دکتر صارمی، تنها نماینده ایران در چهارمین کنفرانس بین‌المللی زنان و زایمان اسپانیا

تاریخ 1396/07/17 زمان 10:20:21 بازدید 1110

چهارمین کنفرانس بین‌المللی زنان و زایمان که از دوم تا چهارم اکتبر سال 2017 ...


چهارمین کنفرانس بین‌المللی زنان و زایمان که از دوم تا چهارم اکتبر سال 2017 (دهم تا دوازدهم مهرماه 1396) در شهر بارسلون اسپانیا برگزار شد به مرور و بررسی تازه‌ترین تحقیقات و دستاوردهای حوزه‌ی زنان و زایمان پرداخت. در این کنفرانس سه روزه دکتر ابوطالب صارمی به عنوان تنها ایرانی حاضر در آن در دو بخش مجزا به سخنرانی پرداختند. 
رویکرد درمان ترکیبی در آندومتریوز و همچنین ارائه تکنیک جدید فوندکتومی رحمی به جای هیسترکتومی 2 موضوع نو و جذاب در حوزه‌ی درمان بیماری‌های زنان بود که توسط دکتر ابوطالب صارمی ارائه شد. 
در کتابچه‌ی کنگره که شرح اتفاقات و رزومه‌ی اساتید برجسته‌ و سخنرانان این کنفرانس عنوان شده است در دو بخش مجزا به تشریح موضوع سخنرانی‌های ایشان و ارائه‌ی رزومه‌ی علمی و مدیریتی دکتر صارمی اشاره شده است که اصل و ترجمه‌ی آنها در زیر و پشت برگه 
آمده است.

 

فوندكتومي رحمي ؛ يك تكنيك جديد براي حفظ رحم بجاي هيستركتومي

برخي ناهنجاري‌هاي خوش‌خيم رحمي چون فيبروم رحمي، آدنوميوزيس، هيپرپلازي آندومتر، خونريزي رحمي غيرعادي و نامطلوب منجر به عمل هيستركتومي مي‌شوند. هيستركتومي يك روش راديكال جراحي است كه از طريق آن يك عضو جنسي اصلي از بدن فرد خارج مي‌شود. اغلب افراد نظر مساعدي براي انجام اين عمل جراحي ندارند، حتي اگر تصميمي براي فرزند آوري پس از عمل نداشته باشند واين به دليل تصوير ذهني افراد از بدن خود و باورهاي آنان از تمايلات جنسي و تاثير آن بر روي كيفيت زندگي شان ميباشد. بنابراين مهم است كه بتوان ديگر تكنيك‌هاي جراحي را براي رضايت هرچه بيشتر بيماران و كاهش آسيب‌هاي حاصل از روش درماني بهبود بخشيد. ما در اين مقاله قصد داريم كه يك روش جراحي جديد به نام «فوندكتومي رحمي» را معرفي كنيم كه اسيب‌هاي هيستركتومي را به حداقل رسانده و بخشي از رحم را براي حفظ تصوير فرد از بدن خود، رضايت جنسي و ادامه قاعدگي حفظ ميكند. ما در اين تحقيق جزييات روش جراحي را بررسي كرده و آمار‌ها را با انجام اين روش بر روي بيمار داوطلب ارائه ميكنيم. بر اساس تجربيات ما، فوندكتومي رحم نتايج مطلوبي را به همراه دارد كه بدنبال آن سطح رضايت بيماران نيز افزايش مي‌یابد. اين روش در مقايسه با هيستركتومي براي درمان موارد خوش خيم قابل قبول‌تر ميباشد. 

 

رويكرد درمان تركيبي ؛ يك ضرورت  براي مواجهه با اندومتريوز

 

اندومتريوز مي‌تواند با كمك دارو، جراحي و يا تركيبي از اين دو روش تحت معالجه موثر قرار گيرد. مطالعات گسترده‌اي بر روي گزينه‌هاي درماني جراحي و دارويي صورت گرفته كه هنوز نتايج و اثربخشي آنها مورد بحث و بررسي است. 
ما در بيمارستان زنان وزايمان صارم، پروتكلي براي تركيب اين دو روش و درمان سطوح مختلفي از اين بيماري طراحي كرده‌ايم. بر اساس تجربياتي كه داشتيم به اين نتيجه رسيده‌ايم كه اين روش تركيبي موثرتر از روش‌هاي جراحي و يا دارويي به تنهايي خواهد بود. 
قابل ذكر است كه روش‌هاي جراحي حتي با كمك ربات‌هاي جراح و لاپاروسكوپي تبعات و پيچيدگي‌هايي به دنبال دارند كه با اين روش تركيبي مي‌توان از آنها جلوگيري كرد. از سوي ديگر درمان دارويي به تنهايي موثر نبوده و در آسيب‌شناسي (موقعيت بافت اندومتريوز و يا كيست) اين روش عود و بازگشت مجدد بيماري در درجات بالاتر مشاهده ميشود. 
با بررسي موارد ابتلا به اين بيماري مشاهده شده كه تاثيرات سبك زندگي، تغذيه، آلودگي‌ها، ايمن شناسي ها، عوامل ژنتيكي، وراژنتيك منجر به افزايش ابتلا به اندومتريوز شده و تا حدي كه اين بيماري را به بيماري قرن مبدل ميسازد. بنابراين بايد براي پيشرفت هرچه بيشتر در پيشگيري، تشخيص زودهنگام و روشهاي درمان و مديريت اين بيماري تلاش كرد. براي مديريت و درمان اين بيماري توصيه مي‌شود كه به جاي پيشرفت، تنها در زمينه جراحي، تلاش‌ها در جهت بهبود در روش‌هاي تركيبي با رويكرد آسيب صورت گيرد. 

 

بيوگرافي

 

دكتر ابوطالب صارمي در سال 1947 متولد شده‌اند و مدرك پزشكي خود را از دانشگاه جندي شاپور و دانشگاه تهران دريافت كرده‌اند. 
ايشان دوره زنان و زايمان خود را در دانشگاه مونستر آلمان سپري كرده‌اند و دوره فوق تخصص خود را در سال‌هاي 1981 تا 1986 و در زمينه IVF در دانشگاه وين در اتريش سپري كردند. سپس دوره تكميلي خود در زمينه تكنولوژي كمك باروي (ART) را در آمريكا و استراليا پشت سر گذاشتند. تخصص ايشان در زمينه لاپاروسكوپي بوده و تلاش‌هاي ايشان منجر به تولد نخستين نوزاد متولد شده با روش‌هاي كمك باروي با متد انتقال درون لوله‌اي گامت (GIFT) در سال 1989 در ايران شد. 
ايشان مركز IVF خود در ايران را در سال 1993 بنيان نهادند و جايزه شناخته شدن در سي امين كنگره بين‌المللي باروري و ناباروري (IFFS) را در سال 1998 دريافت كردند. ايشان در حال حاضر رييس بيمارستان زنان صارم هستند كه آن را در سال 2006 بنيان نهادند. ايشان همچنين رياست مركز تحقيقات سلولي بيمارستان صارم (SCRC) و مركز تحقيقات باروري بيمارستان صارم (SAFIR) را به عهده دارند.