فریب شعار «رفع دائم موهای زائد» را نخورید

تاریخ 1396/08/13 زمان 09:28:38 بازدید 1214

د رگفت‌وگو با افشین کازرونی متخصص پوست، مو و زیبایی بیمارستان صارم مطرح شد:‌


در شماره‌های قبل بولتن روزانه خبر افتتاح کلینیک پوست، مو و زیبایی را به اطلاع رساندیم. در این کلینیک جناب آقای دکتر افشین کازرونی مشغول فعالیت هستند. به همین جهت در خبرنامه‌ی امروزمان سراغ ایشان رفتیم و پای حرف‌های‌شان نشسته‌ایم که گزینه‌ی این مصاحبه را در زیر می‌خوانید:‌
  
آقای دکتر کازرونی در ابتدا از توانمندی‌ها و ظرفیت کلینیک پوست  بیمارستان بفرمایید. اینجا چه کارهایی انجام می‌شود؟‌
   کلینیک پوست، مو و زیبایی بیمارستان صارم مانند سایر کلینیک‌های فعال در این حوزه شامل فعالیت‌های گسترده‌ای است. ما می‌توانیم خدماتی مانند لیفت صورت بدون جراحی، همچنین تزریق ژل، چربی و بوتاکس را با بالاترین کیفیت به مراجعه‌کنندگان عرضه کنیم. همچنین برداشت خال و زگیل و مزوتراپی هم از خدماتی است که اینجا قابل ارائه است. 

این کلینیک از چه زمانی فعالیت خود را شروع کرده است؟‌
   ما از چند هفته‌ی گذشته این واحد را راه‌اندازی کردیم و آماده‌ی ارائه خدمت به مراجعین هستیم. 

سؤال پرتکرار این روزها در مورد موهای زاید است. اینجا شما در این رابطه هم فعالیت می‌کنید‌؟
   بله. مسئله‌ی موهای زاید هم بسیار مهم است و هم در بین مردم سوالات زیادی را ایجاد کرده است. متأسفانه به دلیل عدم اطلاع کافی و فقط به پیشنهاد کسانی که علم چندانی در این حوزه ندارند، افراد زیادی نسبت به برداشتن موهای زاید اقدام می‌کنند، در حالی که تعداد قابل توجهی از این موها زاید نیستند یا اگر زاید هم باشند ممکن است نشانه‌ی یک بیماری دیگر باشند. به همین دلیل من توصیه می‌کنم در زمینه‌ی موهای زاید حتما نزد یک پزشک حاذق مراجعه کنند. ما در کلینیک پوست، مو و زیبایی بیمارستان صارم آماده‌ی ارائه مشاوره‌های دقیق به هموطنان عزیز هستیم. 

موضوع جالبی را اشاره کردید. چون تصور عموم اینگونه نیست و ممکن است خودسرانه نسبت به از بین بردن آنها اقدام کنند. 
   این مشکل جدی جامعه ماست. متأسفانه تعدادی که علم زیادی در این زمینه ندارند بدون بررسی ریشه‌ای موهای زاید نسبت به از بین بردن آنها اقدام می‌کنند. این موها شاید نشانه‌ای از یک بیماری باشند. در این شرایط چون علایم بیماری از بین می‌رود پزشک نمی‌تواند تشخیص درستی بدهد و زمانی متوجه می‌شوند که شاید دیر شده باشد. نکته‌ی دیگر در این خصوص در رابطه با انواع موهای زاید است. لازم است هموطنان عزیز مطلع وجود داشته باشند که لزوما تمام موهایی که ما فکر می‌کنیم نباید باشند زاید نیست. بخشی از آنها طبیعی هستند و در شرایطی زاید محسوب می‌‌شوند که از تعداد معینی بگذرند. بد نیست بدانید تنها کسی که می‌تواند تشخیص دهد که موهای زاید کدام‌ها هستند پزشک است. 

سوال بعدی در رابطه با شعار فراگیری است که امروزه همه جا از آن بحث می‌شود. «رفع دائمی موهای زاید بدن» این جمله درست است؟‌
   ما  چیزی به عنوان رفع دائمی موهای زاید نداریم. بلکه تنها می‌توانیم کاهش دائمی آنها را به بیمار اطمینان بدهیم. این شعار هر جا استفاده شود نادرست است و مردم بدانند صرفا برای تبلیغات از آن استفاده شده است. متأسفانه بعضی مراکز از این شعار استفاده می‌کنند در صورتی که به لحاظ علمی کاملا جمله‌ی غلطی است. 

به عنوان آخرین سوال بفرمائید که لیزر برای همه‌ی افراد قابل استفاده است یا خیر؟‌آیا استفاده از آن ممکن است مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد؟‌
   لیزر هم مانند هر ابزار دیگری شرایط خاصی را می‌طلبد. بعضی بیماری‌ها هستند که اگر فرد دچار آنها باشد نباید از لیزر استفاده کند. تمام این موارد در بررسی‌های اولیه که توسط گروه پوست، مو و زیبایی بیمارستان صارم انجام می‌شود تشخیص داده شده و به مراجعه‌کنندگان اعلام می‌شود. در پایان دوباره تأکید می‌کنیم که پر مویی گاهی اوقات علامت بیماری دیگری است. پس بدون مشورت با پزشک هیچ گاه نسبت به رفع آنها اقدام نکنید.