بهداشت را وظیفه خود می‌دانیم اما همکاری همه بخش‌ها را می‌طلبد

تاریخ 1396/07/05 زمان 20:57:45 بازدید 997

گفت‌وگو با سرکار خانم میرزایی به مناسبت روز جهانی بهداشت محیط


فعالیتی 24 ساعته و بدون حتی یک لحظه وقف. این شاید بهترین تعریف از کار در بخش کاخداری بیمارستان باشد. تیمی وظیفه‌شناس و کم‌ادعا که هر جاباشند به نحو احسن کارشان را انجام می‌دهند. امروز به بهانه‌ی روز جهانی بهداشت محیط سری زدیم به اتاق فرمان این واحد. دفتر سرکار خانم میرزایی و گفت‌وگویی کوتاه با ایشان در ارتباط با مسائل مختلف حوزه‌ی کاری آنها. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: 

 ابتدا خسته نباشید می‌گوییم به شما و پرسنل واحد کاخداری. بفرمائید که چه مدت از حضورتان در بیمارستان صارم می‌گذرد؟ 
من از 3 سال قبل وارد کار در حوزه‌ی بهداشت محیط شدم. قبلا در بیمارستان شریعتی ماهدشت فعالیت می‌کردم و در سال 1396 به بیمارستان صارم آمدم و تا کنون در خدمت همکاران خوبم در این بیمارستان هستم. 
 چه شد که برای تحصیل و کار این راه را انتخاب کردید؟ 
بهداشت از همان ابتدا برای من جزو دغدغه‌های اصلی بود. وقتی وضعیت نابسامان بهداشت را در جاهای مختلف می‌دیدم نسبت به آن حساس می‌شدم. به همین جهت خواستم در حد توان به بهبود وضعیت بهداشتی جامعه کمک کنم. در 3 سالی که وارد این حوزه شده‌ام موارد مختلفی را مورد مطالعه قرار داده‌ام و در محیط‌های بیمارستانی از جمله بیمارستان صارم سعی داشتم دیدگاه‌ها را نسبت به مقوله‌ی بهداشت تغییر بدهم و همه را در مقابل آن حساس کنم. 

  به نکته‌ی خوبی اشاره کردید. احساس مسئولیت در کار شما بسیار مهم است. بعضی وقت‌ها ممکن است مردم عادی چیزهایی را در حوزه‌ی بهداشت و الزامات آن ندانند ولی شما با احساس مسئولیت آن را به شکل درست انجام می‌دهید. این نگرش تا چه اندازه در بین پرسنل واحد شما وجود دارد؟‌
من این موضوع را بارها گفته‌ام پرسنل بخش خدمات، هم پرتلاش هستند و هم مسئولیت‌پذیر. با تکیه بر این دو ویژگی می‌توان گفت که کار در بخش خدمات غیر از خستگی جسمی فشار زیادی را هم بر پرسنل وارد می‌کند.  اما خوشبختانه این توان و قدرت و جسارت در پرسنل واحد کاخداری در بیمارستان صارم وجود دارد و آنها به خوبی از عهده‌ی وظایفت محوله برمی‌آیند. 

 به عنوان سیاست‌گذار و مجری بهداشت محیط بیمارستان چه نیاز ضروری را در این حوزه احساس می‌کنید؟‌
من اعتقاد دارم اگر مقدار پسماند یا زباله‌ی تولیدی را کاهش دهیم هم به سازمان در کاهش هزینه‌ها کمک زیادی کرده‌ایم و هم به محیط زیست خدمات شایانی ارائه داده‌ایم. ما مشکلات جدی در حوزه زیست محیطی داریم که بخشی از آنها را می‌توان با مسئولیت‌پذیری فردی حل کرد. همه‌ی ما، در مقابل محیط زیست مسئول هستیم. اگر هر فرد روزانه مقدار اندکی از تولید زباله‌اش بکاهد خدمات ارزنده‌ای به محیط زیست ارائه کرده است. 

 کمی از کار اینجا برایمان صحبت کنید. محیط کار، تعامل با همکاران دیگر و کلا همه‌ی شرایطی که در بیمارستان دارید.
من از کار در صارم لذت می‌برم. من در بیمارستان‌های دیگر هم کار کرده‌ام . سیستم مدیریت پسماند و تفکیک آنها در بیمارستان صارم به خوبی صورت می‌گیرد و همکاران به خوبی در این ارتباط همکاری می‌کنند. محیط کار در بیمارستان صارم برای من لذت‌بخش است چون از یک سو حمایت‌های ریاست محترم بیمارستان را برای اجرای طرح‌هایمان داریم واین مسئله به ما جرأت اقدام و عمل می‌دهد و از طرف دیگر همکاری بین پرسنل در واحدهای مختلف هم خوب است. همه‌ی این باعث شده است تا من که مسئولیت‌های خانه هم روی دوشم هست از ساعت 6 صبح تا 5 بعدازظهر که بیرون از خانه هستم بتوانم به خوبی از پس کارهایم برآیم. در کل اینجا همه چیزخوب است. فقط خواهشی که از همکاران محترم سایر واحدهای بیمارستان دارم این است که کمی بیشتر هوای پرسنل خدمات را داشته باشند. ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا همه چیز به خوبی پیش رود. ما نظم و نظافت مجموعه را جزو وظیفه‌های خودمان می‌دانیم اما با همدلی و همکاری بین بخشی تمام کارها بهترصورت می‌گیرند. 

 راستی دیروز روز جهانی بهداشت محیط بود. دلیل مصاحبه‌‌ی امروز ما هم همین مسئله بود. روزتان را تبریک می‌گوییم. اگر سخن پایانی دارید بفرمایید. 
ممنون که در این روز به فکر ما بودید. امیدوارم که تمام پرسنل بیمارستان در صحت و سلامت کامل به سر ببرند و آرزوی سلامتی و طول عمر با عزت برای ریاست محترم بیمارستان جناب آقای دکتر صارمی دارم.