: «این کتابها حاصل سال‌ها زندگی علمی من است. من از فلسفه‌ی سیمرغ عطار نیشابوری الهام گرفتم و اعتقاد دارم اعجاز خلقت همان سیمرغ‌هایی هستند که نمونه بارزشان را در بدن یک زن می‌بینیم. اسپرم‌هایی که میلیونی به سمت تخمک حرکت می‌کنند ولی تنها یکی از آنها به انتهای مسیر می‌رسد. این کتاب‌ها را به شما اهدا می‌کنم چون می‌دانم شما هم علم را اینگونه مطالعه نموده و عمق مطلب را درک کرده‌اید.» 
در ادامه جلسه راه‌های گسترش همکاری دوجانبه بین انجمن پزشکان ایرانی آلمانی زبان و آکادمی پزشکان و دندانپزشکان ایرانی در آلمان مورد بررسی قرار گرفت و دو طرف آمادگی خود را برای گسترش هر چه بیشتر این ارتباط‌ها اعلام کردند. 
جلسه پزشکان ایرانی آلمانی زبان تا ساعت 13 در مرکز همایش‌های بیمارستان صارم ادامه داشت.