دکتر دهخدایی : از ایده‌های جذاب استقبال می‌کنیم

تاریخ 1396/07/13 زمان 10:40:08 بازدید 971

بیمارستان صارم به عنوان یکی از سازمان‌های پویا و در عین حال در حال گسترش ....


بیمارستان صارم به عنوان یکی از سازمان‌های پویا و در عین حال در حال گسترش شناخته شده است که از چند سال گذشته سیر تکامل و پیشرفت آن در مقایسه با بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر به مراتب بهتر و سریع‌تر بوده است. 
با توجه به تغییرات صورت گرفته در آن و روند سریع این دگرگونی‌ها و همچنین استفاده‌ی حداکثری از تمام توان و ظرفیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن، امروز با مسئول فنی و معاون درمان بیمارستان به گفت‌وگو پرداختیم. 
  
آقای دکتر دهخدایی لطفا به عنوان اولین سوال بفرمائید شما بارزترین نقطه قوت بیمارستان صارم را در چه چیزی می‌بینید؟ 
  من در این مدتی که اینجا حضور دارم شناخت کاملی از بیمارستان پیدا کردم. 
اینجا بیمارستان بسیار مجهزی است. تمام امکانات به روز دنیا در این بیمارستان وجود دارد و پزشکان و پرسنل می‌توانند از آنها برای ارائه خدمات بهتر به مراجعین استفاده کنند. از لحاظ نیروی انسانی هم، ظرفیت‌های بالایی در جزیره‌ی صارم وجود دارد. بخشی از این توان و ظرفیت هم‌اکنون برای نیل به اهداف عالی سازمان مورد استفاده قرار گرفته است اما من اعتقاد دارم می‌توان از این ظرفیت‌ها بیشتر استفاده کرد. 

به استفاده از حداکثر ظرفیت، امکانات و نیروی انسانی اشاره کردید. راهکاری هم برای این کار در نظر دارید؟‌
  به اعتقاد من اولین و مثمرثمرترین کار جذب ایده و خلاقیت افراد مختلف است. برای من هر فکر خلاق یک موهبت محسوب می‌شود. کسی که بتواند ایده‌ی خوبی بدهد و راه اجرای آن را نیز پیشنهاد کند به نظر من جای تقدیر دارد. هر کسی با هر سمت و جایگاهی که در بیمارستان حضور دارد می‌تواند ایده‌های جذاب و جالب خودش را به ما منتقل کند و در نشست‌های تخصصی حتما آن را موشکافانه بررسی می‌کنیم و تا جایی که امکان داشته باشد از آن بهره خواهیم برد. جناب آقای دکتر صارمی هم بارها اشاره کرده‌اند که اینجا متعلق به همه است. بر پایه‌ی همین تفکر ایشان، بنده هم اعتقاد دارم ارزش و اعتبار هر سازمانی به مغزهای خلاق و توانایی است که در آن حضور دارند. فراموش نکنیم که چیزی حدود 1000 نفر در شرکت مایکروسافت فعالیت می‌کنند که توانسته‌اند دنیا را تغییر دهند. شک ندارم اگر اینجا هم همه از تمام توان فکری و ذهنی خودشان بهره ببرند می‌توانیم از ایده‌هایشان استفاده‌های فراوانی ببریم. در آن شرایط هم سازمان و هم خود پرسنل از آن سود می‌برند. 

غیر از این راهکاری که اشاره شد به نظر شما چینش و انتخاب افراد در سطوح مختلف چگونه می‌تواند به اجرای درست این برنامه کمک کند؟‌
  اجرای اهداف عالی سازمان نمی‌تواند به صورت انفرادی از سوی یک فرد پایش و ارزیابی شود. به همین جهت باید مدیران در بدنه‌ی سازمان مسئولیت‌های خودشان را به خوبی بشناسند. مدیران و مسئولان بخش‌های مختلف می‌توانند با همدلی و یکپارچه کردن پرسنل در جهت اجرای این اهداف یاری‌گر سازمان باشند. در این راستا یکی انتخاب افراد مسئول بسیار مهم است و یکی ابزارهایی که مدیران بخش‌ها و قسمت‌های مختلف بتوانند از آنها استفاده کنند. اینکه چه فردی برای چه پستی انتخاب شود بسیار مهم است و بدون شک پس از انتخاب فرد مناسب، آن فرد باید اختیار و اجازه ی انتخاب راه روش مدیریتی داشته باشد. در واقع کار مدیریت در هر سازمانی باید پله‌پله باشد. مدیران ارشد نمی‌توانند با تک‌تک پرسنل در ارتباط مستقیم باشند وظیفه‌ی مدیران جزء این است که ارتباط درست و منطقی با پرسنل واحد خودشان داشته باشند و نقطه نظرات آنها را به مدیران ارشد انتقال دهند. در ضمن همین جا اعلام می‌کنم من از دیدار با همه‌ی پرسنل استقبال می‌کنم و هرگاه احساس می‌کنند نیاز است که باید نظراتشان را مستقیم منتقل کنند می‌توانند به دفتر بنده مراجعه نمایند. اینجا مغزهای خوبی حضور دارند. خلاقیت آنها و امکانات خوب بیمارستان می‌توانند با هم به خوبی تلفیق شوند و بازده سیستم بسیار اقزایش یابد. 

برای ایجادانگیزه در بین پرسنل چه پیشنهادی دارید؟‌
  به نظر من باید کارهای خوب و بد افراد به خوبی دیده شود. از این پس عملکرد مثبت و منفی پرسنل بهتر پایش خواهد شد و متناسب با عملکردشان تشویق و یا مواخذه خواهند شد. هر کسی مسئول رفتار فردی و اجتماعی خودش است. همه باید در مقابل همدیگر احساس مسئولیت کنند. چون کار درست و یا نادرست هر پرسنل به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی عملکرد سازمان و سایر پرسنل تأثیرگذار است. 
سخن پایانی. 
  از همه همکاران محترم درخواست می‌کنم نسبت به تمام رفتارهایشان احساس مسئولیت کنند. رفتارهای ما در موقعیت‌های مختلف نشانگر شخصیت ماست پس برای احترام گذاشتن به خودمان همیشه باید درست انجام وظیفه کنیم. همچنین نسبت به تمام اهداف، توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و سیاست‌گذاری‌های بیمارستان اطلاعات کافی کسب کنند. چون شناخت درست از سازمان می‌تواند فرد را در ارائه‌ی درست خدمات یاری کند. پس لطفا هم خودتان و توانمندی‌هایتان را بشناسید و هم جایگاه‌تان را در چرخه‌ی کاری بیمارستان پیدا کنید. هر فردی می‌تواند در جایگاه خودش بسیار مثبت ظاهر شود و سیاست ما بر حفظ این فراد است. امیدوارم همه‌ی همکاران در تمام مراحل کار و زندگی موفق و کامیاب باشند.