تولد فرزند خاطره‌انگیزترین لحظه زندگی انسان است

تاریخ 1396/07/24 زمان 16:43:05 بازدید 1104

تجربه مشترک مادر و فرزند در صارم


روایت امروزمان ریشه در گذشته دارد. حدود 30 سال قبل. همان روزهایی که دکتر صارمی تازه دانش IVF را وارد ایران کرده بود و  خبرساز شده بود. دختری که آن روزها خودش یکی از اولین نوزادانی بود که با استفاده از روش کمک‌باروری  IVF پس از حدود 6 سال به خانواده احسانی هدیه شد. خودش آنقدر از این اتفاق به نیکی یاد می‌کند که انگار آن لحظات را دیده و تجربه کرده است. اینها بخشی از روایت جذاب امروز ماست. در متن زیر جزئیات بیشتری از این اتفاق را می‌خوانید. البته سوژه‌ی نهفته در متن شاید جذاب‌تر از خود سوژه‌ی مورد بحثمان هم باشد. پس تا انتهای مصاحبه را با دقت بخوانید. 

خانم احسانی شما جزو اولین افرادی بودید که در ایران از طریق روش‌های کمک‌باروری به دنیا آمده‌اید. آمار دقیقی دارید؟ 
  آمار دقیقی ندارم. اما می‌دانم آن سالها IVF هنوز کامل جا نیفتاده بود و مردم آشنایی چندانی با آن نداشتند. آن طور که مادرم برایم تعریف کرده است در آن روزها باور  اینکه کسی که درگیر ناباروری است بتواند با روش‌‌هایی از این قبیل صاحب بچه شود غیرقابل باور بود اما این اتفاق برای خانواده‌ی ما رخ داد. 

پس باید خیلی خوشحال باشید که تولد افرادی مثل شما باعث شده است این علم در ایران جا بیفتد؟‌
  صددرصد. من از این بابت بسیار خوشحالم. تولد من و امثال من نه تنها توانست نتیجه‌ی تحقیقات علمی آقای دکتر صارمی را به جهانیان نشان دهد بلکه توانست زندگی خانواده‌ی ما و بسیاری دیگر از خانواده‌ها را هم نجات دهد. هزاران خانواده با تولد فرزندانی مثل من زندگی‌شان دگرگون شده است و این اتفاق حاصل سالها زحمت و تلاش دکتر صارمی و همکارانشان است. من زندگی خودم را مدیون آقای دکتر صارمی هستم و همیشه یکی از آرزوهایم این بوده است که ایشان را از نزدیک ملاقات کنم. برای من لحظه‌ی دیدار ایشان بسیار جذاب و شگفت‌انگیز است. 

دلیل حضورتان در بیمارستان صارم چیست؟ 
  من الان بعد از گذشت30 سال از آن اتفاق، خودم مادر شده‌ام و دو روز است که زایمان کرده‌ام. 

چه جالب. یعنی شما، هم تولد خودتان و هم تولد فرزندتان را در مجموعه درمانی صارم جشن گرفته‌اید؟‌
  دقیقا. الان که خودم مادر شدن را تجربه کرده‌ام درک می‌کنم که مادر و پدرم لحظه‌ای که من به دنیا آمدم چه ذوقی کرده‌اند. تازه برای آنها بسیار جذاب‌تر هم بوده؛ چون نزدیک به 6 سال منتظر به دنیا آمدن من بوده‌اند. واقعا تولد فرزند برای هر کسی لذت‌بخش‌ترین اتفاق زندگی است. 

مراقبت‌های دوران بارداری را هم در صارم گذراندید؟ 
  بله. بنده زیر نظر دکتر هاشمی جم بودم. از هر نظر عالی بودند. من در تمام مدتی که در بیمارستان صارم حضور داشتم هیچ مشکلی نداشتم. همه خوب بودند. پرسنل اداری و منشی‌ها، پذیرش، اتاق عمل، بستری 3، پزشکان و سایر پرسنل عالی بودند. از همه‌ی آنها تشکر و قدردانی می‌کنم. 

(در ادامه صحبت به سراغ همسر خانم احسانی رفتیم و با ایشان بحث را ادامه دادیم.)
شما الان چند روز است که پدر شده‌اید؟‌چرا بیمارستان صارم را برای این اتفاق خاص در زندگی‌تان انتخاب کردید؟‌
  من الان سه روز است که طعم پدر شدن را چشیده‌ام. صارم را از قبل می‌شناختم. در خانواده‌ی ما در مورد کار بزرگی که آقای دکتر صارمی کرده‌اند زیاد صحبت می‌شود. به همین دلیل ایشان و بیمارستان صارم را به خوبی می‌شناختم. 
الان بعد از تولد دخترتان در بیمارستان از کیفیت خدمات راضی هستید؟ 
  بدون اغراق عرض می‌کنم خدمات، بهتر از آن چیزی بود که تصورش را می‌کردم. اینجا یکپارچه و کامل است. مخصوصا لحظه‌ی تولد نوزاد که پدر اجازه‌ی حضور در اتاق عمل را دارد. این اتفاق برای من آنقدر جذاب بود که به جرأت می‌توانم بگویم ماندگارترین لحظه‌ی زندگی‌ام خواهد بود. آن لحظه‌ای که فرشته کوچکم را در دستانم گرفتم خودم را در مقابل عظمت وجودی آن بسیار کوچک دیدم. موجودی که از پوست و گوشت و خون ماست و از این به بعد یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های ما در زندگی تبدیل خواهد شد. 

سخن آخرتان را اگر قرار باشد به موضوعی اختصاص دهید که در صحبت‌های ما گنجانده نشده است به چه موضوعی اشاره می‌کنید؟ 
  تقریبا همه چیز را گفتیم. اما یک موضوع هست که باید به آن اشاره کنم. پدر و مادر شدن موهبتی الهی است. الان که خودم پدر شده‌ام می‌دانم پدر و مادرها در طول سالیان زندگی فرزندشان، چه سختی‌هایی می‌کشند. برای همه‌ی پدر و مادرها آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم قدرشان را بدانیم. از شما و کلیه همکارانتان در بیمارستان صارم هم برای داشتن چنین مجموعه‌ای تبریک و خسته نباشید عرض می‌کنم.